fonradar

12-12 Çalışma Yardım

Öncelikle merhaba konu şudur: Şirketim yeni iş kanuna göre çalışmak için öğlen 12-gece 12 sisteminde vardıyalı çalışmaktayız. sorunumuz şöyle: Vardıyasız çalışan personel (08:00-20:00) ayda 4 haftalık izininde 4x36=144 saat istirahat ediyor. Yani 20:00 da işten çıkıp ertesi günü izin kullanıp diğer gün 08:00 da işe başlıyor fakat vardıyalı çalışan personel 6 gün çalışıp 24 saat istirahat edip diğer vardiyaya geçiyor yani 4x24= 96 saat ediyor. yani vardiyalı çalışan personel devamlı gündüz çalışan personele nazaran ayda 48 saat fazla çalışıyor. Asıl sorun şu: Şirket vardıya değişimi vermemek için haftalık izinleri vardiya değişimine denk getirip vardıya değişimlerimizi yiyor. Bu yasal mıdır??

Sn.esas,
neden aynı konuyu tekrar tekrar açıp duruyorsunuz?
http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/55003-vardiya-izin-mi.html#post368197
http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/50320-gece-12-saat-calisma-karsiligi.html#post368196
http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/50320-gece-12-saat-calisma-karsiligi.html

Hafta tatili +vardiya değişimi şeklinde bir şey yok ,

vardiya değişimi tatili dediğiniz süre hafta tatiliyle iç içe olabilir. Bu bahsettiğiniz durumda yasaya uygun olmayan bir nokta yok.

Son düzenleme:

Hafta sonu vardiye değişimleri için;

Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik
Posta Değişiminde Dinlenme Süresi
Madde 9 —
Posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az onbir saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz. Bu hüküm, postası değiştirilen işçilere de uygulanır

Yukarıdaki maddeye 24 saatlik hafta tatili de ilave edilirse 35 saatli dinlenme olması uygundur görüşündeyim.

Sn.İhsans,elbette uygun olmaz değil(iyi de olur,çünkü işci lehine:)) ama takdir edersiniz ki bu durum işverenin takdiri ile olabilir.
H.tatili ile aynı zamanda vuku bulan bu değişim esnasında + dinlenme süresi verilir/verilecek diye bir zorunluluk olmaz ve bu dinlenme süresi verilmedi(hak kaybı var/oluştu) diye de işcinin talep hakkı doğmaz,sn.Keremcem beyin dediği gibi iç içe de olabilir,(kısmen benzer şekilde nasıl ki hafta tatili günü çalışması ile genel tatil günü çalışması çakıştığında,ekseriyetle hafta tatili öne çıkar + genel tatil ücreti ödenmiyor ise,bu olayda da vardiya değişim süresi normalde ilave edilmiyor)
Kolay gelsin

Son düzenleme:
Vardiya değişiminde ara zorunluğu vardiya değişim gününde gece vardiyasından çıkan çalışana bir sonraki vardiya ile devam edeceksin denmemesi içindir. Çalışanın değişen çalışma saatlerine rahat adapte olabilmesi (iş kazası olasılığını düşürmek) için getirilmiştir.

O zaman devamlı gündüz çalışan personel ayda 4x36= 144 saat ama vardıyalı çalışanlar 24x4=96 saat istirahat ediyor, yani gündüz çalışan daha çok yıpranıyor öyle mi?

Kısa vade düşünürseniz dediğiniz gibi oluyor. Ama siz hiç gündüz çalışan olmuyormusunuz?

O zaman devamlı gündüz çalışan personel ayda 4x36= 144 saat ama vardıyalı çalışanlar 24x4=96 saat istirahat ediyor, yani gündüz çalışan daha çok yıpranıyor öyle mi?
Konunun yorulmakla ilgisi yok,
gündüz çalışan personel ile, gece çalışan personel aynı işi / görevi mi yapıyor?

Arkadaşım ya iyi okumuyorsunuz yada ben bi türlü anlatamıyorum, devamlı gündüz çalışan ve vardıyalı diye ikiye ayırıyorum personeli, siz bana siz hiç gündüz çalışmıyor musunuz diyorsunuz, ayrıca iki personelde aynı işi yapıyor fakat biri vardıyalı diğeri devamlı gündüz. Devamlı gündüz çalışan izin kullanacağı zaman akşam 8 de işten çıkıyor bi sonraki gün sabah 8 de işe balayınca 36 saat dinlenmiş oluyor fakat vadıyalı personel 24 saati aşamıyor.

