Bedelli Askerlik Ve Tazminat

hayırlı geceler herkese,

17 temmuz 2014 tarihinde 8 senedir çalıştığım şirketin sosyal medyadaki paylaşımımdan dolayı tarafıma verdiği yazılı uyarıyı hazmedemeyerek askere gitme kararı aldım. 17 temmuz tarihinde askerlik şubesine giderek işlemlerimi başlattım. bu işlemler sırasında yaptırmam gereken sağlık muayenesinden dolayı işlemler uzadı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri arefesinde sayın Tayyip erdoğan bedelli askerlik ile ilgili ileride olacak sürprizlerin ilk haberini verdi ve bende bu haberlerden sonra sağlık işlemlerimi tamamlayı bir kenara bıraktım ve işyerime 20 aralık 2014 celbinde askerlik işlemlerimi tamamlayıp işten ayrılacağımın bilgisini verdim. Ancak beklediğim gibi 2 kasım tarihinde bedelli askerlik ilan edildi ve önümüzdeki hafta yasalaşmak üzere meclise sevk edildi.

şimdi bu kısa hayat hikayemden sonra soruma geçiyorum.

araştırdığım kadarıyla bu bedelli'den bakaya durumunda olanlarda faydalanabiliypr yani ben şimdi sağlık işlemiyle ilgili evraklarımı askerlik şubesine teslim edip sevk edildiğimi gösteren sülüs belgesini işyerime verdiğim zaman kanunda belirtilen tazminata hak kazanıyorum.(alacağım tazminat artı-eksi 30bin TL) Ancak daha sonrasında askere gitmeyip bedelli imkanından faydalanırsam ileride hukuki olarak sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar yaşarım?

ilginiz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

hayırlı geceler herkese,

17 temmuz 2014 tarihinde 8 senedir çalıştığım şirketin sosyal medyadaki paylaşımımdan dolayı tarafıma verdiği yazılı uyarıyı hazmedemeyerek askere gitme kararı aldım. 17 temmuz tarihinde askerlik şubesine giderek işlemlerimi başlattım. bu işlemler sırasında yaptırmam gereken sağlık muayenesinden dolayı işlemler uzadı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri arefesinde sayın Tayyip erdoğan bedelli askerlik ile ilgili ileride olacak sürprizlerin ilk haberini verdi ve bende bu haberlerden sonra sağlık işlemlerimi tamamlayı bir kenara bıraktım ve işyerime 20 aralık 2014 celbinde askerlik işlemlerimi tamamlayıp işten ayrılacağımın bilgisini verdim. Ancak beklediğim gibi 2 kasım tarihinde bedelli askerlik ilan edildi ve önümüzdeki hafta yasalaşmak üzere meclise sevk edildi.

şimdi bu kısa hayat hikayemden sonra soruma geçiyorum.

araştırdığım kadarıyla bu bedelli'den bakaya durumunda olanlarda faydalanabiliypr yani ben şimdi sağlık işlemiyle ilgili evraklarımı askerlik şubesine teslim edip sevk edildiğimi gösteren sülüs belgesini işyerime verdiğim zaman kanunda belirtilen tazminata hak kazanıyorum.(alacağım tazminat artı-eksi 30bin TL) Ancak daha sonrasında askere gitmeyip bedelli imkanından faydalanırsam ileride hukuki olarak sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar yaşarım?

ilginiz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Çok ilginç bir konu. İnsanlar yaşadıkça her zaman yeni yeni şeylerle karşılaşıyorlar.
40 yılı aşan meslek hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. " Zaten çok nadir bir durum"
Fikrime gelince bu dava konusudur. Normal şartlar altında "sülüs" alınınca kıdem ödemesi teorik olarak hak edilir.
Ancak şirket bu durumu fark edip , sen askere gitmedin, işgücü kaybın da olmadı bu nedenle bu tazminat yersiz diyebilir. Veya önce ödemeyi yapooar, daha sonra fark ederse iade için dava açabilir.

Kişi askerlik kararı alıp (sülüs) işten ayrılıyor ise şirketin bir yaptırımı olamaz. İşyerine askere gideceğinize dair askelik şb belge alıp işyerinize vermeniz kıdem t. almanıza yeterlidir. Askere gitmeyip kaçmanız sizi bağlayan hukuki bir durumdur. Ancak önce askerlik kararı aldırıp sonrada yasal olarak yapabileceğiniz erteletme kararı durumunda işveren yersiz tazminat nedeni ile hukuki yollara başvurabilir.

Öncelikle belirteyim ki;
1.bildirilen görüşlerin hukuki değeri elbette var.
2.bedelliden yararlananlar,tazminat alamıyor.

