02.01.2010 cumartesi günü resmi tatil mi?

merhabalar.
Yılbaşından sonraki günün cumartesiye gelmesi nedeniyle cumartesi günü resmi tatil mi oluyor?
forumda biraz araştırdım ama kafam karıştı.

19 Mart 1981 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 17284

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN

Kanun No : 2429
Kabul Tarihi : 17.03.1981

bu kanuna göre cumartesi günü resmi tatil mi oluyor. bu resmi daireler için mi yoksa özel şirketler için de mi geçerli.

acil yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: 02.01.2010 cumartesi günü resmi tatil mi?

Forumda yakın zamanda soruldu ve cevaplandı. Öncelikle daha önce yazılanlar içinde arama yapın!

zaten baktım ama kafam karıştı. tatil mi değil mi?

hayır olmuyor

turko evet ben de buna baktım. başta resmi tatil değil deniliyor. sonra ise resmi tatil.apaçi resmi tatil olmadığını yazmışsın. o kanun maddesi resmi daireler için mi?

Açık açık kanun maddesi yazılı daha tartışılacak bir tarafı yok.

o kanun maddesi açık ama mesajlarımı okuduysanız anlayamadığımı belirttim. kime sordumsa resmi tatil değil diyor. bir de forumda araştırayım dedim. formda yazanlar kafamı karıştırdı. turko sadece ilk mesajıma cevap verin ve söyleyin resmi tatil mi değil mi? bir de dayanağını belirtirseniz sevinirim.
kolay gelsin.

tatil, dayanağı kanun maddesi.

2429 ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun Kanun Numarası: 2429
Kabul Tarihi: 17/03/1981
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 19/03/1981
Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 17284
Madde 1 - 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
Madde 2 - Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 May?s günü* genel tatil günleridir.
.....
C) (Değişik bent: 22/04/2009-5892 S.K./1.mad) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.
D) (Değişik bent: 20/04/1983 - 2818/1 md.) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 May?s günü* resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.
Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.
Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.
29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.
Madde 3 - A) Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.
B) 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve diğer kanunlardaki hafta tatili ile ilgili hükümler saklıdır.
C) Yemek, içmek, giyinmek gibi zaruri ihtiyaçların giderilmesi için alışveriş yapılan dükkan ve mağazalar hakkında Hafta Tatili Kanununun Cumartesi günüyle ilgili hükümleri uygulanmaz.

Madde 4 - Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenler Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor ve Kültür Bakanlıklarınca müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir. Bu yönetmelik Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren engeç üç ay içinde yayımlanır.
Madde 5 - 27/05/1935 tarihli ve 2739 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile bu Kanunda değişiklik yapan kanunlar yürürlükten kaldırılmıştır.
Madde 6 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 7 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Geçici Madde 1 - (Ek madde: 28/12/1999 - 4500/1 md.)
31 Aralık 1999 tarihi tam gün genel tatildir.
Mahiyetleri itibarıyla sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.
Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma
Madde 44 - Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.
Bu günlere ait ücretler 47 nci maddeye göre ödenir.
02/01/2010 günü çalışılır ise ;
Genel tatil ücreti
Genel tatil ücreti
Madde 47 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye öden

Cumartesi neden tatil.Bu da nereden çıktı.?

Valla ben de bilmiyorum nereden çıktı, ama aksi yönde dayanak gösterilmediği sürece doğru kabul etsek fena olmaz.

Kanuna göre tatil ama uyan var mı? ...

Yarın işçi dava açar ise ücretim yanlış hesaplandı diye ve çalıştığını ispatlarsa ne olacak? Kanuna göre tatil ama uyan yok diye biz de normal hesapladık tarzı bir savunma pek kabul görmez sanırım.

bırakın 2 ocağı , 1 ocakta bile tatil vermeyen , ücretsiz gösteren firmalar var.

24 Aralık 2007

Cumhur Sinan Özdemir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

İş Müfettişi -Ankara

[email protected]

SON GÜNÜ CUMA GÜNÜNE DENK GELEN GENEL TATİL GÜNÜNÜ TAKİP EDEN CUMARTESİ GÜNÜ GENEL TATİL KABUL EDİLMEZ

Sonuç:

İş Kanunu?nda son günü Cumaya gelen tatil gününü takip eden Cumartesi gününün de genel tatil günü olarak kabul edilmesine yönelik bir düzenleme yoktur.Yürürlükte olan 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda ?Ulusal Bayram ve genel tatil günleri Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır? şeklinde düzenleme getirmiştir. 2429 sayılı Kanunun bu maddesinin düzenleniş amacı kanunun yayınlandığı tarihte Cumartesi günleri saat 13'e kadar çalışma yapılmasıdır.

