fonradar

1 Senemin Dolmasına 20 Gün Var İken İşten Çıkarıldım. Kıdem Tazminatı Alabilir miyim ?

Merhaba;

11.02.2013 tarihinde sigorta girişim var. 20.01.2014 te şirketim bana seni işten cıkarıyoruz dedi ve 14.02.2014 e kadar normal maaşını ödeyeceğiz yani ihbar kullandırıyoruz ancak kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretini alamazsın dedi.

Kıdem tazminatı ihbar suresinin ilk acıklandıgı tarihten itibaren mi yoksa son calısma gunune göre mi belirleniyor? Kötü niyetli işten cıkarma adına sirkete dava acabilirmiyim?

Nasıl bir yol izlemeyelim, kime sikayet edebilirim, lutfen yardım bekliyorum :(

çıkışını bana kalırsa OCAK ayının son günleri itibarı ile verecek olmalılar ki kıdem tazminatı hakkın olmayacak.yasal olarak 1 seneyi doldurmadan kıdeme hak kazanamıyorsun.ayrıca ;sana işten çıkartacağını yazılı olarak ve gerekçe ile bildirdi mi Süreli fesih başlıklı Madde 17’de yapılan düzenlemeye
göre; “Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.” maddesi yer alır.Bildirme yükümlülğü ise
b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra iş sözleşmeni feshedip işten çıkartabilir.ama bu bildirimi mutlaka sana yazılı olarak ve maddeye göre 4 hafta önceden bildirmiş olması gerekir.KIDEM SENİN O İŞLETMEYE BAŞLANGIÇ TARİHİNDEN İTİBAREN 1 SENELİK ÇALIŞMA SÜRENİ TAMAMLAMANDIR.Bu şartla kıdem almaya hak kazanıyorsun.KÖTÜ NİYET TAZMİNATI DA ANAYASANIN 13.MADDESİNDEKİ SEBEPLERDEN DOLAYI İŞTEN ÇIKARTILDIĞINDA İHBAR TAZMİNATININ 3 KATINI ALIYORSUN.AMA BUNUN İÇİN YASAL ŞART 30 DAN AZ OLMAMAK ÜZERE ÇALIŞANINIZ OLMALI VE SENİN ÇALIŞMA SÜREN DE 6 AY VEYA 6 AYDAN FAZLA OLMALI .ŞİKAYETİNİ DE ÖNCE Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine YAPICAN.

11/02/2013 de işe girmişseniz 4 hafta yani 28 gün ihbar hakkınız var o da 20/01/2014 de eğer yazılı bildirildiyse üzerine eklenir o da pazarları çık cumartesiler iş günü 21/02/2014 eder ki sizi kazıklama derdindeler ayrıca ihbar süresinde çalışma da kıdeme dahildir siz onları duman edersiniz korkmayın cesur olun

İhbar suresi takvim günü kadardır, 4hafta = 28 gundür.

Belirttikleri tarihte çıkışınızı verirlerse, kıdem tazminatına da yıllık izin hakkına da sahip olursunuz, vermezlerse en kötü üzerine açacacağınız dava masrqflarını da öderler.
Yanlız, eğer bildirim yazılı olarak yapıldıysa, işe iade davası açmayı düşünüyorsanız eğer, işe iade davası açma süresi olan 30 gün, size bildirimin yapıldığı tarihten başlar, o nedenle bildirimden sonra iade davası açmalısınız, çıkışınız verildiğinde çok geç olabilir, bunu atlamayın.