Muhtelif görüşler ileri sürülebilecektir ama biraz irdeleme yapacak olursak;
a-sıkıntının yaşanmaması noktası;işveren k.tazminatını ödeyip,askere gidip/gitmediğinizi de takip etmeyip,etse de hukuki yola başvurmamış olması en açık olanıdır.
b-dilekçeniz ve ek indeki sülüs belgesine işveren itibar etti,buna bağlı olarak tazminatınızı ödedi ama takip etti,anlaşıldı ki askere gitmeyip,yasa ile tanınan "bedelli"olayından yararlanıp askere gitmemişsiniz,talep edebilir mi,evet,alabilir mi?bilmiyorum,bu yol mahkemeye çıkar,
c-ya da sülüs var ama işveren tazminatınızı hemen ödemedi,takip etti ki askere gitmemişsiniz,talep etsenizde alabilirmisiniz,zor,bu yol da mahkemeye çıkar,
d-tazminatı hemen ödemedi,siz talep ettiniz,yine ödemedi ama takip etti askere gitmeyip bedelliden yararlandığınızı öğrendi ve sizi işe davet etti,sizde bu davete icabet etmediniz,bu takdirde işiniz zor,k.tazminatını davacı olsanız da, alma ihtimaliniz çok zayıf olur gibi!..
e-"d"şıkkının tersi olarak tazminatınızı ödemişti ama bedelliden yararlandığınız öğrendi,ödediği tazminatı talep etti ve işe davet ederek(işe başlandığı takdirde işci lehine ödeme planı da sundu)siz de 2 sine ilişkin hiçbir girişimde bulunmadınız,işveren davacı oldu,bu takdirde alma ihtimali var gibi!...
BU olaya ilişkin olması(taraflarca yapılması) gereken, işcinin "işe davet"edilmesidir.
"d" ve "e" şıklarının dediğim gibi sonuçlanabileceği,"a"şıkkı sorunsuz,sn.merkür2 "sülüs"ü alıp işverene ibraz etmenin yeterli olduğunu belirtmiş ama ama şahsen bu noktaya kesin evet diyemiyorum(bilgi noksanlığımdan olabilir!)bu nedenle "b" ve "c"şıklarının tartışmalı olduğu düşüncesindeyim.

Diyelim ki kişi tüm resmi prosedürü tamamladı ama ona verilen tarihe kadar birliğine teslim olmadı o zaman ne olacak? İşveren askere gitmedin gel çalış mı diyecek? Hemde asker kaçağı durumundaki bir kişiye. Kişi askere gitmek için sülüsü aldı işverene verdi tazminat aldı ama yasal bazı haklarını kullanıp askerliğini erteletti ise (sıft kıdem almak için askere gidiyormuş gibi yapmışsa) işverende bu durumu takip edip öğrendiğinde yasal yollara başvurabilir.

Çok ilginç bir konu. İnsanlar yaşadıkça her zaman yeni yeni şeylerle karşılaşıyorlar.
40 yılı aşan meslek hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. " Zaten çok nadir bir durum"
Fikrime gelince bu dava konusudur. Normal şartlar altında "sülüs" alınınca kıdem ödemesi teorik olarak hak edilir.
Ancak şirket bu durumu fark edip , sen askere gitmedin, işgücü kaybın da olmadı bu nedenle bu tazminat yersiz diyebilir. Veya önce ödemeyi yapooar, daha sonra fark ederse iade için dava açabilir.

işten ayrılıp askere gitmediğimi farketmemesi biraz zor bir durum, bulunduğum sosyal çevre aynı zamanda iş çevrem olduğu için haber yayılacaktır. su an bedelli teklifinin kanunlaşmasını ve örnek/benzer dava ve bu durum karşısında neler yapabileceğimi araştırıyorum

yorum ve bilgilendirme için tesekkürler

açıkçası benimde aklımı karıştıran tazminat için sülüs belgesinin yeterli olması. daha sonrasında olabilecek hiç bir senaryo kanunla belirlenmemiş. bahsettiğim şekilde tazminat hakkımı kullandıktan sonra bedelli askerlikten faydalandıktan sonra bu mesele yasal yollara çıkarsa neler yapabilirim bunu araştırıyorum

Kişi askerlik kararı alıp (sülüs) işten ayrılıyor ise şirketin bir yaptırımı olamaz. İşyerine askere gideceğinize dair askelik şb belge alıp işyerinize vermeniz kıdem t. almanıza yeterlidir. Askere gitmeyip kaçmanız sizi bağlayan hukuki bir durumdur. Ancak önce askerlik kararı aldırıp sonrada yasal olarak yapabileceğiniz erteletme kararı durumunda işveren yersiz tazminat nedeni ile hukuki yollara başvurabilir.
açıkçası benimde aklımı karıştıran tazminat için sülüs belgesinin yeterli olması. daha sonrasında olabilecek hiç bir senaryo kanunla belirlenmemiş. bahsettiğim şekilde tazminat hakkımı kullandıktan sonra bedelli askerlikten faydalandıktan sonra bu mesele yasal yollara çıkarsa neler yapabilirim bunu araştırıyorum

....Ancak daha sonrasında askere gitmeyip bedelli imkanından faydalanırsam ileride hukuki olarak sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar yaşarım?

