Kıdem Tazminatı İle İlgili Kimsenin Cevaplayamadığı Bir Soru ?

Herkese merhaba; bir konuda yardımınıza ihtiyacım var
aylık 1800 tl net ücret alıyorum
07-08-2012 de işe girdim
29-01-2014 de işten ayrılıyorum
ne kadar kıdem tazminatı alırım
5 gün yıllık izin parasıyla birlikte toplam alacağım nedir

* arkadaşlar şu yönden sormak istiyorum; aralıkta işten çıkmış olsaydım brüt ücretim 2900 liranın üzerindeydi ancak bir sonraki yılın ocak ayında işten ayrılacağım tarihe bakıldığında sanırım brüt ücretim 2100 lira civarına iniyor yani toplamda 1400 liraya yakın eksik almış oluyorum bu normal mi?
aynı şekilde yıllık izin de brüt ücretten hesaplandığı için oradan da zarara uğramış oluyorum bu benim kendi düşüncem.
size sorum durum bu şekildeyken kıdem tazminatı son ücretinin brütü üzerinden mi hesaplanır (yani ocak)
buna bağlı olarak tazminat gelir olarak düşünülebilir mi -ki o zaman gelir vergisi artmış olacak ve tazminatı da- ayrıca yıllık izin ücreti de gelir olarak kabul gördüğünde yine brüt artmış olacak mı) sonuç olarak brüt ücret kıdem tazminatını belirliyor.
kümülatif gelir vergisi bu durumda devretmiş oluyor mu? bunlarla ilgili çok araştırma yaptım ama açıkçası tam bir sonuç bulamadım

ben ocak ayının 15 inde işten ayrılmış olsaydım ocak ayında aldığım son ayın brüt ücreti üzerinden mi hesap yapılıyor yoksa son 1 ayın ortalaması olan aralık 15 ile ocak 15 arasındaki brüt maaşımın ortalaması mı?

lüften açıklık getirirseniz çok sevinicem. bilgi ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

not:
2007 yılında hak kazanmış olduğu yıllık iznini kullanmayan (B) sigortalısının 2008/Şubat ayında işten ayrıldığı varsayıldığında, sözkonusu sigortalının izin ücretinin hangi tarih itibariyle ödeneceği üzerinde durulmaksızın bahse konu sigortalının hak kazanmış olduğu yıllık izin ücreti 2008/Şubat ayına ait prime esas kazanca dahil edilecektir.
diye bir kanun okudum.

sayın İbrahim Canına yandığım demek canınız bu kadar tatlı :) sıkıntı yok öyleyse sizi biraz aydınlatalım dediğiniz gibi bürüt ücret yeni yılda düşer ama sizin bahsettiğiniz kadar değil 2700 iken 2500 civarın iner öyle ayın 15 i imiş yarım aymış bir önceki aydan devirmiş diye birşey yok en son net maaşınızın brütü neyse oradan hesap yapılır ve sadece 1 yıllık izn haketmişsiniz o da 14 gün ama sanırım 9 gününü kullandınız ki 5 gün kaldı demişsiniz şimdi ocakta alacğaımız maaşdan hesap edersek ki sanırım ihbar süresini kullandınız ihbar tazminat almayacaksınız 3702 tl kıdem tazmanatınız var 1800/30*5 günde yıllık izin paranız var

3700 yaptığın hesap son aldığın ücrete gre doğru fakat ben aralık ayında %27 lik vergi dilimine girdiğim için geçen ay ayrılmış olsaydım 4250 tl yapıyordu arkadaşım. buraya kadar her şey tamam fakat
kanunda hiçbir maddede son aldığın ücret konusunda açıklama bulamadım yani son ay diyen maddelerin bir çoğunda son 30 gün yazıyor bu da kıdem rakamını değiştiriyor.alo 170 i de aradım ama tam açık bir kanun yok diyorlar
sayın stajerim yıllık izin parası da brüt ücret üzerinden hesaplanıyor yani ocak ayını düşünürsek 2517,80/30*5
bu rakamların hepsinin sonucunu değiştiren son aylık brüt ücret üzerindeki abilerin büyüklerimin yorumu;
son aydan kasıt son 30 gün müdür. bir yerden de hatırladığım kadarıyla brüt ücretlerde aylık değişiklik yaşanıyorsa ortalamaya bakılıyor diye bir şey hatırlıyorum
lüften değerli yorumlarınızı bekliyorum

