resim

Arama sonuçlarınız

1. C

Çözüldü Mücbir Sebebe Girmeyen Firmada Ücretsiz İzin

merhaba.iyi çalışmalar bu zor günlerde.benim firmalarımdan biri mücbir sebebe girmiyor 4 personeli var.15.03 itibariyle 2 personele ücretsiz izne ayırdı.kısa çalışma ödeneğine başvuramadığımız için bu iki personel için ücretsiz izin devlet desteğinden faydalanırmı.işveren mücbir sebep...
  2. C

Şirket Aktifine Kayıtlı Hususi Araç Satışında Kdv

merhabalar herkese iyi çalışmalar.2019 aralık ayında şirket aktifine alınan hususi araç (18 kdv ödenmiştir) mart ayı içerisinde satılmak isteniyor.şirket inşaat firması yani araç alım satım işiyle uğraşmıyor.alınan araç birinci el olarak alınmıştır.şimdi firma fatura keserek şirket aktifinden...
  3. C

5510 Sayılı Kanun Değişikliği

herkese selam .bir müşterimiz 5510 sayılı kanundan faydalanarak kendi işyerinde ltd şti müdürü olarak ssk lı çalışıyordu.kanundan evvel çalıştığı için kanun çıktıktan sonrada çalışmaya devam ettiğinden 4 a hizmeti aralıksız devam etti.geçen hafta emekliliğe başvurduğunda 4 a dan emekli...
  4. C

Yıl Sonu Emeklilik mi Yoksa Yılbaşı Emeklilik mi ?

merhaba herkese iyi çalışmalar.bir personelimiz kasım sonu itibariyle 3600 günden emekli olacak.dilekçesini aralık ayında vereceğiz.fakat ocak ayı içinde verildiğinde bağlanacak maaşın daha yüksek olacağı söyleniyor.bu konu hakkında bilgisi olan varmı.yoksa şehir efsanesimi.ikilemde...
  5. C

Şirkete Ait Binek Oto Yakıt Gideri

herkese iyi çalışmalar.arkadaşlar bir şirkete ait olan binek araç (bu araç mal alımında ve şirket için kullanılıyor) bu araca ait yakıt giderinin indirim konusun da çelişkiye düştük.aracın giderinin tamamı gidere atılıyor yoksa bunun yarısı gidere atılıp yarısı k.k.e.g atılıyor.bu konuda...
  6. C

7020 Yapılandırma Başvuru Geçerliliği

herkese merhaba iyi çalışmalar.bizim firmalarımızdan (gayri faal) bir tanesinin 6736 sgk yapılandırma başvurusu yapılıp ilk iki taksitler ödendikten sonra ağustos 2017 de toplu kapatma seçenekleri kullanılarak kalan dosya borçları peşin olarak ödenmiştir.yaklaşık 17 adet dosya bu şekilde...
  7. C

A.Ş Genel Kurul İç Yönerge Hk

merhaba.herkese iyi çalışmalar.2014 yılında kurulan a.ş nin olağan genel kurulunu komisersiz bir şekilde yapaağım.kuruluşta iç yönerge yaptığımdan,şirket zaten 2 ortaklı ve herhangi bir değişiklik yok.yapacağım olağan genel kurul da tekrar iç yönerge tescil ettirmem zorunlumu.okuduğum...
  8. C

Suriyeli İşçi Çalıştırılması

merhabalar.öncelikle konu hakkında önceden açılmış başlık ve konu bulamadım.şahıs firması ayakkabı atölyesinde suriyeli işçi çalıştırılmak isteniyor.bu konu hakkında bilgisi olan varmı daha önceden yabancı işçi çalıştırmadık.özellikle suriyelilerle ilgili başkaca özellik arzeden bir durum...
  9. C

6736 Kanundan Peşin Olarak Yararlanma

merhaba herkese .arkadaşlar bir mükellefimin vergi borcu 7000 tl.peşin olarak kanundan faydalanmak istiyor.burada gecikme faizi hesaplanmıyor,ancak yufe hesaplanıyor ve onunda yarısı ödeniyor.ben doğrumu ankadım tereddüte düştüm.mükellefe bilgi vereceğim .yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar
  10. C

Verilmeyen Beyanların 6736 Daki Durumu

merhaba herkese kolay gelsin.şahıs firması 2016 yılı 1/2/3/4/5/6/7 kdv ve diğer beyanlarını vermemiş.eylül itibariyle vereceğiz.muhtemelen kdv ler boş muhtasar matrahlı geçici vergiler zarar olacak.6736 sayılı kanuna göre bir avantajımız varmı yani cezai yaptırımlardan ne ölçüde...
  11. C