Diyelim ki kişi tüm resmi prosedürü tamamladı ama ona verilen tarihe kadar birliğine teslim olmadı o zaman ne olacak? İşveren askere gitmedin gel çalış mı diyecek? Hemde asker kaçağı durumundaki bir kişiye. Kişi askere gitmek için sülüsü aldı işverene verdi tazminat aldı ama yasal bazı haklarını kullanıp askerliğini erteletti ise (sıft kıdem almak için askere gidiyormuş gibi yapmışsa) işverende bu durumu takip edip öğrendiğinde yasal yollara başvurabilir.
Şahsen ilgilinin iletisindeki olay için net bir şey söyleyemiyorum ama bir gariblik de yok değil,sn.Nizam beyin dediği gibi ilginç.
a-iş kanunun da işcinin askerlik nedeniyle ,ne kadar süre önce işyerinden ayrılabileceğine dair düzenleme bulunmamaktadır.Boşluk yargı karararlarıyle giderilmeye çalışılmakta,bu sürenin de 5 veya 5.5 ay olabileceğini daha önce paylaşmıştık(değiştimi bilmiyorum)işveren tazminat ödemesi yaptıysa,talep edebilmesi için bu süreyi(5-5.5 ay)beklemeli
b-askere gitmek için ayrılan işcinin daha sonra askere gitmeyip ,başka bir iş yerinde çalışmaya başlamasının da önem arzedeceği(elbette aç kalmasın,çalışması da yasak değil,ancak tazminat ödenmişse ,acılacak davanın konusuna bağlı olarak bu noktanında dikkate alınacağı/değerlendirileceği düşüncesindeyim
c-kaldıki bu olayda işcinin kesin olarak askere (gitmeyeceği sonunda da) gitmediği,bunun gerçekleşmesi halinde bedelli olayından yararlanmış olduğu/olacağı açık,bedelli olayında da tazminat ödenmiyor.
Kısaca(şahsen) el cevap şudur diyemiyeceğim ama olayın bedelli olarak sonuçlanması ve önceden ödenmesi halinde k.tazminatın talep edilebileceği ve ağırlık olarak da alınabileceği düşüncesindeyim.
Yanlış,noksan bilgi vermemek/yorum yapmamak adına buyurun paylaşmaya devam edelim.
Bu ve benzer olaya ilişkin yargı kararı bulan olur ise lütfen paylaşalım

Son düzenleme:
Öncelikle belirteyim ki;
1.bildirilen görüşlerin hukuki değeri elbette var.
2.bedelliden yararlananlar,tazminat alamıyor.

Muhtelif görüşler ileri sürülebilecektir ama biraz irdeleme yapacak olursak;
a-sıkıntının yaşanmaması noktası;işveren k.tazminatını ödeyip,askere gidip/gitmediğinizi de takip etmeyip,etse de hukuki yola başvurmamış olması en açık olanıdır.
b-dilekçeniz ve ek indeki sülüs belgesine işveren itibar etti,buna bağlı olarak tazminatınızı ödedi ama takip etti,anlaşıldı ki askere gitmeyip,yasa ile tanınan "bedelli"olayından yararlanıp askere gitmemişsiniz,talep edebilir mi,evet,alabilir mi?bilmiyorum,bu yol mahkemeye çıkar,
c-ya da sülüs var ama işveren tazminatınızı hemen ödemedi,takip etti ki askere gitmemişsiniz,talep etsenizde alabilirmisiniz,zor,bu yol da mahkemeye çıkar,
d-tazminatı hemen ödemedi,siz talep ettiniz,yine ödemedi ama takip etti askere gitmeyip bedelliden yararlandığınızı öğrendi ve sizi işe davet etti,sizde bu davete icabet etmediniz,bu takdirde işiniz zor,k.tazminatını davacı olsanız da, alma ihtimaliniz çok zayıf olur gibi!..
e-"d"şıkkının tersi olarak tazminatınızı ödemişti ama bedelliden yararlandığınız öğrendi,ödediği tazminatı talep etti ve işe davet ederek(işe başlandığı takdirde işci lehine ödeme planı da sundu)siz de 2 sine ilişkin hiçbir girişimde bulunmadınız,işveren davacı oldu,bu takdirde alma ihtimali var gibi!...
BU olaya ilişkin olması(taraflarca yapılması) gereken, işcinin "işe davet"edilmesidir.
"d" ve "e" şıklarının dediğim gibi sonuçlanabileceği,"a"şıkkı sorunsuz,sn.merkür2 "sülüs"ü alıp işverene ibraz etmenin yeterli olduğunu belirtmiş ama ama şahsen bu noktaya kesin evet diyemiyorum(bilgi noksanlığımdan olabilir!)bu nedenle "b" ve "c"şıklarının tartışmalı olduğu düşüncesindeyim.