SAYIN İBRAHİM CANINA YANDIĞIM 2517/30*5 demişsiniz virgülünü bile koymuşsunuz 5 gün Lük izin zaten aşağ yukarı aynı rakam eder brüt dersek sgk kesintisi olacak aşağı yukarı aynı rakama geleceğiz olayları hep kendinize yontmayın lütfen sinekten yağ çıkartmaya çalışıyorsunuz gibi geliyor bana sonrada yeni yeni formül bulup hukuğu bil e yorumluyorsunuz son aldığı brüt ücret lafına da takılmayın fazla 30 günlük normal ücretin neyse bürütün o dur işte yok geçen ay yok bu ay Albert Einstein (Aynştayn) bile size formül uyduramaz

bu arada ocak da zam alacaksınız onu neden dahil etmiyorsunuz şunuda bilmenizde yarar var ocak zamları nisanda belli olup farkları yatırsalar bile siz 1 günde çalışsanız ocak da size telefon açıp zam farkınızı yatırmaları lazım

NOT : Sn.Stajerim,kurallara lütfen uyunuz.Renkli yazı kullanmak yasaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım bende muhasebeciyim ama sen kanuna göre değil de sana kolay gelen yola göre yapıyorsan hesapları diyeceğim yok. ben işin doğrusunu öğrenmek istiyorum
kıdem tazminatından sgk kesintisi olmaz. sadece ve sadece damga vergisi kesilir. bu konuda kanun açık ve nettir.
not: (bahsedilen para farkı 600 lirayı buluyor bu sizin için düşük bir rakam mıdır bilemiyorum ama benim için küçük değil) kaldı ki benim için önemli olan mali müşavir stajyeri olarak işin doğrusu neyse onu öğrenmek bilgi sahibi olmaktır. yine de yorumunuz için sağolun .

ben tecrübeli değerli büyüklerimin bu konudaki yorumlarını bekliyorum.

sayın erolmuhasebe06 sizin muhasebeci olduğunuzu biliyorum kim size kıdemde sgk kesintisi olur dedi ki yıllık izin ücretini brütten hesapladığında olur dedik o da aşağı yukarı nete sgk kesintisi olur 5 günlük yıllık izin ücreti için dedim siz yanlış anladınız gelir fark 600 tl yi bulmaz siz nasıl hesap yapıyorsunuz şuraya bir kopyalayın da beraber yapalım hesabı

Son düzenleme:
aralık ayı bordrosu brüt ücret(resmi kullandığım bordro programım yok burası şube)(başka programla hesapladığım :2900(kusuratı aşağı yuvarladım)
2900/365(yıl)*532gün(1 yıl 5 ay 22 gün)=4226,85 vergi kesilmemiş hali)
yıllık izin 2900/30*5=483
toplam:4709(ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)

ocak bordrosu brüt ücret: 2517,80
2517,80/365*532=3669,78
yıllık izin: 2517,80/30*5=419,63
toplam: 4090 tl (ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)
aradaki fark: -619 tl
hesaplardaki 5-10 liralara dikkat etmedim yaklaşık hesapladım bu şekilde 600 ü buluyor diye hesapladım yanlış yapmışsam lütfen düzeltin

bu konudaki diğer merak ettiğim konu ise benim yıllık izin param
ücret olarak kabul görürse brütteki artış daha fazlalaşır rakamlarda en az 100 lira daha artmış olur.
işyeri ile hesap kesmedik ben sadece işin doğrusunu merak ediyorum
bir de bizimkiler kanunları hep kendi lehlerine çeviriyorlar bende bilgi sahibi olmak istedim zaten emin olmadığım bir konu olduğu için soruyorum

benim sözleşmemde zam yapılması ile ilgili maddenin ucu açık. yapmak zorunda değil yani. kaldı ki yapmayacaklarından eminim.

