resim

Arama sonuçlarınız

1. M

İşletme Ağırlıklı İngilizce Kursu Hk.

Arkadaşlar Merhaba, İsmmmo'nun açmış olduğu işletme ağırlıklı ingilizce kursuna giden arkadaş varmıdır. Yada katılan arkadaş tanıdığı. Bu forumda tartışılmış ama pek bir bilgi yok. Yada şöyle sormak gerekirse, amacım yabancı yatırımcılara raporlama yapabilecek düzeyde ingilizce bilmek...
  2. M

Yeni Büro Açmak-Merkez Ofisin Başka Şirketle Paylaşılması

Merhaba, Muhasebe Büro açılışı yapmak istiyorum. -Büro açılışında gösterilen adreste zaten kayıtlı bir şirketin olduğu, aynı ofisi başka şirketle paylaşacak olmamın Vergi Kanunları ve 3568 sayılı SMMM kanunun açısından bir mahsuru varmıdır? -Ruhsatın kullanılması odaya kayıt dilekçesi...
  3. M

Staj yapılan işyerine müşavirlik hizmeti verilememesi hakk.

Arkadaşlar merhaba, Mali Müşavirlik Hizmeti İlkelerinde hatırladığım kadarıyla; "Yeni ruhsat almış bir meslek mensubu, kendisine değerlendirmede bulunan üstadının rızası olmadan o işyerinin defterini iki yıl süreyle tutamaz" şeklinde bir ilke vardı. Bunun tam olarak 3568'de bulamadım...
  4. M

Sözleşme Damga Vergisi Hakk.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.. Müşterimizle yaptığımız bir değerli kargo taşımacılığı söleşmesinde damga vergisini hesaplama konusunda sıkıntıya düştüm. sözleşme üzerinde sözleşmeyi teşkil eden bedel olarak aşağıdaki hususlar vardır. - istanbul taşımacılığı ; 3.000.000 TL den aşağısı her...
  5. M

29 Ekim Çalışması ve Şikayet Hakk.

Merhaba, - 29 Ekimde işçisini tehditlerle çalıştıran bir işyerini nereye ne şekilde şikayet edebiliriz. (bir telefon no varmı) - Bu şikayet sonucunda bizim ve işverenin karşılaşağı yaptırımlar nelerdir. İlgilenen arkadaşlara şimdiden tşk ederim.
  6. M

Beyanname Gönderme Yetkisi

Merhaba, -Şirketler kendi adlarına aldıkları şifre ile Mali Müşavir belirtmeden beyannameleri gönderebilirmi ? -Şirketler kendi adlarına aldıkları şifre ile Mali Müşavir ile anlaşması olmaksızın YMM anlaşması ile beyanneme gönderebilirmi? -Şirketlerin Mali müşavir bulundurma, sözleşme imzalama...
  7. M

Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

İyi çalışmalar, x şirketi bizim adımıza fatura kesmiştir faturanın detayı ise grup firmamız olan y nin hizmetidir ve y nin adı geçmektedir. ilgili hizmet faaliyet konumuzla alakalı bir hizmet değildir. ilgili fatura gider hesabına atılarak yansıtma faturası iade şeklindemi girilmelidir...
  8. M

Kurumlar Vergisi Beyanı Geçmiş Yıl Zarar Mahsubu Hakk.

Günaydın arkadaşlar, iyice kafam karıştı benim :-\ Kurumlar vergisi beyanında geçmiş yıl zarar mahsubu konusunda, mizanda yazılı mahsup edilmemiş geçmiş yılları zararının kümülatif toplamınımı yoksa bu mahsup edilmemiş zararların ilgili yıldaki KKEG si düşülmüş rakamınımı mahsup ediyorduk...
  9. M

4-b linin 4-a lı Sigortalı Girişi Hakk.

merhaba, personel işe girişini verirken aşağıdaki uyarıyla karşılaştım. "sigortalının 5510 sayılı kanunun 4.maddedisinin 1.fıkrasının b bendine tabii sigortalılığı mevcuttur. bu kapsamdaki sigortalılığının devam ettiğinin anlaşılması halinde yaptığınız tescil işlemi geçersiz sayılacaktır." ne...
  10. M

KOD Listesini Nasıl Öğrenebiliriz?

