fonradar

1000 TL yi Aşmayan Durumda Tevkifat

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, vergi mükellefi resmi kurum olarak başka bir resmi kuruma her ay fatura kesiyoruz.

Geçen Ay kesmiş olduğum 4,000 TL lik faturaya tevkifat uyguladım. Bu ay ise alınan hizmet az olduğundan 900 TL lik faturaya tevkifat uygulaması yapmadım ama diğer kurum faturada herhangi bir tevkifat göstermeme me rağmen tevkifat kesintisi yaparak fatura bedelini göndermiş. Ve bana yıllık kesilen fatura toplamı 1000TL yi geçiyor felan dediler. Ama KDV aylık verilen bir beyanname değilmi? Neyse anlaşamadık.

Ben de 444 0 189 u aradım bana 117 nolu tebliğin aşağıdaki kısımlarını okudular. Bende sorumu tekrarladım ve onlarda bunun için yorum yapamayacaklarını söylediler bende peki yorumu kim yapacak dedim. Onlar da tabiki Alomaliye.com demediler:D ama başka bir yerde söyleyemediler.

.1.2. Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000 ¨'yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır. Sınırın aşılması halinde ise tutarın tamamı üzerinden tevkifat yapılacaktır.

Tespit edilen tutarı aşan işlemlerde KDV tevkifatı zorunluluğundan kaçınmak amacıyla bedel parçalara ayrılamayacak, aynı işleme ait bedellerin toplamı dikkate alınarak bu sınırın aşılması halinde tevkifat yapılacaktır.

Söyleyin şimdi ben ne yapayım.

Son düzenleme:
Sayın pritt; merhaba.

Karşıt firmanın dediği olay sanıyorum yıllara yaygın olarak yapılan işler. özel kurumlara yapılan yol inşaatı vb.

Sizin durumda böyle bir durum söz konusu değil ise tevkifatlı fatura kesilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Tespit edilen tutarı aşan işlemlerde KDV tevkifatı zorunluluğundan kaçınmak amacıyla bedel parçalara ayrılamayacak, aynı işleme ait bedellerin toplamı dikkate alınarak bu sınırın aşılması halinde tevkifat yapılacaktır.

kestiğiniz aylık faturalar antlaşma gereği yıllık süreyi kapsıyor ve hakedişler farklı zamanlarda veriliyor ise tevkifat yapılması doğrudur.