İşe Giriş Çıkış Saatleri,Fazla Mesai, Bordro Verilmemesi, Elden Alınan Maaş

Merhaba, birkaç hususta sorularım olacaktı. Çalışmakta olduğum şirkette işe giriş çıkışlarımızın kaydı tutulmamakta. Yapmış olduğumuz fazla mesailer işveren tarafından verilmemekte. Kendi ifadesiyle vermiyorum demektedir. Maaş bodrolarımız aylık olarak değil hiç elimize geçmemiştir. Verilmemektedir. Maaşımızın asgari ücret tutarı bankaya diğer maaş tutarı ve yemek, yol parası elden verilmektedir. İşverenle geçen diyaloglarımız her seferinde olumsuz olmuştur. Bunlara karşılık işten soğutmaya ve kendi isteğimizle çıkma hususunda tehdit içerikli yanıtlarla karşılaşmaktayız. Herhangi bir şekilde sözleşme imzalamadık. Bu hususlar hakkında ne gibi bir yok izlemeli ve ne yapmalıyız ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

ALO 170 en iyi yol. arayın durumu anlatın birkaç gün sonra denetmenler işyerine gelir. işvereninde aklı başına gelir.

Bu tür problemlerde işverenin elinde bulunan yasal belgeleri bilmeniz gerekir. İşveren size her ay ücret pusulası vermek zorundadır. Bu pusalada aldığınız brüt ücret, yasal kesintiler ve avanslarınız, elinize geçmesi gereken net ücret, asgari geçim indirimi tutarı yazmalıdır. Ücretiniz bankadan hesabınıza yatıyor ise, uygulamada ayrıca bordro imzasına gerek kalmıyor. Fazla mesai için ise; ispat etmek görevi size ait. Yani siz yaptığınız fazla mesai saatlerini yasal belgeleri ile bildirmeniz gerekiyor. Çalışma saatleri dışında imzalamış olduğunuz üretim formları, depo teslim fişleri veya çalışanların şahitliği bunun için yetiyor. Çalışma bakanlığı müfettişleri iş yerini sadece yasal mevzuat yönünden inceliyor. Eğer firmanın resmi belge ve kayıtları doğru ise siz olayı yargıya intikal ettirmelisiniz. Bu durumda da hakkınızın yendiğini ispat etmek mecburiyeti size ait.

Merhaba, birkaç hususta sorularım olacaktı.
Çalışmakta olduğum şirkette işe giriş çıkışlarımızın kaydı tutulmamakta............yani günlük mesai başlangıç-bitiş imza çizelgesi yada kart okutma kayıtları tutulmuyor Yapmış olduğumuz fazla mesailer işveren tarafından verilmemekte..........günlük imza atılıp işe giriş-çıkış saatleri yazılmadığından ve ücret pusulası düzenlenmediğinden işcinin de ihtirazı kaydı olmadığından,başkaca belgede bulunmadığından tanıkların beyanı dışında ileride yani dava konusu olursa ispatı zor olacak ama yinede kısmen ihtimal yok değil ,yani yapılan f.çalışmalar,yapılmış ve ödenmemiş ise bayram ve genel tatil çalışma ücretlerine ilişkin hakkınızı tam alamasanızda "hakkaniyet indirimi"olursa yarıya yakınını alma durumunuz olabilirKendi ifadesiyle vermiyorum demektedir.........bu sözün ispatı zor ise de siz f.çalışma yaptığınızı iddia ediyor olduğunuz için önce bu iddianızı ispat edecksiniz,işveren ödedim derse(diyemez çünkü ödemedi)o da ödediğini ispat edecek Maaş bodrolarımız aylık olarak değil hiç elimize geçmemiştir. Verilmemektedir. Maaşımızın asgari ücret tutarı bankaya diğer maaş tutarı ve yemek, yol parası elden verilmektedir..........diğer maaş dediğiniz asgari ücret üzerinden yatan ücret ile gerçek ücretini arasındaki fark +yol+yemek bedelleri banka yoluyla ücret pusulasına yansıtılmaksızın gayri resmi olarak elden ödeniyor olması demektir İşverenle geçen diyaloglarımız her seferinde olumsuz olmuştur..........bu olumsuzluk devam edecek gibi gözüküyor Bunlara karşılık işten soğutmaya ve kendi isteğimizle çıkma hususunda tehdit içerikli yanıtlarla karşılaşmaktayız...........istifa etmemelisiniz Herhangi bir şekilde sözleşme imzalamadık..............zorunlu ama küçük işyerlerinde bu olabiliyor,olmaması halinde işveren yinede çalışma koşullarını belirtir yazılı belge vermesi gerekirdi, Bu hususlar hakkında ne gibi bir yok izlemeli ve ne yapmalıyız ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Sn.Erko nun dediği yol izlenebilir ama işveren bu şikayetin siz çalışanlar tarafından yapıldığını düşünecek bu sebeble çalışanlara yönelik çalışma koşullarını ağırlaştıracak,hak kayıpları artacak ve işyerinde huzur-çalışma barışı giderek azalacak,tüm bu durumlar motivasyonunuzu etkileyecek dolayısıyle verimlilik ve iş kalitesi düşecek,bu nedenle kendi hatalarını düşünmeyen düzeltmeyen işveren daha da ortamı gerecek.
Diğer tarafdan bu yol izlenmesede anlaşılan o ki gelişmeler zaten bu yöne doğru gidiyor,yani işci-işveren ilişkisi kopma noktasına doğru gidiyor.
İş müfettişleri işyerine gelecek kapsamlı inceleme yapacak anlatımlarınıza göre sonuç muhtemelen lehinize olacak.işveren bir takım idari para cezaları alacak,müfettişlerin bu teftiş raporuna işveren itiraz edebilir hakkı var ama sanmıyorum itiraz etsin,çünkü bu itirazdan lehine sonuç çıkmaz.
Ancak bu süreçlerde çok sabırlı olmalısınız,asla istifa etmemlisiniz,denetim yapıldıktan sonra düzelme olursa sorun yok(inşallah düzelir-ama sanmıyorum))düzelme olmaz olumsuzluklar artar ve aleyhinize yeni gelişmeler olur ise(olacak gibi)o zaman tekrar değerlendirme yapabiliriz.
Kolay gelsin