ayrıca ilk hesabı başka site üzerinden yapmıştım ocak ayı brüt ücreti orada 2117,65 görünüyor fark orada daha da fazlaydı ama doğru hesaplama hangisi bilemiyorum
sitenin linkini özelden pm atabilirim

Son düzenleme:
aralık ayı bordrosu brüt ücret(resmi kullandığım bordro programım yok burası şube)(başka programla hesapladığım :2900(kusuratı aşağı yuvarladım)
2900/365(yıl)*532gün(1 yıl 5 ay 22 gün)=4226,85 vergi kesilmemiş hali)
yıllık izin 2900/30*5=483
toplam:4709(ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)

ocak bordrosu brüt ücret: 2517,80
2517,80/365*532=3669,78
yıllık izin: 2517,80/30*5=419,63
toplam: 4090 tl (ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)
aradaki fark: -619 tl
hesaplardaki 5-10 liralara dikkat etmedim yaklaşık hesapladım bu şekilde 600 ü buluyor diye hesapladım yanlış yapmışsam lütfen düzeltin

bu konudaki diğer merak ettiğim konu ise benim yıllık izin param
ücret olarak kabul görürse brütteki artış daha fazlalaşır rakamlarda en az 100 lira daha artmış olur.
işyeri ile hesap kesmedik ben sadece işin doğrusunu merak ediyorum
bir de bizimkiler kanunları hep kendi lehlerine çeviriyorlar bende bilgi sahibi olmak istedim zaten emin olmadığım bir konu olduğu için soruyorum

Ben size doğru cevabı söyliyeyim.

Kıdem ve ihbar tazminatları prensip olarak son ücret üzerinden hesaplanır. Ancak son brüt ücret yıl içersinde azalmış ise geriye doğru bir yıl gidilerek ortalama brüt ücret bulunur. Hesaplama bu brüte göre yüklü ücret üzerinden yapılır.
İzin paran ücret değildir. Bunu nerden çıkardın. İzin parası hesaplanırken son brüte bakılır.Ancak izin parasından sgk ve gv kesintisi yapılacağı tabiidir.
Kıdem ise bilindiği gibi vergiye tabi değil. Yeterki kıdem tazminatı tavanı içersinde kalsın.

üstadım çok teşekkür ederim değerli görüşünüz için peki bu konuda yani brüt ücretteki ortalamanın alınmasıyla ilgili bi kanun maddesi var mıdır. bunu da cevaplarsanız çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.

Size bir örnek Yargıtay kararı kopyalıyorum.:

"Dairemiz kararlarında, ücret dışındaki para veya para ile ölçülebilen menfaatlerin tazminata yansıtılmasında son bir yıl içinde yapılan ödemeler toplamının 365'e bölünmesi suretiyle bir güne düşen miktarın belirleneceği kabul edilmektedir (9.HD. 29.9.2005 gün 2005/342 E, 2005/31714 K.; Yargıtay 9.H.D., 12.4.1999 gün 1999/5910 E, 1999/7119 K.). Dönemsel bir niteliği olmayan parasal haklar bakımından yıl içinde yapılan ödemelerin 365 güne bölünmesi suretiyle bir güne düşen tutarın belirlenmesi yerindedir. Örneğin tır şoförünün yıl içinde aldığı sefer (yol) primi sürekli değişiklik gösterebilir ve belli bir dönemin hesaplamada esas alınması zorluk taşıyabilir. Öte yandan, işçiye dini bayramlarda yılda 2 kez ödenen harçlığın belli bir dönem için yapıldığını söylemek pek olası değildir. Burada yıllık ödeme tutarının 365 rakamına bölünmesi yerinde olur. Son olarak belirtmek gerekir ki, yılda bir kez yapılan parasal yardımların (yakacak yardımı gibi) tazminata esas ücrete yansıtılmasının, yıllık tutarın 365'e bölünmesi suretiyle gerçekleştirileceği tartışmasızdır."

