fonradar

1 Ekim 2008?den İtibaren Çift Aylık Alınabilecek mi?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Şevket TEZEL [email' Alıntı:
[email protected][/email] SÖZCÜ]
Annem eşinden dolayı SSK?dan dul aylığı Bağ-Kur emeklisi annesinden dolayı da yetim aylığı alıyor. Annemin yanı sıra 21 ve 13 yaşlarındaki iki kız kardeşim de babamdan dolayı SSK?dan yetim aylığı alıyorlar. 1 Ekim 2008?de yeni Kanun yürürlüğe girerse bu alınan maaşlardan hangileri kesilir? Şafak POYRAZ

Sayın Okurum,

Yürürlükteki mevzuata göre anneniz SSK?dan vefat eden eşinden dul aylığı alırken aynı zamanda yasal olarak annesinden dolayı Bağ-Kur?dan yetim aylığını da birlikte alabilir.

Yeni dönemde dul-yetim aylıkları birlikte alınamayacak

Oysa 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı bağlanacak, her ikisi birden bağlanmayacak.

Önceden başlayan dul-yetim aylıklarına devam

Fakat SSK ve Bağ-Kur kanunlarına göre bağlanan veya hak kazanılan; aylık, gelir ve diğer ödenekler ile 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre ödenmekte olan ek ödemenin verilmesine devam edileceğine, bu gelir ve aylıkların durum değişikliği nedeniyle artırılması, azaltılması, kesilmesi veya yeniden bağlanmasında, SSGSS Kanunuyla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerinin uygulanacağına hükmedildiğinden 1 Ekim 2008 tarihinden sonra da anneniz almakta olduğu dul ve yetim aylıklarını almaya devam edebilecek, kız kardeşleriniz de yetim aylığını alabileceklerdir.

Annenizin dul aylığı hakkını engelleyecek olay tekrar evlenmesi, yetim aylığını engelleyecek olay da evlenme veya sosyal güvenlik kurumları çerçevesinde çalışmaya başlanmasıdır. Bu nedenle kız kardeşleriniz de evleninceye veya sosyal güvenlik kurumları çerçevesinde çalışmaya başlayıncaya kadar SSK yetim aylığını alabilirler.

Görevden Ayrılıp Yaşı Bekleyen Memurun İkramiyesi

01.06.1983 tarihinden beri aralıksız olarak bir kamu kuruluşunda Devlet Memuru olarak görev yapmaktayım. 13.02.1965 doğumlu bir bay olarak 25 yıllık hizmet süremi doldurdum. Emeklilik yaş şartını da 47 yaşımı dolduracağım tarih olan 13.02.2012 tarihinde doldurmaktayım.

1 Ekim 2008 tarihinde memuriyetten ayrılarak 13.02.2012 tarihine kadar hiçbir işte çalışmadan Emekli Sandığı?na 13.02.2012 tarihinde dışarıdan emeklilik müracaatı yaparak emekli olduğum zaman emekli ikramiyesi de bana ödenebilir mi? M.D./Ödemiş-İZMİR

Sayın Okurum,

Emekli Sandığı?ndan emeklilik için 25 yıllık hizmet süresini dolduranlar, emeklilik yaşlarını henüz doldurmamışlarsa bu yaşa kadar geçecek süreyi çalışarak geçirmek zorunda değiller. İsterlerse görevden ayrılır ve tabi oldukları yaşı dolduruncaya kadar çalışmadan bekleyebilirler.

Bu şekilde yaşı görevden ayrılarak beklemek isteyenlerin dikkat etmeleri gereken iki husus bulunuyor. Bunlardan biri Emekli Sandığı?na tabi görevden ayrıldıktan sonra bir gün dahi SSK?ya veya Bağ-Kur?a tabi çalışma süreleri olursa Emekli Sandığı?ndan emekli olsalar dahi Emekli Sandığı?nın emekli ikramiyesi ödemediği gerçeğidir.

İkinci husus ise Emekli Sandığı?na tabi görevden ayrıldıktan sonra en az bin 260 gün SSK?lı veya Bağ-Kur?lu çalışmaları olanların emekli ikramiyesi yanında Emekli Sandığı?ndan emekli olma hakkını da yitirecek oluşlarıdır.

Her iki duruma da meydan vermeden yani bir gün dahi sosyal güvenlik kurumları çerçevesinde çalışmadan 13.02.2012 tarihine kadar beklerseniz Emekli Sandığı?ndan bağlanacak emekli aylığınızla birlikte emekli ikramiyeniz de ödenecektir.

Okur Sorularına Kısa Cevaplar

Tuncay SEVER ? 20.04.1982 ? 31.12.1995 tarihleri arasında Bağ-Kur sigortalısı, 16.04.2005 tarihinden bu yana Ağustos 2008 dahil bin 210 gün SSK primi olan bir sigortalı olarak 20 Ekim 2008 tarihine kadar bir işyerinde çalışırsanız 20 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. İnternetten gününüzün tam olarak görünmemesi önemli değil. Siz 20 Ekim 2008 gününden 31 Ekim 2008 gününe kadar emeklilik dilekçenizi verirseniz hak kaybınız olmaz.