Yardımlarınız ilgi ve alakanız için çok teşekkürler. İş yerinde şikayeti gerçekleştirecek olan üç kişiyiz. Tazminat vermeden çıkarma durumu halen devam ediyor. Bizde karşı atağa geçme vaktinin artık geldiğinin farkına vardık. Topladığımız bilgiler ışığında şikayetimizi ilgili yerlere yapıp sonuç bekleyeceğiz. Tekrar tekrar teşekkürler.

merhaba,

bir arkadaşımın çalışmakta olduğu şirkette elden ücret ödemesi yapılmakta ve elden ödenen ücret için bir bilgisayar çıktısı (üstünde kişinin adının , aldığı tutarın yazdığı bir kağıt ) imzalatılmaktadır. ve bu kağıt kişilere tabiki yasal olmadığı için verilmemektedir. arkadaşım bu kağıdı imzalarken resmini çekmiş. şirkete dava açmak için bu kağıt yeterli olur mu ? yoksa kağıdı sizse bilgisayardan yazıp çıkartmışsınız denir mi ?yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bu tür durumlarda aklıma gelen 2 söz var,
- camur at izi kalsın,
- sinek küçük ama mide bulandırır.

Kısaca,
ülkemizde işverenlerin sıklıkla uyguladığı,kuruma bildirilenle gerçek ödenenin farklı olduğu maaşlar.
Bu sebeple açılacak bir davaya zaten 1-0 galip başlar işçi.
O belge,birkaç şahit, olmadı emsal ücret tesbit talebi... Fazlasıyla etkili yollar olacaktır.

merhaba,

bir arkadaşımın çalışmakta olduğu şirkette elden ücret ödemesi yapılmakta ve elden ödenen ücret için bir bilgisayar çıktısı (üstünde kişinin adının , aldığı tutarın yazdığı bir kağıt ) imzalatılmaktadır. ve bu kağıt kişilere tabiki yasal olmadığı için verilmemektedir. arkadaşım bu kağıdı imzalarken resmini çekmiş. şirkete dava açmak için bu kağıt yeterli olur mu ? yoksa kağıdı sizse bilgisayardan yazıp çıkartmışsınız denir mi ?yardımcı olursanız çok sevinirim.

bana kalırsa bilgisayar çıktısı üzerinde kaşe veya yetkili birinin imzası olmadığı sürece delil olamaz. herkes tarafından ndüzenlenebilir bir evraktır çünkü.

