fonradar

12/13 Mart 2011 SMMM Yet. Sınav Öncesi ve Sonrası

atellia

Katkı Sunan Üye
Bu hafta sonu sınava girecek tüm arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.

Bu sayfada sınav öncesi soru tartışması yapmaktan ziyade sınav öncesi yorum,tavsiye,sınav şartları vb tüm soru ve görüşlerinizi buraya yazmanızı ve sınavlardan sonra, sınav sorularıyla ilgili yorum ve görüşleri de burada toplayabiliriz. Yarın sabah itibariyle yola çıkıyorum. Görüşmek üzere,

Ynt: 12/13 Mart 2011 SMMM Yet. Sınav Öncesi ve Sonrası

Sınav öncesinde aklımdaki tek şey, Finansal Muhasebe sınavını kolçaklı sandalyeleri sınıflarda yapmak isterlerse sınava girmemek!!!

haklısın o sandalyelerde soru çözmek, özellikle muhasebe sınavı çok ciddi sıkıntıya yol açar. Ancak biz üniversite de 2.sınıftan sonra hep o kolçaklı dediğiniz sandalyelerde geçirdik. Sınavlar dahil. Çok sinir bozucu.

Bu arada, belki aramızda sınavlara ilk kez girecek olanlar vardır. Onlar için yazıyorum. Finansal Muhasebe sınavının eski sistem olma ihtimaline karşı, yani bizlere sınavda, "yevmiye defteri, büyük defter, gt, bilanço" şablonu hazır olmayan bomboş A4/5 cevap kağıdı vermeleri ihtimaline karşı, yanınızda mutlaka cetvel bulundurulmasını öneririm. Ciddi kolaylık olacaktır. Şayet sınavda, yevmiye maddeleri başta olmak üzere, büyük defter hesaplarında karmaşıklığa yol açabilir. Ayrıca büyük defter hesaplarını Dön varlıklar duran varlıklar gelir gider hesapları ayrı bölümlerde olacak şekilde yapmakta fayda var.

Ayrıca özellikle Vergi ve Analiz sınavında da(Maliyet Muhasebesini söylememe bile gerek yok):) yanınızda hesap makinesi bulundurulmasında fayda olabilir.

eski sınavlarda hesap planı veriliyormuydu acaba bilgisi olan var mı?

07:30 da kalkarım. Giyinirim. Alırım poğaça böreğimi giderim. Kahvede 2 bardak çay eşliğinde yaparım kahvaltımı. 6 dk yürürüm Esenler Metro. 10 dk sonra Bahçelievler Metro. Oradan bi 7-8 dk yürüyerek yardırırım okula doğru 8:25 saat. 10-15 dk mileti süzerim sonra girerim amfiye. Soluma kimseyi almicak şekilde beğenirim bir yer otururum, koyarım sağımdaki koltuğa montumu. Orayı da parfüm kokmayan birine verdim mi sınav öncesi tamamdır. Gerisi bana kalmış :)

sedateroglu ' Alıntı:
07:30 da kalkarım. Giyinirim. Alırım poğaça böreğimi giderim. Kahvede 2 bardak çay eşliğinde yaparım kahvaltımı. 6 dk yürürüm Esenler Metro. 10 dk sonra Bahçelievler Metro. Oradan bi 7-8 dk yürüyerek yardırırım okula doğru 8:25 saat. 10-15 dk mileti süzerim sonra girerim amfiye. Soluma kimseyi almicak şekilde beğenirim bir yer otururum, koyarım sağımdaki koltuğa montumu. Orayı da parfüm kokmayan birine verdim mi sınav öncesi tamamdır. Gerisi bana kalmış :)

ne rahat bir yaklaşım..bense stresten ölcem..hiç bu kadar stres yapmamıştım :(

denetimden tecrübeli olan arkadaşlar sınav öncesi neler tavsiye edersiniz sanki bütün ezberlediklerim birbirine girdi hangisi hangisinin cevabıydı karıştırıyorum çok mu benziyorlar ben mi sıyırdım :)

bu benim ilk mesaj, yarın ki sınavda ilk sınavım olcak.
ilk sınav diye hiç çalışmadım. dolayısıyla benden daha rahat girecek birini sanmıyorum.
ama temmuzda 7/7 yapcam :))

Sınava girecek arkadaşlara başarılar.

Her yiğidin sınav olayı farklı, kim kendisini nasıl hissediyorsa o şekilde uygulamaya devam etsin. Sonuçta bu aşamalara gelene dek bir çok sınavı verdiniz.

Henüz ilk girişi olan arkadaşlara tavsiyem verebileceğiniz kadar çok dersi vermeye çalışın olacaktır elbette.

Sınav bölgesine erken gelin. Hava yarın ve ertesi gün zannediyorum yine serin olur. Arabası olmayanlar için söylüyorum Dışarılarda kalmayın. Kendinize bir sote yer bulup gireceğiniz en öncelikli dersi tekrar etmekte fayda var. (bazıları tekrar etmeyi sevmez, dediğim gibi her yiğidin sınav taktiği olayı)

Aralarda bir önceki sınavın kritiğini yapıp tesmere söylenmek yerine, hemen diğer derse konsantre olmayı çalışmanızı öneririm, kötü geçmiş bir sınavdan sonra sizin gibi sınavı kötü geçmiş olanlarla ah vah etmek, diğer sınavı kazandırmadığı gibi, bir sonraki sınavda da tesmere cısss diyip size kolay gelecek soru sorulmasını sağlamıyor.

yanınızda gelecek bir sınav destekçiniz yoksa, kendinizi iyi motive edin sürekli sonraki maça hazır olun.

kızlar şu ağlama olayını son sınavın sonuna bırakabilirlerse kendileri için çok daha başarılı bir sınav dönemi olur.

