Geçmiş Yıl Zararları

kaan070608

Katkı Sunan Üye
şirket 2007-2008 yıllarında 77.000 tl.zarar ediyor 2009 yılındada 183.000 tl.kar elde ediyor.2009 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde geçmiş yıl zararları mahsup ediliyor fakat muhasebe kaydı olarak mahsup yapılmamış.yani 580 hesapta halen geçmiş yıl zararları olarak gözükmekte.mahsup kaydı 2011 yılında yapılabilirmi.bilançoda halen geçmiş yıl zararı gözükmemesi için.teşk.

Ynt: Geçmiş yıl zararları

Muhasebe kaydı hiç yapmıyorum ben. Her yılı ayrı ayrı görebilmek için.

yani o zaman ihtiyari bir durummudur.beyannamede mahsup edildiğinde bilançoda da mahsup edilmesi gerekmiyormu.

stajerilker ' Alıntı:

Mahsubu yapılmış bir zararı muhasebe kayıtlarında neden göstermiyorsunuz.Mahsup yapılmışsa kar'da kalmaz,geçmiş yıl zararıda kalmaz.Bu kaydı yapıp hesapları birbiri ile mahsuplaştırmalısınız. yoksa mizan üzerinden yanlış yorum ve değerlendirmeye sebep olursunuz.
İhtiyari durum olduğunu hiç duymadım,görmedim de..Beyanname üzerinde yapılan işlem bilanço kalemlerine ve muhasebe kayıtlarına da aksettirilmelidir.
Saygılar

teşekkürler sayın twolf.peki ilgili dönemlerde yapılmayan bu işlem şimdi yapılabilirmi.

Tabiki yapabilirsiniz.mesela 2010 kurumlarından mahsup yapmışsanız defterinizde müsaitse 2011 nisan ayına kaydı yapın.Yapamazsanız 2012 başına yapın..

twolf ' Alıntı:
stajerilker ' Alıntı:

Mahsubu yapılmış bir zararı muhasebe kayıtlarında neden göstermiyorsunuz.Mahsup yapılmışsa kar'da kalmaz,geçmiş yıl zararıda kalmaz.Bu kaydı yapıp hesapları birbiri ile mahsuplaştırmalısınız. yoksa mizan üzerinden yanlış yorum ve değerlendirmeye sebep olursunuz.
İhtiyari durum olduğunu hiç duymadım,görmedim de..Beyanname üzerinde yapılan işlem bilanço kalemlerine ve muhasebe kayıtlarına da aksettirilmelidir.
Saygılar

Tahsin Bey,

Beyanname üzerinde yapılan geçmiş yıl zararlarının mahsubu işleminin
bilançodaki geçmiş yıl zararlarının geçmiş ya da cari dönem karına mahsup edilmesi ile alakası yoktur.Dolayısıyla yapılacak bir muhasebe kaydı da yoktur.

Kurumlar vergisi beyannamesinde mahsubu yapılan zarar "mali zarar" dır.Geçmiş yıllarda mali zarar oluşmuş olması cari dönem vergisinin hesaplanmasında matrahtan indirim konusudur sadece.

Örnek;
2010 yılı ticari zararı : 10.000 (580 Hesapta)
2010 yılı mali zararı : 8.000

2011 yılı ticari karı : 20.000 (690 Hesapta)
2011 yılı KKEG : 4.000

2011 yılı vergi karşılığını hesaplarken ne yapıyoruz?

(20.000 + 4.000 - 8.000) x 0,20 = 3.200 vergi karşılığı hesaplayıp

20.000 - 3.200 = 16.800 ü dönem net karı olarak kaydediyoruz.

Dolayısıyla vergi hesabına konu ettiğimiz geçmiş yıl mali zararının kardan mahsup edilme gibi bir durumu söz konusu değil."Sadece vergi hesabını etkileyen bir unsur."

Bu işlemde "ben geçen yılın zararını bu yılın karına mahsup ettim" diyemeyiz.
Geçen yılın zararı geçen yılın zararıdır.Ve aynen (ki 10.000 ticari zarar olarak) bilançomda görünecektir.Bu yılın karı da 16.800 olarak görünecektir.

Geçmiş yılda zarar olmasaydı ne vergi verecektik?

(20.000 + 4.000) x 0,20 = 4.800

Demek ki 8.000 lik geçmiş yıl zararımın sadece 1.600 ü mahsup edilmiş oluyor??? (Ortada bir mahsup yok tabi)

Ha şirket geçmiş yıl zararlarının kardan mahsup edilmesine ilişkin bir karar alır ise bilançodaki 10.000 lira zarar 16.800 lira kardan mahsup edilir ve bilanço da sadece 2011 yılı karı olarak 6.800 gösterilir.

