fonradar

12 eylül emekli mağduru?

kayınpederim 1951 doğumlu olup 1980 yılında devlete ait yem fabrikasında işçi olarak işe başlıyor. ancak o dönemde olayların olmasından dolayı, (sanık olmayıp) şahit olmasına rağmen hapse atılıyor. ve diyarbakır sıkıyönetim mahkemesinde yargılanıyor. bir yıl sonra tahliye oluyor. velhasıl bu hapisten dolayı ve baskılardan ötürü işe gidemiyor ve işinden oluyor. şahit olduğu dava sanıkları kendisini tehdit ediyor baskı uyguluyor doğruları söylerseniz öldürüz seni diye. tehdit edildiğine dair savcılığa dilekçe veriyor. olayın gerçekleşmesi 1982 yılı. olaydan sonra işe gidemediğinden bırakmak zorunda kalıyor. 600 gün ssk primi mevcut.
bu tehditlerden ötürü işe gidemiyor. benim sizlerden öğrenmek istediğim. haksız yere hapse atılıyor (bir yıla yakın yatıyor) ve işinden oluyor. biz emeklilik hakkını elde edebilir miyiz? ve nereye müracat edebilririz? kalan eksik primini toplu yatırma hakkını elde edebilir miyiz? 12 eylül mağdurları arasında kalmış. bana anlattığı kadar bende sizlere anlatmaya çalıştım.
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar sunuyorum.

Ynt: 12 eylül emekli mağduru?

size özelden attığım yazıyı okuyunuz. maalesef başvuru süresini geçirmiş bulunuyorsunuz

koyuncusan ' Alıntı:
kayınpederim 1951 doğumlu olup 1980 yılında devlete ait yem fabrikasında işçi olarak işe başlıyor. ancak o dönemde olayların olmasından dolayı, (sanık olmayıp) şahit olmasına rağmen hapse atılıyor. ve diyarbakır sıkıyönetim mahkemesinde yargılanıyor. bir yıl sonra tahliye oluyor. velhasıl bu hapisten dolayı ve baskılardan ötürü işe gidemiyor ve işinden oluyor. şahit olduğu dava sanıkları kendisini tehdit ediyor baskı uyguluyor doğruları söylerseniz öldürüz seni diye. tehdit edildiğine dair savcılığa dilekçe veriyor. olayın gerçekleşmesi 1982 yılı. olaydan sonra işe gidemediğinden bırakmak zorunda kalıyor. 600 gün ssk primi mevcut.
bu tehditlerden ötürü işe gidemiyor. benim sizlerden öğrenmek istediğim. haksız yere hapse atılıyor (bir yıla yakın yatıyor) ve işinden oluyor. biz emeklilik hakkını elde edebilir miyiz? ve nereye müracat edebilririz? kalan eksik primini toplu yatırma hakkını elde edebilir miyiz? 12 eylül mağdurları arasında kalmış. bana anlattığı kadar bende sizlere anlatmaya çalıştım.
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar sunuyorum.
1982-2011 yılları arasında nasıl yaşamış kayınpederiniz?
Eksik prim günlerini topluca ödeyip emekli olma şansı yok bildiğim kadarıyla kayınpederinizin.

cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim.
sayın keremcan 82-2011 yılları arası serbest çalışmış. resmi işine dönememiş.
sn turasia özelime attığınız yazıyı okudum. çok faydalı oldu. süreyi aştığımızı biliyorum. ama mantığını çözemedik.
yazıda deniliyor sıkıyönetim esnasında beraat olanlar ya da kavuşturmaya yer olmadığına yazılanları kapsıyor. bizim durumumuz buna uyuyor mu? onu anlamış değilim. sonuçta bir yıla yakın hapiste kalmış ve şahit olarak ifade vermiş. üzerine ifade verenler de daha sonra beraat edilmiş. ama kendi kararında beraat ya da kavuşturma ifadeleri geçmiyor.