1/6 Tevkifatlı Kesilen Faturanın Kesen Tarafından Muhasebeleştirilmesi

mükellefim 1 nolu hak ediş bedeli olarak toplam kdv dahil 27183,57 tl fatura kesmiş
faturada şu şekilde belirtmiş kdv %18 4254,82
tevkifat kdv 1/6 709,14
kdv 5/6 3545,68
faturanın toplam 23,637,89
kdv %15 3545,68
genel toplam 27183,57TL ŞEKLİNDE KESİLMİŞTİR

BİRDE BURDA 2 NOLU KDV Yİ FATURAYI KESEN DEĞİL ALAN BİLDİRİYODU DİMİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.....

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Ynt: 1/6 tevkifatlı kesilen faturanın kesen tarafından muhasebeleştirilmesi

Fatura yanlış kesilmiş toplam kdv'si 4.254,82 tl ise bunun matrahı 23.637,89 tl olur bunun üzerine 1/6 tevkifat eklenirse (4254,82/6=709,14 tl) 24.347,03 tl karşı tarafın tahsil edeceği fatura bedelidir. 4254,82-709,14=3.545,68 tl yi siz 2 noılu kdv beyannamesi ile bilidirip ödeyeceksiniz.

yani 2 nolu kdv yi karşı taraf ödeyecek çünkü faturayı benim mükellefim kesmiş....

faturayı kesen taraf 2 nolu kullanmaz karşı muhattap 2 nolu ile beyan eder.

faturayı kesen tarafın kesmiş olduğu tevkifatlı fatura dolayısıyla yapacağı bir işlem yok mudur? normal kdv sinde tamamını hesaplanan kdv olarak mı gösterecek?

faturayı kesen tarafın kesmiş olduğu tevkifatlı fatura dolayısıyla yapacağı bir işlem yok mudur? normal kdv sinde tamamını hesaplanan kdv olarak mı gösterecek?
1 Nolu kdv beyannamesinde "kısmi tevkifat uygulanan işlemler" kısmında beyan edilecek. Beyanname üzerinde incelerseniz daha net görebilirsiniz.

Diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümünü de doldurun, düzeltme istemesinler

Arkadaşlar tevkifatlı fatura ilk kez kestiğimiz için soruyorum, faturam şu şekilde;
toplam 677,97
kdv %18 122,03

5/10 61,02
5/10 61,02

G.Toplam 800,00

muhasebe fişim

120 B 800
600 A 677,97
391 A 122,03
şeklinde mi olmalı?
kdv beyannamesini düzenlerken; tevkifat uygulanmayan işlemler bölümüne busatışı hiç kaydetmeyip direkt olarak kısmi tevkifat uygulanan işlemler kısmına mı yazıyoruz? O zaman benim muhasebe fişinde hes.kdv min de 61,02 tl. olması gerekmez mi? o zaman benim muhasebe fişim nasıl doğru olur?
Bir de iade hakkı doğuran işlemler kısmına neden yazmalıyım, bunun amacı nedir onu da öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle satışınız ile ilgili olarak yapmış olduğunuz tutar K.d.v Dahil 1.000 TL. yi geçmediği için tevkifatlı fatura kesme mecburiyetinde değilsiniz. Ancak bunun peçeleme yolu ile kötüye kullanılmaması gerekir. Sorunuza gelecek olursak işleme ait fatura nizamı aşağıdaki gibi olacaktır.

İşlem Bedeli : 677,97
Hesap. K.D.V : 122,03
Tevkifat Oranı : 5/10
Alıcı tarafından Tevkif Edilecek KDV : 61,02
Tevkifat Dahil Toplam Tutar : 800 TL.
Tevkifat Hariç Toplam Tutar : 738,99 TL.( Müşteriden tahsil edilecek tutar.120 no.lu hesapta)

İşlemin muhasebe kaydı :

120.Alıcılar 738,99

600.Yurtiçi satışlar 677,97
391.Hes. Kdv 61,02
( Tevkifatlı satışlar kdv.)

Bu işlem 1.nolu kdv beyannamesinde kısmi tevkifat uygulanan işlemler arasında gözükür. Bir de İade sütünuna yazma nedenin adı üstünde kdv iadesi talebi ile ilgilidir. Eğer yazmazsanda büyük bir sıkıntı olmaz. Sistem yaptığın işlemi onaylar.Umarım yardımcı olmuşumdur.