Evet "delil"sayılmaz.
Ama işveren/ve veya vekilinin imzası var ise ve sn.keremcemin ifade ettiği gibi de "o belge+birkaç şahid +emsal ücret talebi" sözkonusu olması halinde,bu durum daha çok işci lehine,işvereninde aleyhine gelişen bir süreç olacaktır.

merhabalar benim de bir sorum olacak.
sabah 8 akşam 6 çalışma saatlerim. 1 saatlik de yemek molam var. yalnız çalıştığım şirketteki tüm çalışanlardan özel bir durumum var. mobil çalışanım. yani elime mavi kart veriyorlar ve istanbulun çeşitli yerlerindeki magazaları toplu taşıma araçları ile dolaşıyorum. şehir dışınada çıkıyorum. bu beni ilk işim ve tecrübesizliğimen yararlandıklarını düşünüyorum. zira otobüslerle dolaşacağımı bilmiyordum. böyle bir anlaşma yapmadım. ayrıca cumartesileride tam gün çalışıyorum. yani haftada 56 saat çalışmış oluyorum. ve akşam 7 ye 8 e kadar çalıştığımda çok oluyor. buna rağmen yaranamıyorum. neden yolda çok kaldın niye magazaya geciktin avmlerde geziyosun magazada durmuyosun gibi suçlamalarla karşılaşıyorum. çalışma sosyal güvenlik bak. başvurmayı düşünüyorum. fakat iyice çirkefleşip yolda olduğum sürelerle ilgili bir savunma geliştirebileceklerinden korkuyorum. şahidim yok sonuçta. bu konuda ne yapabilirim?
birde ilk işe başladığım 1 ay sigorta yapmadılar. şu anda da yıldırma politikası ile işten kendi rızamla ayrılmamı istiyorlar sanırım. motivasyonum çok düşük. şehir dışına çıktığım zamanlarda çok geç saatlerde döndüğüm olabiliyor. mesai saatleriminde herhangi bir düzeni olmuyor dolayısıyla. bana herhangi bir hacra vermiyorlar. masraflarımı karşılıyorlar fakat. yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. teşekkürler.

merhabalar benim de bir sorum olacak.
sabah 8 akşam 6 çalışma saatlerim. 1 saatlik de yemek molam var. yalnız çalıştığım şirketteki tüm çalışanlardan özel bir durumum var. mobil çalışanım. yani elime mavi kart veriyorlar ve istanbulun çeşitli yerlerindeki magazaları toplu taşıma araçları ile dolaşıyorum. şehir dışınada çıkıyorum. bu beni ilk işim ve tecrübesizliğimen yararlandıklarını düşünüyorum. zira otobüslerle dolaşacağımı bilmiyordum. böyle bir anlaşma yapmadım. ayrıca cumartesileride tam gün çalışıyorum. yani haftada 56 saat çalışmış oluyorum. ve akşam 7 ye 8 e kadar çalıştığımda çok oluyor. buna rağmen yaranamıyorum. neden yolda çok kaldın niye magazaya geciktin avmlerde geziyosun magazada durmuyosun gibi suçlamalarla karşılaşıyorum. çalışma sosyal güvenlik bak. başvurmayı düşünüyorum. fakat iyice çirkefleşip yolda olduğum sürelerle ilgili bir savunma geliştirebileceklerinden korkuyorum. şahidim yok sonuçta. bu konuda ne yapabilirim?
birde ilk işe başladığım 1 ay sigorta yapmadılar. şu anda da yıldırma politikası ile işten kendi rızamla ayrılmamı istiyorlar sanırım. motivasyonum çok düşük. şehir dışına çıktığım zamanlarda çok geç saatlerde döndüğüm olabiliyor. mesai saatleriminde herhangi bir düzeni olmuyor dolayısıyla. bana herhangi bir hacra vermiyorlar. masraflarımı karşılıyorlar fakat. yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. teşekkürler.

Size yapıldığını düşündüğünüz, çalışma müdürlüğûne şikayet edecek olduğunuz haksızlık konusu tam olarak nedir?

kısaca konu şu. ben mobil çalışan biri olduğumdan bu konuyu düzenleyen bir yasa var mı bunu merak ediyorum.ayrıca fazla mesai saatlerimle ilgili şikayette bulunacağım fakat bunu kanıtlayamamakla ilgili endişe duyuyorum. örneğin şehirdışında olduğum zamanları nasıl kanıtlayacağım bunu bilemiyorum?

