fonradar

10günlük rapor kesintisi almak için 90günlük ssk primi olması şartmı

Merhaba arkadaşlar ben herşeyi net yazacağım. Ben Markette çalışıyorum 685ytl maaş alıyorum. Ben elimdeki rahatsızlıktan dolayı 10gün rapor aldım hastaheneden. İşyeri bunu kesiyormuş maaştan. SSKdan alıyormuşuz kesintiyi sanırım. Ancak SSKdan bunu almak için işe başladığı günden rapor aldığı güne kadar en az 90 prim günün yatması gerekiyormuş yoksa alamıyormuşuz bu doğrumu ? Çünkü ben işe gireli 1.5ay oldu ve dolayısıyla benim bu gün dolmadı. Şimdi benim maaşımdan ne kadar kesinti olur ve ben kesintiyi alabilcekmiyim kafam çok karışık yardım ederseniz çok sevinirim çok teşekkürler.

Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır.

Ynt: Lütfen yardım edin :(

Bu iş sağlığıma iyi gelmediği için yarın itibariyle işten çıkmak istiyorum içerdeki paramı alabilirmiyim?

trabzonly ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar ben herşeyi net yazacağım. Ben Markette çalışıyorum 685ytl maaş alıyorum. Ben elimdeki rahatsızlıktan dolayı 10gün rapor aldım hastaheneden. İşyeri bunu kesiyormuş maaştan. SSKdan alıyormuşuz kesintiyi sanırım. Ancak SSKdan bunu almak için işe başladığı günden rapor aldığı güne kadar en az 90 prim günün yatması gerekiyormuş yoksa alamıyormuşuz bu doğrumu ? Çünkü ben işe gireli 1.5ay oldu ve dolayısıyla benim bu gün dolmadı. Şimdi benim maaşımdan ne kadar kesinti olur ve ben kesintiyi alabilcekmiyim kafam çok karışık yardım ederseniz çok sevinirim çok teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun. 90 günlük süreyi bildiğim kadarı ile 30 güne indirdiler dolayısı ile ssk dan raporlu oldugun gunlerın parasını alabılırsın. İşverenın raporlu oldugun gunlerın ucretını vermemesı olması gereken ama ssk da on gunluk raporun 8 gunluk kısmının öder. dolayısı ıle işveren sende 10 gunluk ücret kesecek ve ssk da 8 gunluk ucretın 1/3 unu alacaksın.

ne kadar günlük kesiyorlar bazı yerlerde 10günlük 40 diyorlar yok 60çıkmış belli bir netliği varmı ?

Günlük net maaşını kesebilirler örnek olarak 750 aylık net maaş 750/30=25 günlük maaş 25x10= 250 lira 10 günlük maaşın kesilebilir tabi bu tamamen işverenin insiyatifine kalmış bişey istemez se kesmeyedebilir.

Başlığınızı değiştirin lütfen. Uyarıldığınız halde değiştirmiyorsunuz.

Ynt: 10günlük rapor kesintisi almak için 90günlük ssk primi olması şartmı

90 gün prim ödemen olacak para alabilmek için.
8 günlük pek tutarının 2/3 kısmını alabilirsin.

Geçici iş göremezlik ödeneği
Geçici iş göremezlik ödeneği
MADDE 18- Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla;
a) İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için,
b) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için,
c) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için,
d) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,
geçici iş göremezlik ödeneği verilir.
(Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara iş kazası veya meslek hastalığı ya da analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede ödenir. Ancak bu maddenin birinci fıkrasının (c) bendine göre doğum öncesi ve doğum sonrası çalışmadığı sürelerde geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için yatarak tedavi şartı aranmaz.
(Değişik üçüncü fıkra: 17/4/2008-5754/11 md.) İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde 17 nci maddeye göre hesaplanacak günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir.

Alıntı kanunkaide :)

Peki meslek hastalıkları içinde aynı durum geçerli mi arkadaşlar...bilgisi olan var mı?

Meslek hastalıkları ve iş kazaları için sigortalının daha önceden prim ödenmesine bakılmaksızın geçici iş görmezlik ödeneği veriliyor. ;)

sayın trabzonly;

konulara yabancı olduğun belli. duyduğun doğru geriye dönük 90 gün primin yoksa istirahat parası alamıyorsun vede bu gitmediğin 10 günü işveren sana ödemek zorunda değil. kanun böyle.

senden yapacağı kesintiye gelince 685/30=22,83 22,83*10=228,30tl dir.