Bir tane de başka karar;

"KARAR - 2- 9.Hukuk Dairesi 19.7.2007 T. E: 2007/8536 – K. 2007/25513

Kıdem tazminatına esas giydirilmiş ücretin hesabında ikramiye ve benzeri parasal hakların fesihten geriye doğru bir yıl içinde ödenen miktarlarının tesbit edilerek toplanması, sonra 365’e bölünerek bir güne düşen miktarının bulunması gerekir. Hükme esas bilirkişi raporunda bu tür parasal hakların son ücret üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle anılan bilirkişi raporuna itibar edilerek hüküm kurulması hatalıdır."

Herkese merhaba; bir konuda yardımınıza ihtiyacım var
aylık 1800 tl net ücret alıyorum
07-08-2012 de işe girdim
29-01-2014 de işten ayrılıyorum
ne kadar kıdem tazminatı alırım
5 gün yıllık izin parasıyla birlikte toplam alacağım nedir

* arkadaşlar şu yönden sormak istiyorum; aralıkta işten çıkmış olsaydım brüt ücretim 2900 liranın üzerindeydi ancak bir sonraki yılın ocak ayında işten ayrılacağım tarihe bakıldığında sanırım brüt ücretim 2100 lira civarına iniyor yani toplamda 1400 liraya yakın eksik almış oluyorum bu normal mi?
aynı şekilde yıllık izin de brüt ücretten hesaplandığı için oradan da zarara uğramış oluyorum bu benim kendi düşüncem.
size sorum durum bu şekildeyken kıdem tazminatı son ücretinin brütü üzerinden mi hesaplanır (yani ocak)
buna bağlı olarak tazminat gelir olarak düşünülebilir mi -ki o zaman gelir vergisi artmış olacak ve tazminatı da- ayrıca yıllık izin ücreti de gelir olarak kabul gördüğünde yine brüt artmış olacak mı) sonuç olarak brüt ücret kıdem tazminatını belirliyor.
kümülatif gelir vergisi bu durumda devretmiş oluyor mu? bunlarla ilgili çok araştırma yaptım ama açıkçası tam bir sonuç bulamadım

ben ocak ayının 15 inde işten ayrılmış olsaydım ocak ayında aldığım son ayın brüt ücreti üzerinden mi hesap yapılıyor yoksa son 1 ayın ortalaması olan aralık 15 ile ocak 15 arasındaki brüt maaşımın ortalaması mı?

lüften açıklık getirirseniz çok sevinicem. bilgi ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

not:
2007 yılında hak kazanmış olduğu yıllık iznini kullanmayan (B) sigortalısının 2008/Şubat ayında işten ayrıldığı varsayıldığında, sözkonusu sigortalının izin ücretinin hangi tarih itibariyle ödeneceği üzerinde durulmaksızın bahse konu sigortalının hak kazanmış olduğu yıllık izin ücreti 2008/Şubat ayına ait prime esas kazanca dahil edilecektir.
diye bir kanun okudum.

1800Tl net ücretin brütü aralık ayında dediğiniz gibi 2900TL yapmaz benim bildiğim, kabaca 2600-2700TL civarıdır, ocakta ise düşeceği en fazla 150-200tl dır. bu da yapsın 2500tl.
2500tl brüt için günlük kıdem tazminatı 6,85TL iken,
2700TL brüt için günlük kıdem tazminatı 7,40TL yapar.
bu hesaba göre de 1 yıl 5 ay 23 gün için;
2500tl olsa, 3700tl brüt kıdem tazminatı çıkar ,
2700tl olsa, 3995TL brüt kıdem tazminatı çıkar.
O rakamlardan yaklaşık 30tl damga vergisi kesilir,
bahsettiğiniz süre ve net ücret için alacak olduğunuz kıdem tazminatında 300TL fark olur, geçen yılın aralık ayında veya bu yılın ocak ayında çıkartılmanız durumunda. Ortalama brüt maaş derseniz, yaklaşık 6 ayı 2550tl den diğer 6 ayı 2700tl den olur, bu da ((6 x2500)+(6x2700))/12= ortalama brüt ücretiniz 2600TL eder,
2600tl ye göre hesapta almanız gereken brüt kıdem tazminatı tutarı da:3850TL eder.
Öyle 600TL fark yok yani.
Hoş olsa da,
kıdem tazminatı ile ilgili 1475 sayılı kanunun 14.maddesi 2.fıkrasına göre kıdem tazminatı son brüt ücret üzerinden hesaplanır.