İş Kanununda genel tatil günleri,hafta tatili ve ücreti ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Son günü Cumaya gelen tatil gününü takip eden Cumartesi gününün de genel tatil günü olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Dip Notlar:

(1) 19.03.1981 tarih,17284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

(2) 4857 sayılı İş Kanunu; 44-47.maddeler

(3) Yargıtay 9.HD-E:2003/15690-K:2003/16489-T:09.10.2003

Makalenin tamamını okudum. Dipnot kısmında verilen yargıtay karar örneğini bulamadım ancak elimdeki aynı yazarın kitabından kararı okudum aynı konuda yargıtayın benzer bir kararı daha var, makaledeki karar tarihi ile kitaptakiler örtüşmüyor. Ancak verilen iki kararında karar tarihi 2003 yılı. 4857 nin yürürlük tarihi 22/05/2003, makalede verilen kararda, dayanak olarak 1475 sayılı yasa baz alınmış, ayrıca işçinin toplu sözleşmesi gibi farklı bir durum var. Yine, mahkemenin yargıtay kararı karşısında nasıl bir karar verdiği belli değil. Tabi bunlar demek değil ki ben haklıyım. Ancak eldeki doneler eksik. 2003 sonrası toplu sözleşme olmayan bir karar örneği lazım.

APAÇİ ' Alıntı:
24 Aralık 2007

Cumhur Sinan Özdemir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

İş Müfettişi -Ankara

[email protected]

SON GÜNÜ CUMA GÜNÜNE DENK GELEN GENEL TATİL GÜNÜNÜ TAKİP EDEN CUMARTESİ GÜNÜ GENEL TATİL KABUL EDİLMEZ

Sonuç:

İş Kanunu?nda son günü Cumaya gelen tatil gününü takip eden Cumartesi gününün de genel tatil günü olarak kabul edilmesine yönelik bir düzenleme yoktur.Yürürlükte olan 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda ?Ulusal Bayram ve genel tatil günleri Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır? şeklinde düzenleme getirmiştir. 2429 sayılı Kanunun bu maddesinin düzenleniş amacı kanunun yayınlandığı tarihte Cumartesi günleri saat 13'e kadar çalışma yapılmasıdır.

İş Kanununda genel tatil günleri,hafta tatili ve ücreti ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Son günü Cumaya gelen tatil gününü takip eden Cumartesi gününün de genel tatil günü olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Dip Notlar:

(1) 19.03.1981 tarih,17284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

(2) 4857 sayılı İş Kanunu; 44-47.maddeler

(3) Yargıtay 9.HD-E:2003/15690-K:2003/16489-T:09.10.2003

sn.Özdemir konu hakkında iş kanunu ile tatil günlerini bağdaştırarak yol gösterici yorumda bulunmuştur.
Yazısının en başında atıfta bulunduğu Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ise, işyeri,işçi, memur, esnaf, çalışan-çalışmayan ayırmadan Türkiye Cumhuriyeti tatillerini düzenlemiştir.
Bu düzenlemeye göre de:
"D) (20.4.1983-2818 s.k. m.1. ile değişik) - Ulusal, resmi, dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Bu Kanun'da belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip cumartesi gününün tamamı tatil yapılır. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

Sevgili arkadaşlar ben anlamıyorum burada iş müfettişi varda benmi görmüyorum.. yada bu iş müfettişleri nerede müfettişliği yapmış hindistan'damı. İş müfettişiyim diyen elıne yargıtay kararını alan karar var tatil değildir diyorlar.Sayın müfetişler;2429 sayılı kanun maddesinin ''d'' bendine göre cuma gününe rastlayan cumartesi günü tam gün tatildir. Bunun özeli tüzeli yok kardeşim, var olan yargıtay kararıda davaya açan kişiyi bağlar ilğili kurum bu konuyla ılgılı bır dava açmamış ise ve elinde kendi açtığı davaya ait mahkeme kararı yok ise bu kanunu uygulamak, cumartesı gununu tatıl yapmak zorunda , kaldı kı yapmadı. Her ilde bulunan çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı teftiş grup başkanlığına başvurun ilğili bilğilendirmeyi yapsınlar.(uyğulamayan kuruma idari para cezası var).Saygılarımla Kemal KOÇYİĞİT