Booking Faturası Kdv Si Hakkında

merhaba.bir otel muhasebesinde yurtdışı booking faturası geliyor.daha doğrusu faturada sadece tutar yazıyor kdv zaten yok.benim sorum şu.bu fatura da tevkifatlı yada sorumluluk kdv si varmı.mükellefim başka bir otel muhasebecisi tarafından kendisine bu fatura için kendilerinin kdv 2 beyanı...
  12. C

2006 Sonra A.Ş.Genel Kurulu

arkadaşlar herkese iyi çalışmalar.en son 2006 yılı genel kurulu yapılmış bir a.ş nin genel kurulunu aldım.firmanın karar defteri bile yok o kadar söyleyeyim.yapacağım işler hakkında bilgi verecek arkadaşlar varmı.birde eski yaptığımız genel kurul evrakları sanırım değişti.bu şirket için komiser...
  13. C

Rent A-Car İşine Geçiş

herkese kolay gelsin.benim mükellefim şahıs firması 2 el araç alım satım işi yapıyor.kendine ait 4 adet araba alıp rent a car işi yapmak istiyor.herhangi bir özellik arz eden durum varmı acaba.yani vergi dairesine yeniden dilekçe vermek,yada satın aldığı araçlar hakkında bilgi vermek gibi.birde...
  14. C

Yabancı Uyruklu Kişinin Ltd.şti.Ortağı Olması

arkadaşlar herkese merhaba.daha evvelde yazdım ama bir cevap alamadım.iran uyruklu bir kişi ltd.şti ortağı olacak.bunun için neler gerekli.yani ortak olması için normal prosedürün dışında bir şey gerekiyormu.cevap verirseniz sevinirim.kaynaklarda bulamadım arkadaşlar.
  15. C

Yabancı Uyruklu Ltd.Şti Ortaklığı

iran uyruklu türkiyede ikamet etmeyen birisi ile bir müşterim (tc uyruklu) ortak ltd.şti kurmak istiyor.son düzenlemelere göre şirket kuruluşunda,vergi dairesi mükellefiyet açılışı hususu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinririm.teşekkürler iyi çalışmalar.
  16. C

Yabancı Uyruklu Kişinin Ortak Olması

iran uyruklu türkiyede ikamet etmeyen birisi ile bir müşterim (tc uyruklu) ortak ltd.şti kurmak istiyor.son düzenlemelere göre kurulma hususu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinririm.teşekkürler iyi çalışmalar.
  17. C

2 El Araç Alım Satım İşi 1.El Araç Alım

herkese iyi çalışmalar.işletme hesabı ile defter tutan mükellefim genelde 2 el araç alıp satıyor.bu ay 3 adet 1 el araç aldı.faturası geldi.ötv ve kdv li fatura.kayıt yapaken ötv yi nasıl kullanacağız.birde kdv indirim konusu olurmu(kdv %18).yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar
  18. C

Bilanço usulünden işletme defterine geçiş hk.

merhaba herkese iyi çalışmalar.arkadaşlar işletme defterine tabi bir mükellefim var.2006 yılı açılışı yapıldı.2007-2008 yılı iletme defteri ne göre muhasebesi tutuldu.2008 yılında yıllık alım ve satımı haddi aştığı için 2009 yılında üç defter tasdik ettirip bilanço usulüne göre işleyip...
  19. C

moderatörlere sitem.bir cevap verilmezmi

yani o kadar yazdık müşterimiz bizden haber bekliyor.bir kişi cevap yazmazmı.rica ediyorum bilen arkadaşlar varsa en azından bir ipucu versin.merhaba.yeni bir şirket kuruluşu yapacağım.benden istenen ;bu firma ukraynada taşımacılık yapan(tır filosu olan) bir firmanın türkiyeye gelen araçlarına...
  20. C

Lojistik firması kurmak için nelere dikkat etmeliyiz.?

yani bir kez daha değişiklik yapmama gerek yok herhalde.konuyla ilgili kimsenin görüşü yokmu.müşterimiz bizden haber bekliyor rica ediyorum bir kişi ilgilensin.merhabalar.herkese iyi çalışmalar.daha önceden yazdığım yazıyı değiştireceğim herhalde cevap gelmemesinin sebebi konunun...