Deneme Süresinde İş Akdi Feshi

Deneme süresinde iş akdi fesh edildiği zaman noter aracılığıyla bunu işçiye bildirmek gerekirmi?
Yada 01-Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi kodu ile çıkışını yapmam yeterli olurmu?

İş sözleşmesinin feshinin yazılı olarak bildirilmesi gereklidir, yazılı bildirim için noter olmazsa olmaz şart değildir, sadece gerekli bildirimin yapıldığının ıspatı gerektiğinde etkili olacaktır noter bildirimi.
Yazılı olarak kişinin kendine tebliğ edebilir, bildirimi aldığına dair imzasını alırsanız fazlasına ihtiyaç olmayacaktır.

kişi 3 gün çalışıp ustasına birdaha işe gelmeyeceğini söylemiş. yani imzasını almam mümkün değil. Sanırım (01) çıkışını yapıp noter kanalıyla deneme süresinde iş akdinin fesh edildiğini bildirmem gerek. cevaplarınız için teşekkür ederim.

kişi 3 gün çalışıp ustasına birdaha işe gelmeyeceğini söylemiş. yani imzasını almam mümkün değil. Sanırım (01) çıkışını yapıp noter kanalıyla deneme süresinde iş akdinin fesh edildiğini bildirmem gerek. cevaplarınız için teşekkür ederim.

İşin esası,deneme süresi içinde bu durumun meydana gelmesi ile nasıl bir yolun izlenmesi gerektiğidir.
Sözleşme de "deneme süresi"belirtilmiş ise evet bu olay bu süreç içinde gerçekleşmiş,bu noktada sorun yok.
Ortada yazılı olmayan,işci tarafından sarfedilen şifai durum ve eylem var,(nedir bu;işci bir daha işe gelmiyeceğini söylemiş!...devamsızlık...sebeb nedir?bilmiyoruz!...)bu noktanın deneme süresine bağlanarak , feshin işci tarafından mı yapıldığı yada işveren tarafından mı yapılacağı şeklinde düşünmek değil,
Mesele ,işcinin devamsızlık nedeni araştırılmalı,(bilgisine başvurulmalı,gerekli bilgi-belgeler istenmeli,süre verilmeli) daha sonra sonuca göre işlem yapılması uygun olacaktır.

DENEME SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ Madde 15 - Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.
Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

Biraz beyin jimnastiği yapalım... Kişiye herhangi bir yazılı bildirim yapmadan sgk çıkışını yaptık cezası ne olabilir?

Burada sacece kanunun 15 gün daha çalış/çalışacağım sonra çıkarıyoruz/işi bırakıyorum veya ihbar tazminatı öde çıkar/çık hükmü uygulanmadan çıkarma/çıkma olabileceği belirtilmektedir.

İlgili Kanun maddesini yazdığınız için söylüyorum;Sn.Crn35 in sorusu çerçecesinde bir soru ise,yukarıda da ifade etiğim gibi artık "deneme süresi"kavramı üzerinde durmayacağız,devamsızlık nedeninin araştırılması neticesinde karar vereceğiz.

Ayrıca soruyorsanız,yani yine deneme süresi içinde belirttiğiniz gibi bir durum yaşanmış ise,madem sgk çıkışını yaptınız,( işveren tarafından fesih sözkonusu,bu duruma bağlı olarak)muhtemelen sgk çıkış kodu"01" yazdınız,tamam yazabilirsiniz ama ilk önemli olan husus "fesih nedeni"dir,tabiidir ki ilgili madde hükmüne bağlı olarak da yapabilirsiniz,zira madde hükmü açık,bu hakkı veriyor.

"Madde:19 -sözleşmenin feshinde usül"gayet açık "zorunluluk"sözkonusu,iş sözleşmesi feshedilen işci,yazılı olarak yapılmadığında (sebeb gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı iddiası ile) olayı yargıya taşıyabilecek,yazılılık konusu "geçerlilik şartı"niteliğindedir,bu şart işverenin lehinedir,işciyi işten çıkarma haklı yada geçerli nedene dayansa da,fesih bildiriminin usülüne uygun yapılmaması nedeniyle haksız ve/veya geçersiz sayılacak,işcinin yargı kararı ile işe iadesi sözkonusu olabilecektir.
Madde.15 ve 19 a istinaden idari para cezası sözkonusu değil biliyorum,ayrıca M.109 a görede yazılılık-imza karşılığı olması gerekir.

sözleşmede deneme süresi 2 Aydır diye ibare var. işe gelmeme sebebi de daha yüksek ücretle iş bulması. dediğiniz gibi kendimi garantiye almak açısından devamsızlık nedenini belgelendirmesini isteyip daha sonra çıkışını yapmak.

