fonradar

1 yılın dolmasına 2 gün kala çıkarılacak işçiye tazminat verilmeli mi?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar
13.09.2009 tarihinde giriş yapılan bi işçinin 13(14).10.2010 tarihinde işten çıkarılması isteniyor.1 yılın dolmasına 1 veya 2 gün kalıyor.Bu durumda tazminat hakkı doğar mı?Yargının bu konuda örnek kararları var mı?
Teşekkürler,saygılar.

Ynt: 1 yılın dolmasına 2 gün kala çıkarılacak işçiye tazminat verilmeli mi?

Bu ne vicdansızlık böyle? Rapor alsın işçi askıya alınır.

Gerçi soruda hata yapmış olabilirim.1 yıl 14.09. da mı dolar,14.10 damı?

Vicdana sığmaz tabi,2 değil 1 ay bile kalsa yinede tazminat verilmeli. Ama soru böyle geldi maalesef.

12/09/2010 akşamı dolmuş olur.

zaten dolmuş olmuyormu ?
bu durumda tazminat almayı hak ediyor :)

Tahmin ettiğim gibi.Soruyu bana yanlış yöneltmişler.Bende foruma yanlış yansıttım..Giriş tarihi 15.10.2009- çıkarılması düşünülen tarih 13.10.2010
1 yılın dolmasına 1 veya 2 gün kalmış.
Şimdi işveren kanuna sığınarak 1 yıl dolmadı diyerek tazminatsız çıkış verse (bu arada kıdemden bahsediyorum,ihbarı zaten alacak) işçi de gidip şikayet etse,kurum,burada art niyet aramalı mı? Tazminat vermemek için 1-2 gün önce çıkış veriliyor diye evrak talebinde bulunur mu?Veya 2 günün hesabını neden yapıyorsunuz verin tazminatını der mi?gerçi bunu diyemez,bu tamamen vicdanla alakalı bişey..Özetle işeveren kanuna dayanarak ödeme yapmazsa işçi ne tür bir savunma yapabilir veya önlem alabilir.Bu arada soruyu bana işçi değil işveren sordu.Onu da belirtmiş olayım :) yani ben işveren açısından olayı irdeliyorum..
Saygılar

Burda çalışan kötü niyet tazminatı davası açabilir. Bence mahkeme de mutemelen çalışan lehine karar verir.
Madem çıkarmayı düşünüyordun kıdem hakketmesine 1 gün kalaya kadar neden bekledin der.
Her şekilde yasal platformda çözülür.

Bende öyle tahmin ediyorum.Bariz ortada bir kötü niyet var.İşçinin her türlü haklı çıkacağını düşünüyorum.

İşin rengi değişiyor.Sadece bu ay için ücretler 13'ünde ödenmiş (hesaplara yatmış) İşçide maaşı geç alıyorum diye çıkmak istemiş.Normalde ücretler daha erken ödenirken bu ay biraz gecikmiş.

İşçi, İşverenin kötü niyet ile kıdem tazminatı vermemek için iş akdini feshettiğini ispatlayabilirse, tazminat hakkını elde edebilir düşüncesindeyim.

Yargıtay 9. dairesinin 2007/27725 esas sayılı dosyada vermiş olduğu kararda ki şu cümle bu olaya yol gösterir nitelikte olabilir.

Altı aylık süre zarfında iş sözleşmesinin feshinde 18'nci maddede düzenlenen geçerli sebepler aranmaz. Süreli fesih yoluyla iş sözleşmesinin feshi mümkündür. Ancak, işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanmasını engellemek amacıyla, işverenin iş sözleşmesini altı aylık sürenin bitimine bir kaç gün kala feshedilmesi, dürüstlük kuralına aykırılıktan dolayı geçersiz kılınabilir.

ayrıca şartlar uygunsa işçi işe iade davasıda açabilir.

Tşk.ederim arkadaşlar

Zamanında çalıştığım firmada böyle yamuk yapmıştı bana. O zaman daha 19 yaşında falandım tabi , hiç bir şeyden haberim yok. Bana işe başlarken 6 aylık sözleşme yaptılar. Sonra sözleşme yenilenmedi. Bir yılımın dolması bir gün kala sözleşme süren bitiyor diye işten çıkardılar. Tabi bir ay önce falan bilgim olmuştu çıkacağımdan. Sonra baktım sözleşmem üzerinde oynama yapmış müdürüm istemeye istemeye. Yukarıdan böyle buyurmuşlar çünkü. Neyse bende sessiz sedasız gittim ama 9 ay sonra tekrar geri aldılar. Artık istemeselerde vermek zorundalar ;) :)

Tabi şimdi öle bir şey olsa sürüm sürüm süründürürüm hepsini :)