fonradar

108 Hesap Düzeltme Kaydı!

Herkese merhaba ,

Daha önce 108 hesaplarımızdan birinin alacak bakiyesi verdiğine dair bi konu açarak yardımınızı istemiştim.Araştırmalarım sonucu alacak bakiye verme sebebini buldum (*) ve şimdi bi düzeltme fişi kesmek için yardımınıza ihtiyacım var.

31/12/08 itibariyle durum şöyle :
1) 108 (restoran ) : 130.125,61 B 2)108(önbüro): 15.280,60 A bakiyesi veriyo.

Bankadan aldığım bilgiler doğrultusunda esas olması gereken bakiyeler:
1) 108 (restoran ) : 7.532,55 B 2) 108 (önbüro) : 102.217,32 B

Şimdi ilk olarak şöyle bi düzeltme fişi kesicem .
108 (önbüro ) : 122.593,06 B
108 (restoran ) 122.593,06 A

bu kaydı girdiğim zaman 108 (restoran ) düzeliyor. Ancak 108 ( önbüro ) olması gerekenden 5.095,14 fazla bakiye veriyo. Bu da sanırım önceki yıllardaki yanlışlıklardan veya hesaplar arası geçişlerden kaynaklanıyor.

Bunu düzeltmek için nası bi fiş kesmeleyim ??

?? 5.095,14 B
108 (önbüro) 5095,14 A

Yarın sabaha kadar bunu halletmem lazım. Acil demem ondandır. lütfen yanlış anlamayın.

Teşekkür ederim.

(*)108 (önbüro ) nun alacak bakiye vermesinin sebebi restoranda kullanılan pos makinalarından birisinin , yapılan satışların restoran değilde ,önbüro banka hesabına geçecek şekilde tanımlanmasındanmış.

Ynt: 108 hesap düzeltme kaydı (acil yardıma ihtiyacım var. )

İyi akşamlar,
Bana göre 108 hesabın alacak bakiyesi vermesinin sebebi ön büro ve restoran poslarının birbirine karışması ile alakalı değil.Bu 2 pos birbirine karışmış olsa sizin de bahsettiğiniz gibi hesaplar arasında yapacağınız bir virman ile durumu düzeltebilirsiniz.
ancak 108 hesabın alacak bakiye veriyor olması geçmiş dönemlerden birinde gelirin eksik beyanından kaynaklanıyor olabilir.Bence öncelikle alacak bakiyenin gerçek sebebini tespit edin,daha sonra gerekli düzeltme zaten yapılır.
Selamlar.

evet. bu durum 2006 den beri böyle . Daha önce ters bakiye vermediğinden fark edilmedi. şu an bunu tespit etmek için yeterli vaktim olmadığından geçici bi kayıtla 2008 sonu bakiyeleri düzgün hale getirmeye çalışıyorum. ama ters bakiye vermesinin sebebi kesinlikle posların karışması bence.

Arkadaşım,
108 hesap pos hareketlerinden dolayı alacak bakiye veriyorsa 2 sebepten olabilir.
- gelirin az yazılması
- komisyon giderinin çok yazılması

Benim naçizane tavsiyem,mevcut alacak bakiyeyi geçici olarak gelir tahakkuku hesabına ya da sayım ve tesellüm fazlalarına (ki bence gelir tahakkuku daha mantıklı) al,gerçek sebebi tespit ettiğinde de duruma göre ilgili hesaba alırsın.
geçmiş dönemdeki beyanların düzeltilmesi gerekliliği konusunda da riski alır ya da almazsınız.