işçinin henüz çıkşını vermedim. girişi 1 kasım yapıldı. dün ve bugün olamk üzere işe gelmedi. yarın noter kanalı ile devamsızlığını belgelendirmesini isteyeceğim yazıyı göndermeyi düşünüyorum. çıkışını ona göre yapacağım.

sn.crn35
Ayrılan işci ,kendisi pekala madde 15 e göre feshedebilir,yada istifa edebilirdi,yapmamış olunca işverene düşen devamsızlık nedeni üzerinden giderek araştırma sonucuna göre işlem yapmak uygun olacaktır.
(İşci sorun çıkarmaz ise zaten sorun yok/olmaz,biz ise olması gerekeni paylaşıyoruz)

İlgili Kanun maddesini yazdığınız için söylüyorum;Sn.Crn35 in sorusu çerçecesinde bir soru ise,yukarıda da ifade etiğim gibi artık "deneme süresi"kavramı üzerinde durmayacağız,devamsızlık nedeninin araştırılması neticesinde karar vereceğiz.

Ayrıca soruyorsanız,yani yine deneme süresi içinde belirttiğiniz gibi bir durum yaşanmış ise,madem sgk çıkışını yaptınız,( işveren tarafından fesih sözkonusu,bu duruma bağlı olarak)muhtemelen sgk çıkış kodu"01" yazdınız,tamam yazabilirsiniz ama ilk önemli olan husus "fesih nedeni"dir,tabiidir ki ilgili madde hükmüne bağlı olarak da yapabilirsiniz,zira madde hükmü açık,bu hakkı veriyor.

"Madde:19 -sözleşmenin feshinde usül"gayet açık "zorunluluk"sözkonusu,iş sözleşmesi feshedilen işci,yazılı olarak yapılmadığında (sebeb gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı iddiası ile) olayı yargıya taşıyabilecek,yazılılık konusu "geçerlilik şartı"niteliğindedir,bu şart işverenin lehinedir,işciyi işten çıkarma haklı yada geçerli nedene dayansa da,fesih bildiriminin usülüne uygun yapılmaması nedeniyle haksız ve/veya geçersiz sayılacak,işcinin yargı kararı ile işe iadesi sözkonusu olabilecektir.
Madde.15 ve 19 a istinaden idari para cezası sözkonusu değil biliyorum,ayrıca M.109 a görede yazılılık-imza karşılığı olması gerekir.

sözleşmede deneme süresi 2 Aydır diye ibare var. işe gelmeme sebebi de daha yüksek ücretle iş bulması. dediğiniz gibi kendimi garantiye almak açısından devamsızlık nedenini belgelendirmesini isteyip daha sonra çıkışını yapmak.

işçinin henüz çıkşını vermedim. girişi 1 kasım yapıldı. dün ve bugün olamk üzere işe gelmedi. yarın noter kanalı ile devamsızlığını belgelendirmesini isteyeceğim yazıyı göndermeyi düşünüyorum. çıkışını ona göre yapacağım.
Deneme süreli sözlşeme yapmanın nedeni budur zaten. Deneme süresi içinde ne olduğuna olacağına bakmadan , ihbar öneline uyma zorunluluğu bulunmadan sözleşmeyi feshedibilmeye imkan tanıması.
Devamsızlığa -sebeplerine-tutanaklarına vs. bakmanın bir gereği var mı?
1inde başlamış, 2si 3ü devamsız bildirip, deneme süreli sözleşmenin deneme süresi içinde feshi şeklinde olması yeterli değilmidir?

Sözleşmenin deneme süreli yapılmış olması ve İş Kanunun deneme süreli sözleşme tanımı,
başkaca herhangi bir sebep gösterme zorunluluğu olmadan sözleşmeyi HEMEN feshetme hakkını veriyor size.
Devamsızlık derseniz, .... elbette yol seçim hakkı sizin.

Son düzenleme:
Yerinizde olsam(Bazen oluyorum) 01 Kod'u ile çıkartırım..Eğer alabiliyorsanız işçinin elinden bir yazı kendi rızası ile çıkıyorsa 02...Siz çıkartıyorsanız 01 şeklinde yaparım çıkışını..Dediğim gibi herhangi bir yazı alamıyorsanız direk 01 olarak çıkışını bizzat kendim uyguluyorum..Arkadaşların dedikleride doğru ama işlem çok uzuyor bu şekilde de bir yanlış görmüyorum.

işçinin elinden yazı almam imkansız. imza alındığı zaman elimde belge olduğundan rahatlıkla 01 kodu ile çıkışını yapıyordum. ancak sayın aydemir'in dediği gibi bu işçiye ne kadar güvenebilirim. evet devamsızlık sebebiyle çıkışlarda işlem üzücü ve masraflı ama ileride işçi sorun çıkartma ihtimaline karşılık en garantili yol.
Arkadaşlar tüm cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Sözleşmenin deneme süreli yapılmış olması ve İş Kanunun deneme süreli sözleşme tanımı,
başkaca herhangi bir sebep gösterme zorunluluğu olmadan sözleşmeyi HEMEN feshetme hakkını veriyor size.
Devamsızlık derseniz, .... elbette yol seçim hakkı sizin.

