resim

Arama sonuçlarınız

1. B

15 Yıl 3600 Günle Ayrılmada İhbar Öneli

15 yıl 3600 günle ssk dan yazı alıp işten ayrılmayı düşünüyorum . Benim bildiğim bu durumda ihbar önelim yok. Kağıdı ibraz eder etmez işten o gün ayrılabilirim. Peki işverenin bana ihbar öneli dayatması durumu olurmu. Buna hakkı varmıdır?
  2. B

İşyerinde Başka Şeylerle İlgilenmek İşten Atılma Sebebi midir ?

Bir firmada satış temsilcisi olarak çalışıyorum. İşyerinde işlerimi zamanında ve gereği gibi yaptığımı düşünüyorum. Bir yandan da internet ekranımda finans piyasalarını sürekli açık tutuyorum. Bazen telefonumdan da al sat yapıyorum. Bağlı olduğum müdür bu konuyu kafasına takmış bana habire laf...
  3. B

Ufrs'yi Öğrenmem İçin Bir Tavsiye

Bildiğiniz üzere artık birçok işyeri UFRS bilgisi/tecrübesi olan eleman arayışındalar. Ben bu meslekte yaklaşık 20 yıllık tecrübem olmasına karşın bu konuda herhangi bir bilgim ya da tecrübem yok. Bu nedenle de iş arayışımda artık çok zorlanıyorum. Bu konudaki eksikliğimi kapatmam için bana...
  4. B

İşveren Yanlış Yapar mı ?

Merhaba sayın üstadlarım. Bu konuyu daha önce de danışmıştım sizlere. Fakat size soruyu eksik sormuş olabileceğim düşüncesi ile tekrar aşağıdaki şekilde soruyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Özel bir şirkette 4 yıldır muhasebe elemanı olarak çalışıyorum. 15 yıl 3600 günden...
  5. B

Düzeltme Bildirgesinde Ceza

Merhaba. Üç ay önce şirketimize giren emekli personeli sgk bildirgesini üç ay boyunca normal sigortalı işçilerin olduğu bildirgede göstermişim emekli işçileri bildirdiğim sgdp. Bildirgesinde göstermemişim. Bildiğim kadarıyla geçmiş dönemlere ait iptal ve ek bildirmeleri vereceğim. Fakat bundan...
  6. B

Kıdem Tazminatımdan Kesinti Yapılabilir mi ?

Bir şirkette beş yıldır muhasebe bölümünde çalışmaktayım. Patronumun beni çıkaracağına yönelik duyum aldım. Bundan iki yıl kadar önce yapmış olduğum bir yanlış işten dolayı şirketin 10.000 tl daha fazla vergi ödemesini sağladım. Fakat bu işlemi daha önce işten ayrılan muhasebe müdürünün talimatı...
  7. B

Bağkur Emeklisinden Sgdp Primleri İade Ediliyor mu ?

Bağkur emeklisinin maaşından kesilen sgdp primi bu yeni çıkan torba yasa ile iade ediliyormuş diye duydum. bu doğrumudur?
  8. B

Mersis No İle Sicil İşlemleri Hk.

mersindeki bir limited şirketimizin imza yetkisi uzatma işini yapacağım. çağrı merkezlerinden almış olduğum bilgiye göre önce mermise kayıt olmam gerekiyormuş. almış olduğum kararı mermis sistemine girecekmişim. mermisten bana 6 haneli bir şifre verilcekmiş o şifre ile notere gidecekmişim...
  9. B

Limited Şirketlerde Sınırlı İmza Yetkisi Hk.

limited şirketimizde şirket müdürünün imza yetkisi bitti bu nedenle süreyi uzatmam gerekiyor. sorum şu. şirketimizde 2 müdür tayin edeceğiz. 1 müdüre 20.000 tlye kadar işlem yetkisi vermek istiyoruz diğer müdüre ise sınırsız yetki vermek istiyoruz. fakat sicil bu işlemimizde sorun çıkarıyor...
  10. B