Nizam dostum,

Örnek verdiğin danıştay kararlarında da aynısı yazılı, sadece ücret için geri dönülmez son ücret üzerinden hesaplanır. Kalan yan ödemeler ise toplanıp 365 gün esasına göre brüt ücrete eklenir ve giydirilmiş ücret bulunur. Konuya bir daha göz atıver istersen.

Nizam dostum,

Örnek verdiğin danıştay kararlarında da aynısı yazılı, sadece ücret için geri dönülmez son ücret üzerinden hesaplanır. Kalan yan ödemeler ise toplanıp 365 gün esasına göre brüt ücrete eklenir ve giydirilmiş ücret bulunur. Konuya bir daha göz atıver istersen.

Ben diyorum ki:

Eğer ödeme tarihinde son ücret tutarında azalma olmuş ise, çalışan lehine olarak son bir yıl içersindeki ortalama ücret alınır. Yıllardır Yargıtay kararları da bu şekildedir. Birçok örnek karar vardır. Ayrıca son karar da bunu söylüyor. Bir ufak hatırlatma daha . Bu konularda Danıştay değil, ilgili YARGITAY hukuk dairesi karar verir.

Ben diyorum ki:

Eğer ödeme tarihinde son ücret tutarında azalma olmuş ise, çalışan lehine olarak son bir yıl içersindeki ortalama ücret alınır. Yıllardır Yargıtay kararları da bu şekildedir. Birçok örnek karar vardır. Ayrıca son karar da bunu söylüyor. Bir ufak hatırlatma daha . Bu konularda Danıştay değil, ilgili YARGITAY hukuk dairesi karar verir.

Nizam dostum Danıştay konusunda haklısın. Yargıtay olmalı. Ancak diğer konuda ısrarımı sürdürürüm. Ücret dışındaki ödemeler için evet bir yıl geriye gidilir ancak ücret son ücrettir. İlgili Yargıtay kararında açık net belli;

9.Hukuk Dairesi Esas: 2010/26391 Karar: 2010/23205 Karar Tarihi: 13.07.2010
Kıdem tazminatı hesabında esas alınacak ücret son ücret, başka bir anlatımla, iş sözleşmesinin feshedildiği anda geçerli olan ücrettir. İhbar öneli tanınmak suretiyle yapılan fesihte önelin bittiği tarihte fesih gerçekleştiğinden, önelin bittiği tarihteki ücret esas alınmalıdır. Bildirim öneli tanınmaksızın ancak ihbar tazminatı da ödenmeden (tam olarak ödenmeden) işverence yapılan fesih durumunda ise, bildirim öneli sonuna kadar işyerinde uygulamaya konulan ücret artışından iş sözleşmesi feshedilen işçinin de yararlanması ve tazminatının bu artan ücret esas alınarak hesaplanması gerekir.

Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret, işçinin brüt ücretidir. O halde, kıdem tazminatı, işçin fiilen eline geçen ücreti üzerinden değil, sigorta primi, vergi sendika aidatı gibi kesintiler yapılmaksızın belirlenen brüt ücret göz önünde tutularak hesaplanır.

Tazminata esas aylık ücret saat ücretinin önce 7,5 sonra da 30 ile çarpımı sonucu belirlenmelidir. Yoksa aylık ücretin tespitinin işçinin fiilen çalıştığı gün sayısı üzerinden hesaplanması doğru olmaz.

Son ücret kavramı, işçinin iş ilişkisi kapsamında iş gördüğü ve ücrete hak kazandığı en son ücreti ifade eder. İş ilişkisinin askıya alınması ve askı süresi içinde iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret, iş sözleşmesinin askıya alınmasından önce hak kazanılan son ücret olmalıdır.