Taraflar elbette fesih yapabilirler,ortada ne işci nede işveren tarafından sözleşmenin deneme süresi içinde feshine dair hiçbir şey yok ama bir eylem var(devamsızlık"sebebi de işverence bilinmiyor,izlenecek yol ne olmalıdır noktasını değerlendiriyoruz,
bu süre 2 ay olduğuna göre ayrılık 1 ay 21 gün sonrada olabilir,belki işcinin ücretleri,primleri ödenmedi,bu nedenle işci işe gelmiyor olamaz mı,kısaca deneme süresi içinde taraflar keyfine göre davranmamalı,gerçekten bu hak kullanılacak ise usülüne uygun olarak kullanılmalı,olayımızda ise bu hakkın böylesi kullanılmadığı ve bilinen tek nokta işcinin devamsızlık yaptığıdır,işveren doğrudan bu hususu deneme süresi konusu ile ilşkilendirerek işlem yapmayıp,iş ilişkisini kısa süreliğine durduran-askıya alan yada sonlandıracak nitelikdeki bu meseleyi (yani devamsızlık konusunu)araştırdıktan sonra,neticeye göre işlem yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.

Konuştuğumuz örnekte, işe başladığının 2.günü gelmeyen bir işçi var sn.Aydemir.

Farketmez,madde kapsamında tarafların irade beyanı olmaksızın ,iş ilişkisinin sona ermesi/erdirilmesine yönelik böylesi önem arzeden bir noktanın araştırılmadan,doğrudan madde kapsamında ele alınarak işci yada işveren tarafından feshedilmiş olduğuna hükmetmenin doğru olmayacağını düşünüyorum, önecelikle,doğrudan olması gereken bu olmamalı.

:)
Elbette doğrudan bu uygulamaların içinde olan sizlerin tecrübeleri sonucunda edindiği alışkanlıklar ve yöntemler daha doğrudur, sonuçta ben personel işlemleri veya muhasebe işkolunda değilim.
Ama o zaman deneme süreli sözleşmeye ne gerek var diye sormadan edemiyorum.
Sonuçta daha ilk günden devamsızlık yapmış olması hoşuma gitmedi, buna tahammül edemem diyerek sözleşmeyi feshedebilme hakkını dahi verir o sözleşme .

Hukuken korunmayan alışkanlıklar lehde sonuçlar doğurmadığı için edinme lüksünde bulunmak fazlalık olur,estağfirullah bir bilen de değilim.
İşcinin devamsızlık yapması elbette memnuniyetsizlik ileriye dönük olumsuz intiba içeren davranış ancak deneme süresi içinde devamsızlık olmaz değil,hayatın olağan akışı içinde anlaşılır bir durum,zira iş ilişkilerinde daha güçsüz durumda olduğu düşünülen aynı zamande iş hukunun temel ilkelerinden olan "işcinin korunması"ilkesini(tabiki sınırsız değil)nereya koyacağız,zira işci bağımlı olarak çalışandır,işin görülmesi sürecinde işverenin emir ve otoritesi altındadır,işcinin belirli oranda-sınırlı olarak korunması esastır,bu nedenle öncelik ,işciye ilşkin bu durumun araştırılmasını gerektirir,fesih bu aşamadan sonrası olmalı,zira fesih yapılması gereken son çare-işlemdir.
(İşci ve işvereni terazinin iki kefesine koyarak, 1 kg.pamuk mu-demir mi örneğinden hareket edmeyiz,sadece maddi ve ekonomik yönlerden değil,işcinin kişiliğinin,onurunun,sağlığının ve beden bütünlüğünün korunmasına varana kadar sınırlı ölçüde bu hususlara özen göstermeliyiz)
İşcinin(çalışanların)korunması ilkesi sosyal devlet anlayışına da uygun olup,Anayasanın 49 uncu maddesi çerçevesinde"Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek,çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak,çalışmayı desteklemek,işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır."
Dolayısıyle ağırlık verdiğim nokta,iş hayatının dinamikliği içinde, iş hukuku ihtiyaçları karşılamak amacıyle doğmuş,işverene karşın daha zayıf statüde olan işcinin korunması (sınırsız değil)işlevini de içine almıştır,bu noktayı gözetmeliyiz.
Netice itibariyle,sonuçta aynı kapıya çıksak da,öncelik fesih olmamalı...

Son düzenleme:
01...... Deneme süreli sözleşmenin işveren tarafından feshi olmalı bence , ama...