Size hitaben yazmış olmamı umarım yanlış anlamazsınız.

Sevgi ve Saygılarımla
Selamlar

Sayın Poseidon bilmukabele sevgi ve saygı bizden.
Öncelikle açıklayıcı yorumunuz için tşk.ediyorum.Ayrıca ortada yanlış anlayacak hiçbir durum yok.Bilakis memnun olurum.
Bu konuyla alakalı ikimizinde yaklaşımı doğru kabul edilir ve eminimki her ikimizde kendi görüşlerimizi destekleyen onlarca yorum veya makaleyi ortaya dökebiliriz.
Benim gerekçem,bilançonun özkaynaklara ilişkin ilkeleridir.Ben,özkaynakların bilançoda net gösterilmesi için bu mahsup kaydının yapılması taraftarıyım.Hatta bazı yorumlarda (ki bunlar önemli mevkilerde görev alan denetçi veya meslek mensuplarıdır) bu mahsup kayıtlarının yapılmamasını "sıklıkla yapılan bir hata" olarak nitelendirenlerde vardır.
Geçmiş yıl zararlarını beyanname üzerinde mahsuplaştırmasına rağmen mizan çalışmasında yinede görmek isteyenler bu rakamları geçici nazım hesaplarda da takip edebilirler diye düşünüyorum. Ama bana göre aslolan mahsubu yapılmış bir zararın artık bilanço kalemlerinde gösterilmemesi gerektiğidir. Ayrıca zararı kardan mahsup eden bir işletmeninde bunu karar eşliğinde yapması çokta zor olmayacaktır.
Özetle ikimizinde kendimizce geçerli sebepleri mutlaka vardır.O nedenle yorumumun arkasında olduğumu söylemek zorundayım..
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Sayın Poseidon bilmukabele sevgi ve saygı bizden.
Öncelikle açıklayıcı yorumunuz için tşk.ediyorum.Ayrıca ortada yanlış anlayacak hiçbir durum yok.Bilakis memnun olurum.
Bu konuyla alakalı ikimizinde yaklaşımı doğru kabul edilir ve eminimki her ikimizde kendi görüşlerimizi destekleyen onlarca yorum veya makaleyi ortaya dökebiliriz.
Benim gerekçem,bilançonun özkaynaklara ilişkin ilkeleridir.Ben,özkaynakların bilançoda net gösterilmesi için bu mahsup kaydının yapılması taraftarıyım.Hatta bazı yorumlarda (ki bunlar önemli mevkilerde görev alan denetçi veya meslek mensuplarıdır) bu mahsup kayıtlarının yapılmamasını "sıklıkla yapılan bir hata" olarak nitelendirenlerde vardır.
Geçmiş yıl zararlarını beyanname üzerinde mahsuplaştırmasına rağmen mizan çalışmasında yinede görmek isteyenler bu rakamları geçici nazım hesaplarda da takip edebilirler diye düşünüyorum. Ama bana göre aslolan mahsubu yapılmış bir zararın artık bilanço kalemlerinde gösterilmemesi gerektiğidir. Ayrıca zararı kardan mahsup eden bir işletmeninde bunu karar eşliğinde yapması çokta zor olmayacaktır.
Özetle ikimizinde kendimizce geçerli sebepleri mutlaka vardır.O nedenle yorumumun arkasında olduğumu söylemek zorundayım..
Saygılar

Tahsin Bey,

"Benim gerekçem,bilançonun özkaynaklara ilişkin ilkeleridir.Ben,özkaynakların bilançoda net gösterilmesi için bu mahsup kaydının yapılması taraftarıyım" fikrinize katılıyorum,bence de özkaynaklar içinde kar/zarar netleştirlmeli.Ancak gerek takip kolaylığı gerekse de nazım hesap kullanma alışkanlığı yaygın olmadığı için özsermaye kalemleri içinde kar zarar beraber yer alıyor.

Ancak "Geçmiş yıl zararlarını beyanname üzerinde mahsuplaştırmasına rağmen..." ifadesine katılmıyorum ki bence bu bir önceki mesajımda da anlatmaya çalıştığım gibi yanlış bir ifadedir.Beyannamede kardan mahsup edilen bir zarar yoktur.Vergi matrahından indirilen mali zarar vardır.Eğer idare bizlere deseydi ki "arkadaş sen bu yıl 20 lira kar etmişsin sana tahakkuk eden vergi 4 lira,ama sen geçen yıl 2 lira zarar ettiğin için bana 4 lira değil 2 lira vergi ver" o zaman beyannamede bir mahsuptan söz edebilirdik.Ki böyle bir durumda geçmiş yıl zararları idarece karşılanıyor olurdu.
Bir de şu açıdan bakalım.