Mavi kartla bindiğiniz otobüslerin şöförleri de mobil çalışan!
İşiniz gereği şehir içi seyahat etmeniz gerekliliği baglı oldugunuz iş kanununa aykırı bir durum teşkil etmemekte.
Tam gün ofiste çakılı çalışandan daha az yada daha fazla bir hak kazandıran düzenleme mevcut değil yasalarımızda.

kanıtların olsa olsa yolda, seyahatte geçirdiğin sürelerde yaptığın harcamalara ait fiş ve faturlar. ki bu nekadar faydalı olur bilmiyorum. ama ilk iş tecrübem
diyorsun, sana tavsiyem yöneticilerinin uyarılarını dikkate alman. bir işin yapılma süresi yöneticilerince bilinir. yani yüzde yüz haksızdırlar diyemeyiz, değil mi?
bu ücrete bu kahır çekilmez diyorsan, başka bir işe geç bu şekilde yıpratma kendini. şunu da bil, kamu düzeni gibi cumartesi,pazar tatil, mesai ödeyen firmalar çok değil bu piyasada. kendini geliştir, nitelikli eleman ol, bunun için çaba göster derim ben haddim olmayarak. ilk iş tecrübem dediğin için bunları yazıyorum. çalışma hayatında başarılar dilerim...

-çalışma süresi günlük sabah..... 08 akşam..... 18
-günlük çalışma süresi 10 saat-1 ara-mola süresi=9saat xhafta da 6 gün=54 saat
-54-45=haftalık f.çalışma 9 saatx4 hafta=aylık ortalama 36 saat f.çalışma
-akşam 19-20 ye kadar olan çalışmalarda fazla çalışma olup,bu süre üzerine ilave edilir
-size karşı yapılan suçlamaların ne derecede doğru olup-olmadığını bilmiyoruz,yol ve işin seyrine göre ancak siz bilebilirsiniz.(haklı olduğunuz yönler olabilir!)
-bu işyerinde işe başladığınız günden itibaren sgk-sgortanızın yaptırılması gerekirdi,bu durumun ayrıca ispat ve tespiti gerekir
-sözleşme ve işyeri iç yönetmeliğinde hüküm yada yazılı olmasa da işyeri uygulaması yok ise işveren ayrıca harcırah ödemek zorunda değildir
-fazla çalışmanın yapıldığının-varlığının ispatı size,ücretinin ödendiğinin ispatı da işverene aittir
-önce işvereniniz ile bu ve benzeri durumları görüşünüz,durumu olduğu gibi anlatınız,hatta bir işgününde geçen tüm süreleri not alınız,görevinize bağlı olarak,yol da geçen süre ile her bir mağazada geçen süreyi işveren yaklaşık olarak bilir en azından tahmin edebilir, zira daha öncede bu işi yapanlar var idi,süreler yönünden arada belirgin farklılıklar yok ise anlayışla karşılanması gerekir,herşeye rağmen anlayış gösterilmiyor ise başkaca durumlar sözkonusu olabilir!şimdilik bilmiyoruz.
Tavsiyem;
a-istifa etmeyiniz
b-sorunlarınızın tamamı çözümlenemiyebilir.
Ancak, işverence çalıştırıldığınız 1 aylık sgk-sgortanızın yaptırılmaması kabül edilemez,bu durum ile aylık maktu ücretli bir çalışan değilseniz fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi/ödenmemiş olması ,bordroda gösterilmemesi durumu hatalı,bu iki duruma bağlı olarak haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebilirsiniz,FAKAT UNUTMAYINIZ Kİ BU İKİ DURUMUMA İLİŞKİN İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZ VAR
-

ilginize teşekkür ediyorum. sorularıma bir nebze cevap buldum böylelikle. ayrıntıların ilgi dışı olacağını tahmin ettiğimden konuyu fazla uzatmadan sorularıma cevap aramıştım fakat görüyorum ki bu isteğim konuyu oldukça yoruma açık bir halde bırakmış.. bu sebepledir ki belirsizlikleri giderebilmek adına konuyu biraz daha açacağım..
öncelikle bu pozisyonda benden önce 2 aydan daha uzun bir süre çalışabilmiş herhangi biri olmamış ne yazıkki. dolayısıyla kıyaslama yapabilmeleri pek mümkün değil.ayrıca bahsettiğim eleştiriler yöneticilerim tarafından değil işverenim tarafından yapılmaktadır. zira işverenimin de herhangi bir toplu taşıma aracı ile bir yerden bir yere gitmeye çalıştığını zannetmiyorum. bu açıdan da sağlıklı bir veriye sahip olmayabilir.
bahsetmek istediğim önemli bir husus işverenimle yaşadığım olumsuz durum dışında yöneticilerim tarafından yaptığım işin takdir görüyor, pek çok kez sonuçlandırmış olduğum bir işin beğeniyle karşılanıyor olması. daha bugün bağlı olarak çalıştığım departmanın yöneticisinden aldığım nasihat, yaptığım işin ortada olduğu, çok düşük ücretle çalıştığımı söyleyip mesai ücreti talep etmem gerektiği.
demem o ki üstüme düşen işi yapıyorum. sadece fazladan işverenime yalakalık yapmıyorum. kendimden taviz vermiyorum. iş tanımımın dışında benden istenen manasız işleri yapmak istemiyorum. zaten bana vaat edilen koşulların çok altında çalışıyorum. fiziki olarak son derece zorlayıcı. dolayısıyla elbette taraflardan yalnızca biri yüzde yüz haklı değildir, haklılık oranı yüzdeye vurulduğunda kaç olur onu da bilemiyorum ama büyük ölçüde haksızlığa uğradığım kanaatindeyim ve çoğu kez yöneticilerimle ve iş arkadaşlarımla da ortak düşüncemiz; işveren tarafından mağdur edildiğimiz.
iş sözleşmemi feshetmek şu an için oldukça iyi bir fikir gibi geldi.teşekkürler. ispat konusuna gelince merkezde ve magazaların çoğunda pdks cihazı var. raporu kayıtlarında mevcut. yeterli bir kanıt olur zannediyorum?

