fonradar

10 yıllık Smm'lere de sınavsız denetçi

Gecenin bir yarısı cep telefonuma izmir smmmo tarafından mesaj geldi.
Bey efendiler 10 yıllık Smm lerinde sınavsız denetçi olabilmesi için siyasi partilerle bir önerge üzerinde anlaşmış :( Yorumlerınızı bekliyorum.

Ynt: 10 yıllık Smm'lere de sınavsız denetçi

ha 10 yıllık smmm ha ymm aynı tas aynı hamam gaz alınmıştır şimdi merak ediyorum 10 yılı dolduran smmm ler ne yapacak bu duruma tepki göstereceklermi yada ismmmo başkanı yahya arıkan bu haksızlığın giderileceğini söylüyordu şimdi ne diyecek merak ediyorum olayın birde şu boyutu var özel smmm ler denetim yapamayacakları söyleniyordu (4 yıllık ünv mezunları hariç diye düşünüyorum) şimdi 10 yılı doldurupta özel smmm sınavıyla smmm olan meslek mensupları denetim yetkisi kazanacakmı resmen al gülüm ver gülüm olmuş.

Bedavadan sınavsız belgelerini alan,bu işin kaymağını yiyen meslek dinazorları ve ilkokul mezunu olupda sm den smmm ye geçen piyango talihlerinin yine başına talih kuşu kondu.Yönetim bu tür adamlalarla dolu olduğundan kendileri çalıpkendileri oynadılar, Onlar şimdi first class oldu biz two class

Bizim günahımızda 3 yıl staj yap o sınavdan o sınava koş tonla para harca, sonuç sen yine ikinci sınıf oldun.
first class meslektaşların seviyesine yükselmek için o eğitim senin bu sınav benim devam...

Bu meslek ve bizden bir yol olmaz...

dün gece yarısı bahsettiğiniz msj banada geldi ve zaten bozuk olan moralim altüst oldu SSERKAN adlı arkadaşa %100 katılıyorum adamlar kendi çıkarlarına ters düştüğü için bizlere Cumhurbaşkanına bile mail attırdılar ve resmen kullanıldık bu kadar tepki gelince haliyle yasada düzenleme yapıldı ancak tabi bu sadece bizim içimizdeki elit kesime yaradı.
dün akşamdan beri midem ağrıyor yazıklar olsun, haram olsun, lanet olsun.

baktılar pabuç pahalı ee bari 10 yıllık smmm leri denetçi yapın dediler,,, umrunda olmadık odaların türmobun ama illa ki yahya arıkanı bi platformda görürsem söyleceğim bi kaç çift sözüm olacak... her zaman diyordu dağın öteki yakasına geçmek diye siz ve ekibiniz geçtiniz, çakma smmm lerde geçti helal olsun ilkokul vs mezunlar denetim yapacak staj sınavını veren bitirme sınavını ayrı veren biz asıl smmm ler açıkta kalcaz helal olsun.. bizim mesleğimizde paraya aç muhasebeciler çekilmedikçe bu meslek ne itibar kazanır ne para kazandırır!!!!

sizleri bilmem ama ben birazdan Cumhurbaşkanımıza dün attığım gib mail atarak bizi nasıl keriz yerine koyduklarını, yıllardır binbir çeşit umut vererek paramızı, zamanımızız, hayallerimizi, geleceğimizi sömürdüklerini yazacağım.
ben lise çağlarımdan beri bağımsız SMMM olma hayali ile çalıştım bu işlerde çekmediğim sıkıntı kalmadı bebeğim oldu sırf bu angarya işler yüzünden yanında olamadım, oğlum büyüdü onun parasından kesip sınava, kitaba, odaya, dersaneye para verdim. Yıllardır çalışmadığım sektör okumadığım mevzuat kalmadı, sırf kendimi geliştiriyim piyasaya girince bir adım öne bilgim ile geçebiliyim diye.
Ama ne oldu benim önüme bilgimle becerimle kabiliyetimle geçemeyeceğini anlayan dinazorlar kanunla geçmeye çalıştı. ama ne yapalım kanun karşısında boynumuz kıldan ince dua ediyorum inşallah aklı selim bir büyüğümüz çıkarda bunları düşünür ve gereğini yapar. Yoksa yıllardır çocuk gibi kandırılan insanların elinden bırakın kendi geleceğini çoluğunun çocuğunun geleceğini almaya kimsenin hakkı yok.

birlik ve başkan 10 yıllıklar belge alsın diye resmen yeni meslekdaşları kullandılar 10 yıl üzeri olupda ilköğretim mezunu olanların zaten denetimle uzaktan yakından bir alakası yok adamların hatta dünyadan haberi yok ama işte sağolsunlar resmen yeni smmm lerin aktifliğini kullanıp kendi etrafındaki kesimlere avantaj yarattılar zamanında demiştim diyeceğim ama ne fayda şu yasada sadece ymm lerin alması bile şuanki durumdan katbekat daha iyiydi şimdi ilkokul mezunu adam bağımsız denetçi oldu kendisi bile bu duruma şaşırmıştır şu memlekette bir ilköğretim diploması nelere kadirmiş be arkadaş adamları utanmasalar türmobun başınada getirecekler

Sayı: 28339
MADDE 37- 6102 sayılı Kanunun geçici 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
.......................

(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.?

----Ben yukarıdaki metinden tüm ymm ler olarak anlıyorum. inşallah yanlış anlıyorumdur.

kötü bişey diyecektim.. ayıp gerçekten 10 seneyi dolduranların %85 i zaten sınava girmedi.. biz bütün sınavlara girdik yine bize patladı iş.. ya zaten bu adamlar işini kurmuş oturtmuş bundan sonra denetim yapmasa ne olur.. sen al genç adamları yetiştir.. diyecek bişey yok emin olun çoğu ymm den fazla bilgimiz var..

herkes sınavla girecek. zaten sınav da olsa bizlerin bu konuda deneyimimiz olmadığı için bu işi en azından layıkıyla kıvıramayacağımızı düşünüyorum. nasılki smmm olabilmek için (biz iki yıl, şimdiki arkadaşlar üç yıl) staj yapıyor ve işi öğreniyorsak denetçilik içinde en azından bir yıl bir deneyim kazanmamız lazım diye düşünüyorum. haa bu işi deneyim kazanmadan yapamazmıyız; tabii ki yaparız ama nasıl yaparız emin olun sonuç hüsran olur. hele gene denetçilere bu kadar sorumluluklar yüklenmişken.

bir dost... :)