zirve

1 Yılda 5 Ton Kağıt Tasarrufu...

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
Bakan Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda hayata geçirdikleri Elektronik İmzalı Doküman Yönetim Sistemi’nin 1 yılı geride bıraktığını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda elektronik yazışma 1 yılda 5 ton kağıt tasarrufu sağladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bakanlıkta yazışmaların dijital ortama taşınmasıyla birlikte 1 yılda 5 ton kağıt tasarrufu sağlandığını, böylece 85 ağacın kesilmekten kurtularak doğada kaldığını söyledi.

Bakan Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda hayata geçirdikleri Elektronik İmzalı Doküman Yönetim Sistemi’nin 1 yılı geride bıraktığını açıkladı.

Bakanlıkta her türlü belgenin tamamen elektronik ortamda hazırlandığını, onay sürecinden geçirilerek e-imza ile imzalandığını, ağ üzerinden ilgili adreslere dağıtıldığını ve otomatik olarak arşivlendiğini anlatan Bakan Ergün, 2012 Mart ayından bu yana sistemin uygulandığını bildirdi.
Bakan Ergün, merkez teşkilatı birimlerinde toplam 334 bin 185 adet belgenin elektronik imzalı olarak sistemde dolaştığını söyledi.
Ergün, yazışmaların elektronik ortama taşınmasıyla birlikte 1 yılda 5 ton kağıt tasarrufu sağlandığını, bu şekilde 85 ağacın da kesilmeden doğada kaldığını vurguladı. Ergün ayrıca sistem sayesinde 153 bin lira posta masrafından tasarruf sağladıklarını söyledi.
Ergün, “Bu sistem ekonomik anlamda ciddi tasarruflar sağladığı gibi günümüzün en değerli olgusu olan zaman konusunda da ciddi katkılar sağlamıştır. Bakanlığımızda tüm ıslak imzalı iş ve işlemlerin elektronik ortama taşınması, zaman tasarrufu ve vatandaşa daha hızlı hizmet götürmek demektir.

Bu yılın Haziran ayına kadar tüm taşra teşkilatlarımızı da sisteme dahil ederek ciddi tasarruflar sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.
85 çam ağacı kesilmekten kurtuldu

Bu sistem devrede olmasaydı neler olacaktı?

2012 yılında 1 milyon 2 bin 555 adet sayfa A4 kağıdı tüketilecekti. Bunun ağırlık olarak karşılığı da 5 ton kağıt. 5 ton kağıdın maliyeti ise yaklaşık 15 bin lira. 1 ton kağıt 17 yetişkin çam ağacından üretiliyor. Dolayısıyla bu sistemle 1 yılda 85 ağaç kesilmeden, doğada kaldı.

Kaynak: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 
Üst