Merhabalar,
Antalya'da bir otelde hala çalışmaktayım ve 18.02.2010 tarihinde işe girişim var.Otelin animasyon departmanında,çocuk kulübü bölümünde şef olarak görev yapmaktayım.
İş yerinde çalışma saatlerim: 09:30 - 12:30 / 14:30 - 17:00(yazları 18:00) / 20:15-22:30(bazen 20:15 yerine 19:00 olduğuda oluyor) yalnız 12:30-14:30 saatleri arasında otelde bulunan iç lojmanda istiraate gidiyorum.Bu dinlenme saatleri arasında çocuk kulübü diğer personel tarafından çalısıyor.Yalnız departman müdürüm kendinde bulunan şirket hattından bende bulunan şirket telefonu ile beni istediği zaman işe çağırıyor ve bazen bu saatler arasında başka görevler veriyor veya bu saatler arasında otelin diğer departmanları beni şirket hattından arayabiliyorlar.(Bu sorun sadece bende değil diğer animasyon departmanındaki çalışanlarda aynı sorunu yaşıyorlar)
Otel bize 08:00-16:00 A shifti çalıştığımız imzalatıyor,yalnız bizim çalışma saatlerimiz yukarıda göründüğü gibi.yani demek istediğim 8 saatten fazla çalışıyoruz.Fazla çalıştığımızı söylediğimiz zamanda departman müdürümüzde toplamının 8 saati bile geçmediğini söylüyor.Otelde diğer departman personeli fazla mesaisini alıyor
Bundan 2-3 ay önce bir arkadasımız kendi rızası ile işten ayrılmak istedi ve departman müdüründen tazminat hakkında yardımcı olmasını diledi,yalnız departman müdürü,genel müdür yardımcısı,genel müdür her seferinde kendisini oyaladı ve son gün Alo 170 arayarak,ne yapması gerektiğini sordu ve oradan noterden istifa edebileceğini söylediler ve öylede yaptı,otel 14 gün sonra kendisine otele gelmesini ve anlaşabileceklerini söylerek,kendisine ihbar+kıdem+işsizlik maaş hakkını verdi.
Bu durumda benim gibi toplam 7-8 personel var ve biz ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.Fazla mesaileri istediğimiz taktirde zannedersem mahkemeye vermiş olacağiz.Bunu kazanabilirmiyiz?Fazla çalıştığımız mesayi ücretlerini alabilirmiyiz?Tazminatlarımızı alabilirmiyiz,bu konu hakkında bize yardımcı olursanız çok seviniriz.
Ve kendi evimi otele yakın olması icin,otel yakınından kiralamıstım.Yalnız burasi bir köy ve kendim kronik rahatsızlıgım var.Antalya'ya evimi taşımayı düşünüyorum.Ve otele servist saatleri 06:30,servis 07:40 gibi tesiste oluyor ve mesailer başlıyor.Bende yukarıda belirtiğim imzaladığımız kağıt A shifti, A shifinde(08:00-16:00) gibi çalışmak isteğimi söylicem.zannedersem bu benim yasal hakkım,buna otel müdürüm itiraz ederse,biz böyle çalışmiyoruz,çalışma saatlerini biliyordunuz derlerse.ve beni çalışmaya bezdirme vakasına sokarlarsa ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Bana yardım ederseniz çok sevinirim
İlginiz için çok teşekkürler.

Oncelikle merabalar ben bir isyerinde isyerinin guvenliyi olarak calisiyorum gunluk 12daat 28gun calisiyorum fazla calisma saatim 158 saat ama 105saatin mesayisin veriyolar ama hafta sonu ve ici ayni bayramlarda ayni yani%50 ne yapmam lazim