2010 yılında 10 lira kar var bilançoda.Ama 2011 de 8 lira zarar etmiş.2012 nisanda kurumlardan sonra karar aldım 8 lira zararı 10 lira kardan mahsup ettim.Bilançomda kaldı 2 lira kar.2012 sonunda 20 lira karım olursa bilançomda 2011 yılına ait 8 lira zararım mahsup edilerek kapatılmış olmasına rağmen 2012 yılında vergi hesaplarken 20 lira karımdan düşmeyecek miyim?Tabi ki de düşeceğim değil mi??Eee hani ortada zarar yok ki neyi mahsup!!! ediyorum 2012 karından??

Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan mevzuuna dönmeden (ki bence yumurta tavuktan çıkar :D ) bence "geçmiş yıl zararlarının beyanname üzerinde mahsuplaştırılması" ifadesi yanlış bir algıya yol açmakta olduğundan bu konuda 2 görüş var.

Tekrar Selamlar

merhaba herkese;

iki sorum olacak

2011 yılında gelir tablosunda ticari kar 129.380,86 tl olarak çıkıyor. kkeg de 1.642,72 dır. yalnız bu karın içinde 235.133,80 tl yurt dışı kazancı var. yurt dışı kazanç vergiden muaf olduğu için mali zarara dönüyor -104.110,22 tl olarak. yapılan işlemler şunlardır.

1) 2013 yılında kar dağıtımı yapılmış 2011 yılının ticari karından karşılanmak üzere dağıtılmasına karar verilmiş
2) 2012 ve 2013 yılında geçici vergilerden geçmiş yıl zararları olarak -104.110,22 tl mahsup edilmiş

ticari kazançtan kar dağıtımı yapılıyor. diğer bir yandan da zarar olduğu içinde mali zarardan mahsup yapılıyor bu işlemler doğru mu.

iyi çalışmalar

Arkadaşlar kar varsa kurumlar vergisi karşılığı ayırmak zorunlu mu? Karşılık ayırmadan vergi ödemesi çıktığında direkt ödeme yapılsa ne olur?

Kar çıkmasına rağmen geçmiş yıl zararının daha fazla olmasından dolayı vergi çıkmadığı durumlarda muhasebe kaydı nasıl olmalı?

Kar çıkmasına rağmen geçmiş yıl zararının daha fazla olmasından dolayı vergi çıkmadığı durumlarda muhasebe kaydı nasıl olmalı?
Vergi çıkmadığı için karşılık ayırmayacaksınız.(370 hsp.) . Büyük bir ihtimalle dönem içinde geçici vergi de ödenmemiştir, ödendiyse 193 hesabı 136 hesaba virman yaparsınız. Yıllık beyannameyi verdikten sonra geçmiş yıl zararını, kardan düşebilirsiniz.

Vergi çıkmadığı için karşılık ayırmayacaksınız.(370 hsp.) . Büyük bir ihtimalle dönem içinde geçici vergi de ödenmemiştir, ödendiyse 193 hesabı 136 hesaba virman yaparsınız. Yıllık beyannameyi verdikten sonra geçmiş yıl zararını, kardan düşebilirsiniz.

690 hesapla ilgili ne yapmam gerekiyor.

Atıyorum 100 TL. ticari karınız var, geçmiş yıl zararınızda 150 TL. olsun. Bu durumda 690 hesabın alacak bakiyesi 100 TL. dönem net karınız olur, (aradaki diğer hesaplar arası virmanları atlıyorum) sonuçta 590 dönem net karı hesabınız 100 TL.olur. Kurumlar vergisi beyannamesinde 100 TL.Karınızı beyan edersiniz, 150 TL. geçmiş yıl zararını da yazdığınızda, 50 TL. zararınız sonraki yıla devreder. Sonraki yılda kar elde ederseniz düşebilirsiniz. (KKEG ler olabilir açıklamamda bunları göz önüne almadım.)

Cevap için teşekkür ederim ben muhasebe kaydı açısından soruyorum. 690 hesabını direk 590 hesaba mı devretmeliyim yoksa yapmam gereken kayıtlar nelerdir.

Yıl sonunda 590 yıllık beyan tahakkuku sonrası geçmiş dönem kar ile zarar hs mahsup kaydı ile yapılır.

Yani 2015 yılı hesaplarında sadece 690 590 karşılaştırması mı yapıcam. 690 ile ilgili başka bir kayıt mı yapmam gerekiyor