Arama sonuçlarınız

1. B

Hizmet mi - Ticaret mi ??

herkese merhabalar meslekte yeniyim muhasebe bilgim yeterli değil muhasebe elemanıyım o yüzden üstadlarımızdan yardım istiyorum ; Aldığı malın üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan alıp sadece direk satan işletmelere ticaret işletmesi ve mal alımlarına 153-ticari mallar. Hizmet bir başkasına...
  2. B

Elektrik Tesisat İşi

Herkese merhabalar Binaların dükkanların işyerlerinin elektrik tesisatını yapan işletme hizmet işletmesi midir ? Elektrik tesisat işi için alınan malzemeler örn ; kablo priz trafo ampül avize vb. 153 mü yoksa 150 stok gösterilip kullanıldıkça 740 mı ??
  3. B

Direkt Endirekt Madde

herkese merhabalar üretim işletmelerinde ilk madde ve malzeme alındığında 150 nolu hesaba kayıt yapılır buraya kadar tamam mamulün maliyetine göre direkt ilk madde ve malzemeler 710 a endirekt ilk madde ve malzeme 730 a buraya kadar da tamam ama bazı mali müşavirler direkt endirekt ayrımı...
  4. B

153 Tic. Mal mı ?? 740 Hizmet Gideri mi ??

Oto servis tamir bakım yapan işletmenin tamir bakım ve servis için aldığı malzemeler örn : yedek parça motor parçaları kayış lamba pasta cila malz vb. 153 tic mal mı 740 hizmet gideri mi
  5. B

İnşaat Taahhüt Ve Yapı İşleri

herkese merhaba sorumun cevabını tam olarak bulamadım bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum sorum inşaat ve yapı taahhüt işi ( inşaat ve yapı işini yapma işi işçiliği yapma ) hizmet midir ?? 1-inşaat ve yapı taahhüt işini yapan malzemesini kendi alabilirmi yoksa işi yaptıran mı temin...
  6. B

Fason Üretim İşi

arkadaşlar merhaba herkese fason üretim işini yapan mükellefi olan var mı ??
  7. B

Düğün Salonu Muhasebesi

merhaba arkadaşlar düğün salonu hizmet işletmesidir. bazı düğün salonları yemekli oluyor yemeği kendisi üretip düğün hizmetini öle veriyor. üretilen yemeği mamül üretimi yoksa hizmet üretimi olarak değerlendirmeliyiz ?? mamül üretimi ise 150 151 152 710 720 730 kullanmamız gerekecek hizmet...
  8. B

Gider Çeşitleri

merhaba arkadaşlar 2 sorum olacak üretim işletmesinin noter , kırtasiye , kargo , matbaa , ve yönetim bölümü büro tarzı giderleri hangi hesapta izlenmeli 730 mu 770 mi ( benim şahsi görüşüm 770 ) üretim işletmesindeki işçilerin yemek servis giderleri işçilere alınan giyecekler üretim...
  9. B

Tamir Bakım İşi

Oto Tamir Bakım işi hizmet işletmesidir.( Verilen hizmet tamir bakım işçiliği ) Alınan yedek parçalar ve malzemeler alındığında 150 nolu hesaba atılmalı stok olarak gösterilip tamir bakımda kullanıldığında 740 nolu hesaba hizmet gideri olarak işlenmeli. Benim düşüncem böyle Ama bazı...
  10. B

İnşaat Taahhüt İşi

İnşaat Taahhüt İşi : bir firmanın başka bir adına inşaat yapması yada yapı işlerini yapması ( inşaat ve yapı işlerinin işçiliğini emeğini üstlenmesi ) bu durumda inşaat taahhüt işletmeleri hizmet işletmeleri olarak değerlendirilmekte. İnşaat Taahhüt işi yapan firma diyelim malzeme aldı örn ...
  11. B

Fason İşi

Fason üretim : bir firmanın başka bir firma adına mamül üretmesi ( üretim işini işçiliğini yapması ) sorum şu 1. fason üretimde hammadde ve yardımcı malzemeleri fason işini yaptıran tarafından temin edilmesi gerekiyor. hammadde ve malzemeyi bizzat fason işini yapan kendi alsa o zman fason...