Allah hepinizin yardımcısı olsun.

Sınava girecek herkese başarılar diliyorum arkadaşlar.

Son iki gündür hiç çalışamadım neredeyse. Hayatım boyu hiç bir dersin beni bu vergi kadar zorladığını hatırlamıyorum. Geçmiş yıl sorularına baktımda.. "Amaaan daha 2 sene vaktim var vergiyi en sona bırakayım" dediğim günlere acıdım. Yolun başında olanlara tavsiyem mümkün olduğunca çok ders vermeye çalışın. Bu iş ne kadar uzun sürerse o kadar üstünüzde bir yük olarak kalıyor ve canınızı fena sıkıyor. Sınava ilk girişimizde 7de 7 yapan arkadaşlarım 2 senedir SMMM.. Ben hala vergi belasıyla uğraşıp duruyorum. Son 2 hakkım :(

Yazılanlara tamamen katılıyorum. Sınavlar arasındaki vakti mümkün olduğunca iyi değerlendirin. Moral bozulunca insan bildiklerini bile unutabiliyor. Geçmiş bitmiş ders bitmiştir. İyi geçsede kötü geçsede...

Allah hepimizin yardımcısı olsun..En çok da benim gibi tek bir dersi kalıpta dosyasını ve dolayısıyla yaklaşık 5 senesini yakma korkusu olanların yardımcısı olsun..

Saygılar ve sevgiler...

battibalikyangider ' Alıntı:
Sınava girecek arkadaşlara başarılar.

Her yiğidin sınav olayı farklı, kim kendisini nasıl hissediyorsa o şekilde uygulamaya devam etsin. Sonuçta bu aşamalara gelene dek bir çok sınavı verdiniz.

Henüz ilk girişi olan arkadaşlara tavsiyem verebileceğiniz kadar çok dersi vermeye çalışın olacaktır elbette.

Sınav bölgesine erken gelin. Hava yarın ve ertesi gün zannediyorum yine serin olur. Arabası olmayanlar için söylüyorum Dışarılarda kalmayın. Kendinize bir sote yer bulup gireceğiniz en öncelikli dersi tekrar etmekte fayda var. (bazıları tekrar etmeyi sevmez, dediğim gibi her yiğidin sınav taktiği olayı)

Aralarda bir önceki sınavın kritiğini yapıp tesmere söylenmek yerine, hemen diğer derse konsantre olmayı çalışmanızı öneririm, kötü geçmiş bir sınavdan sonra sizin gibi sınavı kötü geçmiş olanlarla ah vah etmek, diğer sınavı kazandırmadığı gibi, bir sonraki sınavda da tesmere cısss diyip size kolay gelecek soru sorulmasını sağlamıyor.

yanınızda gelecek bir sınav destekçiniz yoksa, kendinizi iyi motive edin sürekli sonraki maça hazır olun.

kızlar şu ağlama olayını son sınavın sonuna bırakabilirlerse kendileri için çok daha başarılı bir sınav dönemi olur.

Allah hepinizin yardımcısı olsun.

çok güzel önerilerde bulunmuşsun ama şu kızlardan sonrası hoşuma gitmedi
ne demek sadece kızlar mı ağlıyor...

günaydın herkese...inşallah yarın rahat uyuruz artık..yeter bu çektiğimiz stress :(

İnşallah. Meslektaşlarımız şu an denetim sınavından çıkmak üzerindedir. İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır.

sedateroglu ' Alıntı:
İnşallah. Meslektaşlarımız şu an denetim sınavından çıkmak üzerindedir. İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır.

denetimden de kalan çok sanırım...

bugün akşam malatyadan yola çıkacam yollar çok kötü yarın finansalda toplayabilrim inşallah kendimi şu an sınavda olan tüm meslekdaşarımıza başarılar diliyorum herkesin gönlüne göre olsun

Sabahki denetim sınavına girip eve geldim. Sınavım güzel geçti çok şükür. Yarın finansal ve maliyete gireceğim darısı onların başına. Şuan sınavları devam eden arkadaşlarımıza da allah kolaylık versin..

İstanbul da korktuğumuz soğuk hava olayı olmadı. Aksine hava günlük güneşlik insana pozitif hava veriyor. Daha iki gün önce kar yağıyordu demezsiniz. Yarın da inşallah böyle güzel güneşli bir hava bizi bekler.

Esas kalabalık yarına, hepimize başarılar diliyorum..

nasıldı sorular kolay mıydı??

1-denetim çalışmalarının sonucunda mali tablolarla ilgili olarak, denetim raporunda görüş belirtme türlerini yazınız.
2-kanıt toplama tekniklerini (denetim tekniklerini)sadece adlarını yazınız?
3-iç kontrol sisteminin(yapısının)esas amaçlarını maddeler halinde yazınız?
4-genel kabul görmüş denetim standartlarından "raporlama standartlarını" yazınız?
5-iç kontrol (yapısının) unsurlarını maddeler halinde yazınız?

1-2-4 ü tam yaptım ama iç kontrol yapısına hiç çalışmadığım için yapamadım. 3.ü soruya yazdım baya bşyler ama 5.sorum boş :)

60civarı bi not alırım o da bana fazla fazla yeter inşallah :)