2020/2 SMMM Yeterlilik Sınavı

arkadaşlar geçmiş olsun 2020/2 dönem yeterlilik sınavları yapıldı.. Bu dönem vergi ve hukuk sınavlarını kasmışlar inşallah herkes emeklerinin karşılığını alır. Genel olarak nasıldı yorumlarınız Bir çok kişi önce doğrusunu yapıp sonra sildiğini söylüyor sınavlarda... umarım 8/8 yapanın çok olduğu bir sınav olmuştur...

Benim sadece Sermaye Piyasası Mevzuatı kalmıştı, ondan sınava girdim bir önceki sınava göre kolaydı fakat artık sadece çıkmış sorulara çalışmanın yeterli olmayacağı sınavlara doğru evriliyor sorular, sınav komisyonu her sınavda bazı derslerden aşırı zorlama yoluna gidiyor. Bu durumun onlar açısından tek mantıklı sebebi sınav başına aldıkları sınav ücreti diye düşünüyorum. Yoksa bilgi çağında bu kadar ezbere dayalı sınavlar yapılması çok mantıklı olmasa gerek. Sınavların açıklanması yine 2020/3 yeterlilik sınavına çok az bir zaman kala açıklanacak ve sınava girecek olanlar hangi derslere ağırlık vermeleri konusunda tereddüt yaşayarak mağdur edilecekler. Yine her şeyin herkesin gönlüne göre olmasını dilerim.

Benim sadece Sermaye Piyasası Mevzuatı kalmıştı, ondan sınava girdim bir önceki sınava göre kolaydı fakat artık sadece çıkmış sorulara çalışmanın yeterli olmayacağı sınavlara doğru evriliyor sorular, sınav komisyonu her sınavda bazı derslerden aşırı zorlama yoluna gidiyor. Bu durumun onlar açısından tek mantıklı sebebi sınav başına aldıkları sınav ücreti diye düşünüyorum. Yoksa bilgi çağında bu kadar ezbere dayalı sınavlar yapılması çok mantıklı olmasa gerek. Sınavların açıklanması yine 2020/3 yeterlilik sınavına çok az bir zaman kala açıklanacak ve sınava girecek olanlar hangi derslere ağırlık vermeleri konusunda tereddüt yaşayarak mağdur edilecekler. Yine her şeyin herkesin gönlüne göre olmasını dilerim.
işin içinde para var evet para alalım ne olursa olsun diyorlar... ikinci bir neden öyle yıgılma olduki smmm adaylarında her önüne gelen smmm olmak ister oldu. Bu yıgılmanın kırılması lazım herkes olmaması lazım ama bunun yolu geçmişte kolay sorular sorup şimdi saçma sapan anlaşılamayan sorular sorarak insanları sınavdan bırakmak değil. Bu süreçte çok hak kayıpları oluyor komisyon öyle dengesizleşti ki en sorulmayacak sorular gelir oldu inşallah bu saçmalığa bir son verirler de adil eşit bilgiye dayalı sorular olur.

Merhabalar , herkese geçmiş olsun. Bende sadece SPK dan girdim , fakat o kadar çalışmama rağmen çok detay sormuşlar. İki sorum doğru diğer iki soruya yorum yaparak cevap verdim inş beklediğimiz notlar gelir.

Merhabalar , herkese geçmiş olsun. Bende sadece SPK dan girdim , fakat o kadar çalışmama rağmen çok detay sormuşlar. İki sorum doğru diğer iki soruya yorum yaparak cevap verdim inş beklediğimiz notlar gelir.
inşalalh istediğiniz gibi olmuştur. Spk ile işimiz yok neden kasarlar bu kadar hele de bu derse neden tabiyiz orası da ayrı bir muamma...

Merhaba Arkadaşlar,

SMMM Yeterlilik Sermaye Piyasası Mevzuatı dersi için önemli gördüğüm konuların özetini oluşturdum, bir de 2015 yılından son sınav hariç sınav sorularını ekte paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• SERMAYE PİYASASI MEVZUATI.pdf
    702.7 KB · Görüntüleme: 54
  • SPK SORULARI.pdf
    974.4 KB · Görüntüleme: 43
Herkese geçmiş olsun,ben de Finansal analizden emin değilim.
Umarım bir an önce iyi gelir notlar.