1.Temettünün Dağıtılması

1.temettü ödenmiş sermayenin %5'i midir yoksa dönem net karından 1.yasal yedek akçe ayrıldıktan sonra kalan karın %5'i midir? tereddütte kaldım da..
  11. B

Düzeltme Sgk Bildirgesinde Ceza Var mıdır ?

düzeltme sgk bildirgesinde ceza varmıdır? ocak ayına ilişkin bir personelin prime esas kazanç kısmını arttırmam gerekmekte. önceden eksik beyan etmişim
  12. B

Mesai Ücretleri Nerede Gösterilir ?

Mesai ücretleri sgk bildirgesinde ücret kısmında mı gösterilir yoksa ikramiye kısmında mı gözükür. ücretin tavanı aşmasını sağlayan mesai ücretleri sonraki aya devredilerek sgk primine tabi tutulurmu? örneğin 6.000 tl ücret ödemesi olan birisi 1.500 tl mesai ödemesi gösterilir ise tavanı aşan...
  13. B

Ne Zaman E-Defter Zorunluluğuna Tabiyim ?

e-fatura düzenleme zorunuluğuna tabiyim ve şu anda e-fatura kesmekteyim. peki e-defteri en geç ne zaman ve de hangi dönemler için kullanmak zorundayım. yeni çıkan sirkü fena halde kafamı karıştırdı. sirküde anlatılmak istenen nedir? 2014-aralık ayında başvurursam sadece 2015 yılı için e-defter...
  14. B

İrsaliye Kesmek Şart mı ?

üretimimizde bulunan bir makinenin işimize yaramayan parçalarını bir yere satmak istiyoruz. sadece fatura kessem irsaliye kesmesem çıkışını yapabilirmiyim yoksa irsaliye şartmı?
  15. B

A4 Kağıdına Senet Düzenlenmesi

bildiğimiz boş a4 kağıdına senet düzenlenebilirmi? düzenlenir ise müşterimizin bize bu şekilde düzenleyip vermiş olduğu senedi bankalara takasa gönderebilirmiyiz.
  16. B

Doğum İzni Ve Ödeneği Alabilmek Hk.

şu anki çalıştığım işyeri ilk işyerim ve toplamda 118 gün primim yatırıldı ve bugün işyerim kapandığından dolayı çıkışım yapıldı. şu anda yaklaşık olarak 3 aylık gebeyim. eğer işyerinden çıkmamış olsaydım şubat ayının sonunda doğum iznine ayrılıp ödenek alacaktım. şimdi sorum şu. ben örneğin...
  17. B

İş Güvenliği Mevzuatı Hk

35 personel çalıştıran bir firmayız. risk değerlendirmesini ne zamana kadar yaptırmamız gerekiyor. az tehlikeli ya da çok tehkileli olduğumuzu nasıl öğreneceğiz. yani kısacası yeni yıla girerken bu mevzuatla ilgili neler yapmam gerekir..
  18. B

Deneme Süresi İçerisinde İşçinin Hizmet Akdi Tazminatsız Feshedilebilir mi?

deneme süresi içerisinde işçinin iş sözleşmesi ihbar tazminatı olmadan derhal feshedilebilir mi? (yeni borçlar kanunu da dikkate alındığında)
  19. B

İş Sözleşmesinin Yapılmamasının Sakıncası

şirketimizde hiçbir personelle yazılı bir iş sözleşme yok. böyle olmasının sakıncası varmıdır. muhakkak iş sözleşmesini yazılı yapıp sözleşmelerine koymak zorunluluğumuz varmıdır?
  20. B

Kısmi Süreli Hizmet Akdinde Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

haftada 4 gün işe gelen personelin haketmiş olduğu izin gün sayısı kaç gündür? kaç gün gelmemezlik yaparak yıllık iznini kullanmış olacaktır?