Merhaba, sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler ve bu firmalardan alış-veriş yapanların gelir idaresi başkanlığınca alındıkları "KOD" listesine ulaşabileceğimiz bir yer varmı. daha doğrusu Veysi SEVİĞ'in bugünkü yazısında "Uygulamada KOD'a alınan mükellefler açıklandığı...
  11. M

Yeterlilik Sınavı Tükenmez Kalem Kull Hakk.

Arkadaşlar merhaba, Yeterlilik sınavında tükenmez kalem kullanma tecrübesi olan varmı acaba. Sizce kullanmalımıyız.
  12. M

İşyeri Hekimi Bildirim Yükümlülüğü

Merhaba, 50 ve üzeri işyerlerinin bulundurması gereken İşyeri Hekiminin çalışması esnasında çalışma müdürlüğüne herhangi bir dönemsel bildirim varmı?
  13. M

SGK yasası ile ilgili yorum lütfen.

Aşağıda sosyal güvenlik yasası ile ilgili kafama takılan sorular var. İlgilenen arkadaşlar yorumlayabilirse bu konuların açıklığa kavuşmasının mümkün olacağı düşüncesindeyim. 1) Sizce Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödenen personele (sigortalı gösterilmeyerek) bunun yerine özel sağlık/kaza...
  14. M

4/a Personel Giriş Bildirgesi Hakk.

merhaba. işe giriş bildirgelerinde "istisnai durum bildirmiyorum" seçeneği dışında "aynı işverene bağlı farklı il/bölge müdürlüklerinde çalışan" diye bir seçenek var. bu seçeneği benmi yeni fark ettim yoksa yeni bir uygulamamı bilgi sahibi arkadaşlar varmı?
  15. M

Yansıtma Ft. Kaydı Hak.

merhaba. iade faturası dışında bir firmanın tarafımıza kesmiş olduğu faturayı aynen 3.firmaya yansıttığımız faturanın kaydını, iadeymiş gibi gider hesaplarını alacaklandırarak yapmamız tek düzen hesap planı adına uygunsuzluk oluştururmu.
  16. M

Araç Kiralamada Beyan Sınırı?

Merhaba, şirkete şirket çalışanlarının (şahıs) kendilerine ait araçlarını kiralıyoruz sözleşme yapılıyor ve harcamaları gider göstererek birde kira ödüyoruz. bununla birlikte karşılığında gelir vergisi ve 2.nolu kdv de ödüyoruz bu kira tutarında kiralayan adına herhangi bir sınırlama varmıdır...
  17. M

Yeterliliğe Hazırlık Kitabı Hakk.

Arkadaşlar elimde 2007 yılı basımlı İslam Çankayanın yeterlilik hazırlık kitabı var 2008 baskısıyla arasında çok fark varmı bilmiyorum takip eden arkadaşar varmı acaba, 2007 basımından çalışılabilirmiyim.yardımcı olursanız sevinirim
  18. M

Bireysel Emeklilik Primi GV Matrahından Düşülmesi Hak.

Merhaba, bir çalışanım var kendisi aylık bireysel emeklilik primi ödüyor ve bireysel emeklilik priminin gelir vergisi matrahından düşülebildiğini biliyorum. Ben tüm maaşlarımı resmi olarak gösteriyorum ve bireysel emeklilik primi işci kendisi ödüyor ben bu primi yinede matrahtan düşebilirmiyim...
  19. M

5763 Sayılı Kanun. İşveren Paylarının İşsizlik Sig. Fonundan Karşılanması Hk.

Merhaba arkadaşlar, aşagıdaki tebliğde 01.07.2008 tarihinden itibaren 18-29 yaş aralığı erkek ve 18 yaşından büyük bayan çalışanların işveren sigortasi payının işsizlik sigortasi fonundan devlet tarafından karşılanacağı yazıyor. uygulama hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum...
  20. M

Yeterlilik Kursu Müracaatı Hakkında

Arkadaşlar merhaba, Odanın yeterlilik kursu müracaat tarihi tam benim yıllık iznime denk geliyor(12 ağustos 2008)Öğrenmek istediğim; -Müracaatlar kaç gün sürüyor -Son gün müracaat etmiş olsam ortada kalırmıyım (kontenjan sınırlaması varmı) odayada mail attım ama acilen bu konuda bilgi...