Herkese geçmiş olsun,ben de Finansal analizden emin değilim.
Umarım bir an önce iyi gelir notlar.
Analiz tam muamma durumunda. Cevaplara bakınca sınırdayım yine. Duran varlık ve Varlık devir hızında ortalama almadım. Not verirler mi bilinmiyor. 2019 2.de alacak devir hızı ortalama alınmadan hesaplanmış, aynı zamanda ortalama alınarak alternatif cevap şeklinde belirtmişler. Neye göre değerlendirecekler belli değil.

Bu SPK 'nın bizim mesleğimizle ne ilgisi var anlayamıyorum bir türlü.
Bir muhasebeci ne yapar mesela firma nasıl kurulur ,hangi evraklar gerekli,hangi beyannameler verilir, beyanname nasıl hazırlanır falan temel bilgilerin sorulması gerekirken SPK gibi bir ders olması enteresan

Bu SPK 'nın bizim mesleğimizle ne ilgisi var anlayamıyorum bir türlü.
Bir muhasebeci ne yapar mesela firma nasıl kurulur ,hangi evraklar gerekli,hangi beyannameler verilir, beyanname nasıl hazırlanır falan temel bilgilerin sorulması gerekirken SPK gibi bir ders olması enteresan
tamamen zorlaştırıp sınavlara bir daha bir daha girmeyi sağlayıp kazanç eldek dısında bir mantığı yok... geçmişte ne şekilde ruhsat dağıttıkları belli şimdi gözlerini açtılar ama oda bize denk geldi.

Bir önce ki sınav açıklaması süresine bakarsak önümüzde ki hafta perşembe açıklanması gerek. inş herkes verir de bitirir.

10 ekim staja giriş açıklandı.sira artık bizde rabbim herkesin hakkında hayırlısını versin yüzümüz gülsün insaallah

Meslek Hukuku dersinde meslek mensubunun uyması gereken ''Etik Değerler'' adı altında bir konu var. Kemal Sunal'ın filmlerindeki kara mizah örneklemesi gibi mesleki kuruluşumuz bu etik değerleri hiçe sayarak kendi ilan ettiği sınav takvimine uymuyor. Şöyle ki; tekrar başvuruları 23.11.2020 tarihinde sona eriyor, normalde bu ayın başında sınav sonuçlarının açıklanması 07.11.2020 tarihine kadar itiraz başvurularının alınması 14.11.2020 tarihine kadar da itiraz başvurularının sonuçlandırılması gerekirdi. Maalesef ne kadar geç açıklanırsa sınavlara o kadar az çalışma zamanı kalır ve sınava girenler başarısız olur biz de nasıl olsa bu işin ticaretindeyiz iyi para kazanırız mantığındalar hala. Odaların tek yaptığı şey aidat ödeme zamanlarında meslek mensuplarını aramak aidatları yatırmalarını istemek. 23.11.2020 tarihinde bile açıklayabilirler :)))

Yarın artık açıklansın ya,süreç çok yorucu zaten kaldıysak geçtiysek ona göre çalışacak zaman kalmayacak :(

Meslek Hukuku dersinde meslek mensubunun uyması gereken ''Etik Değerler'' adı altında bir konu var. Kemal Sunal'ın filmlerindeki kara mizah örneklemesi gibi mesleki kuruluşumuz bu etik değerleri hiçe sayarak kendi ilan ettiği sınav takvimine uymuyor. Şöyle ki; tekrar başvuruları 23.11.2020 tarihinde sona eriyor, normalde bu ayın başında sınav sonuçlarının açıklanması 07.11.2020 tarihine kadar itiraz başvurularının alınması 14.11.2020 tarihine kadar da itiraz başvurularının sonuçlandırılması gerekirdi. Maalesef ne kadar geç açıklanırsa sınavlara o kadar az çalışma zamanı kalır ve sınava girenler başarısız olur biz de nasıl olsa bu işin ticaretindeyiz iyi para kazanırız mantığındalar hala. Odaların tek yaptığı şey aidat ödeme zamanlarında meslek mensuplarını aramak aidatları yatırmalarını istemek. 23.11.2020 tarihinde bile açıklayabilirler :)))
Kesinlikle katılıyorum tamamen ticarete dökülmüş sınavlar emeği hakkı düşünen yok odalar ancak para peşince koşuyor sorun çözen ilgilenen yok maalesef.. 45 gün olmuş hala ortada sonuç yok diger sınava 4 5 gün kala itiraz sonuçlarını açıklıyorlar sorsan en iyi kendileri biliyor bu işi