Arkadaşım ya iyi okumuyorsunuz yada ben bi türlü anlatamıyorum, devamlı gündüz çalışan ve vardıyalı diye ikiye ayırıyorum personeli, siz bana siz hiç gündüz çalışmıyor musunuz diyorsunuz, ayrıca iki personelde aynı işi yapıyor fakat biri vardıyalı diğeri devamlı gündüz. Devamlı gündüz çalışan izin kullanacağı zaman akşam 8 de işten çıkıyor bi sonraki gün sabah 8 de işe balayınca 36 saat dinlenmiş oluyor fakat vadıyalı personel 24 saati aşamıyor...

Arkadaşım ya iyi okumuyorsunuz yada ben bi türlü anlatamıyorum, devamlı gündüz çalışan ve vardıyalı diye ikiye ayırıyorum personeli, siz bana siz hiç gündüz çalışmıyor musunuz diyorsunuz, ayrıca iki personelde aynı işi yapıyor fakat biri vardıyalı diğeri devamlı gündüz. Devamlı gündüz çalışan izin kullanacağı zaman akşam 8 de işten çıkıyor bi sonraki gün sabah 8 de işe balayınca 36 saat dinlenmiş oluyor fakat vadıyalı personel 24 saati aşamıyor.......

Şirketim yeni iş kanuna göre çalışmak için
öğlen 12-gece 12 sisteminde vardıyalı çalışmaktayız.
İşyerinde bulunduğunuz sürenin tamamı çalışma süresi demek değildir, ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.
sorunumuz şöyle: Vardıyasız çalışan personel (08:00-20:00) ayda 4 haftalık izininde 4x36=144 saat istirahat ediyor. Yani 20:00 da işten çıkıp ertesi günü izin kullanıp diğer gün 08:00 da işe başlıyor fakat vardıyalı çalışan personel 6 gün çalışıp 24 saat istirahat edip diğer vardiyaya geçiyor yani 4x24= 96 saat ediyor.
yani vardiyalı çalışan personel devamlı gündüz çalışan personele nazaran ayda 48 saat fazla çalışıyor.

Vardiyalı çalışan için, örneğin pazar günü hafta tatili ise,
Cumartesi günü gece 12 de çıkan personel pazar günü tatilini kullanıp, pazartesi günü öğlen 12 de işbaşı yapıyorsa, c.tesi vardiya bitimi olan gece 00:00 dan , pazartesi öğlen 12 :00 de iş başı yapıncaya kadar 24+12= 36 saat dinlenme kullanmış olur.

Keza c.tesi öğlen çıkan perseonel de pazar gecesi 00:00 da işbaşı yaptığında 12+24=36 saat dinlenme süresi kullanmış olur.
Yani vardiyalı çalışan personel öyle dediğiniz gibi ayın her haftası sadece 24 saat dinlenme kullanmış olmuyor.

Asıl sorun şu: Şirket vardıya değişimi vermemek için haftalık izinleri vardiya değişimine denk getirip vardıya değişimlerimizi yiyor. Bu yasal mıdır??
İş kanununa göre tatil yaptığınız süreleri 1 aylık süreden çıkartmakla çalışma süresi hesaplanmıyor öyle sizin hesapladığınız gibi,
kabaca işinizin başında geçirdiğiniz süre çalışma süresi olarak hesaplanıp, kalan sürenin tamamı dinlenme süresi olarak kabul edilmektedir. (bazı özel durumlar hariç, o durumlar da iş kanununda açıkça belirtilmiştir, sizin durumunuz o özel durumlardan değildir)

Belirttiğiniz çalışma sürelerine bakıldığında ,
vardiya değişimleri arasında 24 saatlik bir dinlenme süresi var mı? - VAR, yasaya göre de olmak zorunda, yani yasaya uygun olmayan bir durum yok bu konuda,
bir günlük çalışma süresi sonu ile yeni günün çalışma başlangıcı arasında en az 11 saatlik dinlenme süresi var mı?- VAR, yasaya göre de olmak zorunda, bu konuda da yasaya uygun olmayan bir durum yok.