bu konuda elimde duran tek şey 17 temmuz'da askerlik işlemlerimi başlatmış olmam ve bedelli yasalaşmadan veya ilan edilmeden önce sülüsümü almaya cesaret etseydim belki daha güçlü bir durumda olabilirdim ileride yaşanabilecek uyuşmazlıklarda. Fakat şöyle bir şey var; askerlik kararını zaten şu anki iş yerimde huzursuz olduğum için almıştım.
6-7 senedir ayda 6 izin kullanırken yeni gelen genel müdür'ün kararıyla ayda 4 izin kullanmaya başladık ve haftalık iznin özellikle resmi tatillerde kullandırılmaya başlanması, önümüzdeki haftanin vardiyasını açtığımda talebim dışında yıllık izin yazılıp kullandırılması, bu yılbaşından agustos 18ine kadar 11 ayrı seferde yıllık izine çıkarılmam, gece vardiyası sonunda mesaiye kalmam istenmesi ve haliyle gece vardiyası sonunda mesaiye kalmam veya terfilerle ilgili adaletsizlik gibi şu an unuttuğum durumlardan dolayı askerliğin en kestirme tazminat alıp ayrılma yoluydu ancak bu bedelli yasası beni tamamen ikilemde bıraktı. acaba bu bahsettiğim konular durumumu güçlendirir mi veya bu konuyu bir avukata taşımalı mıyım?

Mutlaka görüşüp istişare ediniz,bizim görüşlerimizi de iletiniz,sonucu tekrar paylaşalım derim(bilmiyorsak öğrenmiş oluruz)
iyi akşamlar

şeref bey; son bahsettiğim konular ile ilgili bir yorumunuz var mı veya tavsiye edebileceğiniz uzman bir avukat var mıdır?

Sn Sarıbalta;
İşin rengi değişti şimdi. Askerlik nedediyle tazminat başka birşey. Bazı nedenler yüzünden işyerinden ayrılmak istemeniz ise bambaşka birşey . Aralarında en ufak bir nedensel bağ yoktur.
Tazminat sizin hakkınız mı? vicdani olarak bunu hak ettiğinize inanıyormusunuz?

bu iki ayrı konudaki tek bağ tazminat konusu.. perşembe günü bir avukatla fikir alışverişinde bulunup tüm detayları ve ayrıca onun tavsiyelerini buraya aktarırım

bu iki ayrı konudaki tek bağ tazminat konusu.. perşembe günü bir avukatla fikir alışverişinde bulunup tüm detayları ve ayrıca onun tavsiyelerini buraya aktarırım

Konuşacağınız avukat , mutlaka iş hukuku konusunda uzman olsun. Ben ne avukatlar gördüm, ne ihbar hesabı bilirler ne de kıdemden anlarlar. Bu çok doğal birşey . Nasıl bizim meslektaşlarımız herşeyi bilemezse avukatlar için de durum aynıdır.

işyerime 20 aralık 2014 celbinde askerlik işlemlerimi tamamlayıp işten ayrılacağımın bilgisini verdim.
Ancak daha sonrasında askere gitmeyip bedelli imkanından faydalanırsam ileride hukuki olarak sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar yaşarım?

iş yerinize vereceğiniz belgede bedelli askerlikten faydalandığınız yazılı olacak ise herhangi bir tazminat alamazsınız. Temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş yani 1 gün dahi askerlik yapmadan (yarım saatlik bir zamanda askerlik şubesine 18.000 TL yatırıldığı an) askerliğiniz başlamış ve bitmiş olacak

evet yarın görüşeceğim avukat iş hukukunda uzman.. sizin burada paylaştığınız fikirleride kendisine hatırlatacağım.
umarım şu anda tazmınatımı alıp askere gitmeyi düşündüren işyerimden sorunsuz bir şekilde tazminatımı alıp bedelli yasasından da faydalanabilirim. yarın akşam konuştuğumuz maddeleri tek tek yazar yorumlarınıza sunarım

Eğer bunu yaparsanız. Ben işveren olsam kesinlikle dava açarım. Kazanma ihtimali de %60 dan fazla olur.