İşe iade davasının yargılaması sırasında en çok 4 aya kadar olan sürenin hizmet süresine ekleneceği konusunda Dairemiz kararlan istikrar kazanmıştır (Yargıtay 9.HD. 3.10.2005 gün 2005/16932 E, 2005/31926 K.). Yine Dairemizce, işçinin işe alınmayacağının açıklandığı veya bir aylık işe başlatma süresinin sonu, fesih tarihi olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle fesih tarihindeki kıdem tazminatı tavanı gözetilmelidir. Aynı şekilde tazminata esas alınacak ücretin de, 1475 sayılı yasanın 14. maddesi hükmü gereği fesih tarihindeki ücret olması gerekir.

Kıdem tazminatına esas alınacak olan ücretin tespitinde İş Kanununun 32. maddesinde sözü edilen asıl ücrete ek olarak işçiye sağlanan para veya para ile ölçülebilen menfaatler göz önünde tutulur. Buna göre ikramiye, devamlılık arz eden prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, kira, aydınlatma, servis yardımı, yemek yardımı ve benzeri ödemeler kıdem tazminatı hesabına dikkate alınır. İşçiye sağlanan özel sağlık sigortası yardımı ya da hayat sigortası pirim ödemeleri de para ile ölçülebilen menfaatler kavramına dâhil olup tazminata esas ücrete eklenmelidir. Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan pirim değişkenlik gösterse de, kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilmelidir.

İşçiye sağlanan koruyucu elbise, işyerinde kullanılmak üzere havlu, sabun yardımı, arızi fazla çalışma, ulusal bayram genel tatil, hafta tatili alacakları dikkate alınmaz.

Uygulamada ağır vasıta ve özellikle tır şoförleri bakımından gidilen mesafeye göre yol primi adı altında ödemeler yapıldığı görülmektedir. Çoğunlukla asgari ücret seviyesinde sabit ücret ödenmekte ve ücretin esaslı kısmı belirtilen primlerle sağlanmaktadır. Yoksa yurt dışına sefer yapan bir tır şoförünün sadece asgari ücretle çalışmayacağı bilinen bir gerçektir. Böyle olunca tazminata esas ücretin tespitinde yol pirimi adı altında yapılan ödemelerin de dikkate alınması gerekir. Dairemiz kararlan bu yönde kökleşmiştir. (Yargıtay 9.HD. 7.2.2005 gün 2005/950 E, 2005/3328 K.)

Dairemiz kararlarında, ücret dışındaki para veya para ile ölçülebilen menfaatlerin tazminata yansıtılmasında son bir yıl içinde yapılan ödemeler toplamının 365′e bölünmesi suretiyle bir güne düşen miktarın belirleneceği kabul edilmektedir (9.HD. 29.9.2005 gün 2005/342 E, 2005/31714 K.; Yargıtay 9.H.D., 12.4.1999 gün 1999/5910 E, 1999/7119 K.). Dönemsel bir niteliği olmayan parasal haklar bakımından yıl içinde yapılan ödemelerin 365 güne bölünmesi suretiyle bir güne düşen tutarın belirlenmesi yerindedir. Örneğin tır şoförünün yıl içinde aldığı sefer (yol) primi sürekli değişiklik gösterebilir ve belli bir dönemin hesaplamada esas alınması zorluk taşıyabilir. Öte yandan, işçiye dini bayramlarda yılda 2 kez ödenen harçlığın belli bir dönem için yapıldığını söylemek pek olası değildir. Burada yıllık ödeme tutarının 365 rakamına bölünmesi yerinde olur. Son olarak belirtmek gerekir ki, yılda bir kez yapılan parasal yardımların (yakacak yardımı gibi) tazminata esas ücrete yansıtılmasının, yıllık tutarın 365′e bölünmesi suretiyle gerçekleştirileceği tartışmasızdır.