Ancak, belirttiğiniz çalışma gün sayısı ve günlük çalışma sürelerine göre fazla çalışmanız olduğu ortada, bunun karşılığında ücreti ödenmiyorsa, sorununuz bu olabilir, ücreti ödeniyorsa, yasaya göre burada da bir uygunsuzluk yok demektir,
sorununuz ancak vardiyalı çalışmaktan memnun olmamak olarak adlandırılabilir bu durumda.

Aşağıdaki bağlantıdan vardiyalı çalışma düzeni ile ilgili yönetmeliğin 8-9-10-11.maddelerini incelemenizi öneririm,
POSTALAR HALNDE Ç ÇALITIRILARAK YÜRÜTÜLEN LERDE ÇALIMALARA LKN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELK

Hafta tatili dinlenme süresi değildir. Çalışana verilen tatildir. Hafta tatilinden sonraki vardiye değişimleri (11 saat dinlenme süresi ve 24 saat hafta tatili) en az 35 saat sonra olmalıdır.

Hafta tatili dinlenme süresi değildir. Çalışana verilen tatildir. Hafta tatilinden sonraki vardiye değişimleri (11 saat dinlenme süresi ve 24 saat hafta tatili) en az 35 saat sonra olmalıdır.
Dinlenme süresinden kastım , çalışılmadan geçen süre idi sn.ihsans. Çünkü sn.esas ta konuyu açıklarken, gündüz çalışanları 4x36 saat tatil yaparken, vardiyalı çalışanlar da 4 x 24 saat tatil yapmaktalar demişti. İş çıkışı süre de tatil olarak değerlendirilmez elbette.

Netice olarak, vardiya bitişi ile başlayan süreç hafta tatili günü başlangıcına kadar 12 saatlik bir boşluk ve hafta tatili olarak ta 24 saat boşluk içerdiğinden, yasaya aykırı olan bir durum bulunmamaktadır, yanlışmıyım?

Düşünceniz doğru olabilir.
Ancak görüşüme göre hafta tatili kullanmış kişinin dinlendirildiği öne sürülemez. Çünkü hafta tatilinde dinlenilecek diye bir kural yok.
Hafta tatilini diledikleri gibi kullabilirler.

hocam vardıyalı çalışan personelin 36 saat istirahatı imkansın çünkü 36 saat kullanırsa çıktığı vardıyaya düşer ? vardıyası değişmez o zaman. biz 24 ün üstünde istirahat etmiyoruz ve bu vardıya değişimiyle çakıştırıp izin olarak geçiyor. 24 benim haftalık iznimse vardıya değişimim nerde? ben ayda 4 tane 24 kullanıyorum fakat vardıyasız çalışan personel 4 tane 36 kullanıyor gece çalışmadığı halde???

hocam vardıyalı çalışan personelin 36 saat istirahatı imkansın çünkü 36 saat kullanırsa çıktığı vardıyaya düşer ? vardıyası değişmez o zaman. biz 24 ün üstünde istirahat etmiyoruz ve bu vardıya değişimiyle çakıştırıp izin olarak geçiyor. 24 benim haftalık iznimse vardıya değişimim nerde? ben ayda 4 tane 24 kullanıyorum fakat vardıyasız çalışan personel 4 tane 36 kullanıyor gece çalışmadığı halde???
Sn.esas, son 24 saatlik izni ne zaman kullandınız?
O 24 saatlik izinden önceki çalışmanız ne zaman sona erdi, o izinden sonraki ilk çalışmanız ne zaman başladı?

Düşünceniz doğru olabilir.
Ancak görüşüme göre hafta tatili kullanmış kişinin dinlendirildiği öne sürülemez. Çünkü hafta tatilinde dinlenilecek diye bir kural yok.
Hafta tatilini diledikleri gibi kullabilirler.
Haklısınız, çalışmış olan kişinin de mutlaka yorulduğu söylenemez :)

6 gün çalışıp 24 saat istirahat edip diğer vardıyaya geçip 6 gün çalışıp 24 kullanıyoruz. çalışma saatleri iki vardıya olmak üzere 12:00-00:00 ve 00:00-24:00

6 gün çalışıp 24 saat istirahat edip diğer vardıyaya geçip 6 gün çalışıp 24 kullanıyoruz. çalışma saatleri iki vardıya olmak üzere 12:00-00:00 ve 00:00-24:00