Arkadaşlar tevkifatlı fatura ilk kez kestiğimiz için soruyorum, faturam şu şekilde;
toplam 677,97
kdv %18 122,03

5/10 61,02
5/10 61,02

G.Toplam 800,00

muhasebe fişim

120 B 800
600 A 677,97
391 A 122,03
şeklinde mi olmalı?
kdv beyannamesini düzenlerken; tevkifat uygulanmayan işlemler bölümüne busatışı hiç kaydetmeyip direkt olarak kısmi tevkifat uygulanan işlemler kısmına mı yazıyoruz? O zaman benim muhasebe fişinde hes.kdv min de 61,02 tl. olması gerekmez mi? o zaman benim muhasebe fişim nasıl doğru olur?
Bir de iade hakkı doğuran işlemler kısmına neden yazmalıyım, bunun amacı nedir onu da öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın mes_ar,

Faturayı hangi hizmet karşılığı düzenlediniz?

İyi Günler.

Fatura yanlış kesilmiş toplam kdv'si 4.254,82 tl ise bunun matrahı 23.637,89 tl olur bunun üzerine 1/6 tevkifat eklenirse (4254,82/6=709,14 tl) 24.347,03 tl karşı tarafın tahsil edeceği fatura bedelidir. 4254,82-709,14=3.545,68 tl yi siz 2 noılu kdv beyannamesi ile bilidirip ödeyeceksiniz.

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu yeni okudum. Burda verilen bilgi yanlış uyarmak istedim. 1/6 tevkifat eklenmez. Tevkifat tutarı 3545,68 değil 709,14'dür. Karşı tarafın yani malı alanın vereceği 2. sayılı beyannamede bu rakam yer alacaktır. Bu tutarın fatura toplamına eklenmesi değil düşülmesi gerekir. Soruyu soran arkadaşımızın fatura ile ilgili verdiği rakamlar doğrudur.

Tevkifatlı faturalarla ilgili iade talebi olmaz o nedenle diğer iade talebi gerektiren işlemler bölümünün doldurulması da gerekmez.

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu yeni okudum. Burda verilen bilgi yanlış uyarmak istedim. 1/6 tevkifat eklenmez. Tevkifat tutarı 3545,68 değil 709,14'dür. Karşı tarafın yani malı alanın vereceği 2. sayılı beyannamede bu rakam yer alacaktır. Bu tutarın fatura toplamına eklenmesi değil düşülmesi gerekir. Soruyu soran arkadaşımızın fatura ile ilgili verdiği rakamlar doğrudur.

Tevkifatlı faturalarla ilgili iade talebi olmaz o nedenle diğer iade talebi gerektiren işlemler bölümünün doldurulması da gerekmez.
Sn.Ksimkesyan

Tevkifatlı faturalarla ilgili iade talebi neden olmaz. Benim bildiğim; Kısmi tevkifat uygulamasından doğan KDV alacaklarının mükellefe iade edilebilmesi için, satıcının tevkifat uygulanmayan KDV tutarını 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan etmiş
olması, alıcının da yaptığı tevkifatla ilgili 2 No.lu KDV Beyannamesini vergi dairesine vermiş
olması halinde iade talebinde bulunabilir.

Sn.Ksimkesyan

Tevkifatlı faturalarla ilgili iade talebi neden olmaz. Benim bildiğim; Kısmi tevkifat uygulamasından doğan KDV alacaklarının mükellefe iade edilebilmesi için, satıcının tevkifat uygulanmayan KDV tutarını 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan etmiş
olması, alıcının da yaptığı tevkifatla ilgili 2 No.lu KDV Beyannamesini vergi dairesine vermiş
olması halinde iade talebinde bulunabilir.

Sayın ozfen1983,

Evet olmaz. Tevkif edilen KDV sizin faturanızda yer alan asıl KDV tutarının belli bir kısmının sizin tarafınızdan değil muhatap tarafından "Sizin Adınıza" Vergi Dairesine ödenmesidir. Bu nedenle iadesinin talebi ve iadesi mümkün değildir. (Başka Alacaklar içinde yer almıyorsa. )

Örnek;

1.000.-- TL tutarında 5/10 tevkifatlı bir faturada KDV alacağınız 180.-- TL ise KDV beyanınızda şunu yaparsınız aslında, Ben 180,-- TL KDV tahsil etmeliyim ancak yasa gereği 90.-- TL tahsil ediyor ve ödüyorum kalan 90.-- TL Tevkifatı yapan tarafından benim adıma ödenecektir, bilginize. Gibi.

Anlatabildiğimi umarım.