Yıl içinde düzenli ve belirli periyotlarla ödenen parasal haklar bakımından ise, kıdem tazminatının son ücrete göre hesaplanması gerektiği gerçeğine daha uygun bir çözümdür. Gerçekten işçinin son ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplandığına ve yıl içinde artmış olan ücretlerin ortalaması alınmadığına göre ücretin ekleri bakımından da benzer bir çözümün aranmalıdır. Örneğin işçinin yıl içinde aldığı 3 ikramiyenin eski ücretten olması sebebiyle daha az olması ve fakat son ikramiyenin işçinin son ücreti üzerinden ödenmesi halinde tazminata esas ücretin tespitinde dikkate alınması gereken ikramiye de bu son ikramiye olmalıdır. Hesaplamanın, son dilim ikramiyenin ait olduğu dönemdeki gün sayısına bölünerek yapılması hakkaniyete de uygundur. Daha somut bir ifadeyle, yılda 4 ikramiye ödemesinin olması durumunda her bir ikramiye 3 aylık bir dönem için uygulanmaktadır, işçinin artmış olan ikramiyesinin ait olduğu bu 90 güne bölünmesi halinde bir güne düşen ikramiye tutarı, kıdem tazminatının son ücretten hesaplanacağı şeklinde yasal kural ile daha uyumlu şekilde belirlenebilecektir. Aynı uygulamayı yol ve yemek yardımı gibi ödemeler için de yapmak olanaklıdır, işçiye aylık olarak yapıldığı varsayılan bu gibi ödemelerin son ay için ödenen kısmının fiilen çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle bir güne düşen tutar tespit olunmalıdır. Buna göre periyodik olarak ödenen ve yıl içinde artmış olan parasal haklar yönünden son dönem ödemesinin ait olduğu dilim günlerine bölünmesi ile tazminata esas ücrete yansıtılacak tutar daha doğru biçimde belirlenebilecektir. Dairemizin 2008 yılında vermiş olduğu kararlar da bu yöndedir(Yargıtay 9.HD. 10.10. 2008 gün 2007/27615 E, 2008/26209 K.).

Nizam dostum,

O başka konu ancak sistem çalışanlar açısından maalesef böyle, kararlarda rastladığım ve yargıtayın "olması gerekir" dediği tek önemli ayrıntı yılda iki yada üç kez ödenen ikramiyeler için de son ödenenin 365'e bölünmesinin uygun olacağı yorumudur. Ancak bunu karar olarak değil, hakkaniyetlilik olarak bir kararında belirtmiş.

Zaten yasa da rafa kalktığı için biz gene bu konuyu çok yazar çizeriz.

Nizam dostum,

O başka konu ancak sistem çalışanlar açısından maalesef böyle, kararlarda rastladığım ve yargıtayın "olması gerekir" dediği tek önemli ayrıntı yılda iki yada üç kez ödenen ikramiyeler için de son ödenenin 365'e bölünmesinin uygun olacağı yorumudur. Ancak bunu karar olarak değil, hakkaniyetlilik olarak bir kararında belirtmiş.

Zaten yasa da rafa kalktığı için biz gene bu konuyu çok yazar çizeriz.

Katılıyorum. O zaman şöyle bir beyin cimnastiği yapalım.

Kıdem tazminatının son ücret ödenmesinin amacı nedir?/İşçiyi mağdur etmemek
Yüce mahkeme çoğu zaman işçi lehine yorum yapmak eğiliminde mi? /Evet genelde öyledir.
Ben burdaki işçi olsam ve mağdur olduğuma inanarak dava açsam ve desem ki beni 2 gün önce çıkarsaydın şu kadar daha çok tazminat alacaktım.
Mağdurum ve sn mahkeme mağduriyetimi düzelt.

Ne karar çıkar sizce?

Beyin cimnastiği,

Kısaca "Haklısın Ama alacağın Yok.". Kaldıki yasa ücretlerin Brüt üzerinden ödendiği varsayımıyla düzenlenmiş. Bu nedenle de düz mantıkla bakınca kayıp oluşmamalı, oluşmuyor. Mesele Net esasıyla ücret alanların brütünün ertesi yılbaşında düşme ihtimalinde ortaya çıkıyor, ancak onlar da tüm yıl boyunca gelir kaybına uğramıyorlar. Adaletin terazisini dengelemek bazan zor.