121 alacak senetleri hesabı

Üstad Arkadaşlarım ,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum .Şirketimizde 121 hesabımızın bakiyesi 2010 yılından bu yana 265.000 gibi bir rakam borçlu gelmektedir . Ben bu hesabı nasıl kapatabilirim Elimde hiçbir veri mevcut değil bu senetler tahsil olduğunda paralar hangi hesaba işlendi bilmiyorum .Aslında işlendimi onuda bilmiyorum bankadan geçen birçok hareketlde eğer açıklama yoksa ortaklar hesabı çalıştırılmış.Şirketimizde 331 hesabımızda 320.000 gibi bir rakam alacaklı Bu hesapları mahsup edebilirmiyim yada ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: 121 alacak senetleri hesabı

Bu arada yukarıda sorduğum soruya istinaden 121 hesabımız reel değil tahsil edilmemiş bir alacak senedi hesabımız mevcut değil Şimdiden fikirleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim

Selamlar
Öncelikle bu soruya sağlıklı bir cevap vermek,şu hesaba atın veya şöyle yapın kapatın demek ş aşamada mümkün değildir.Uygulamada bilinemeyen hesaplar şu şekilde yapılarak kapatılacaktır diye açıklanan birşey yoktur.Bilgi sahibi olmak ve sağlıklı bir yorum yapabilmek için 2010 yılından bugüne alacak senetleri hesabının hareketlerini incelemek gereklidir.
* Bu senetler içinde gerçekten düzenlenipte henüz tahsil edilmeyen gerçek alacaklar olabilir.
* Bu senetler içinde dava konusu yapılmış alacaklar olabilir.
* Bu senetler resmi veya gayri resmi 3.şahıslara ödeme aracı olarak kullanılmış olabilir.
* Bu senetler içinde gerçekte tahsil edilmiş senetler olabilir.
...
Velhasıl senetlerin akibeti bilinmeden ne yapılacağı konusunda şimdiden varsayımda bulunulamaz. Malum muhasebe mevzuatı bazı işlemler dışında (karşılıklar gibi) varsayıma izin vermez.
Öncelikle alacak senetlerinin dökümü yapılmalı ve Firma sahibi veya varsa bu işlerle ilgilenen firma çalışanı ile irtibata geçilerek,bilgi alınmaya çalışılmalıdır.Sonrasında mevzuatın elverdiği ölçüde muhasebesel kayıtların nasıl yapılacağı tartışılabilir.
Saygılar

Bu arada geçmişte bazı incelediğim defterlerde örneğin kasa (100) fazlasının kasa hesabı yerine alacak senetlerine virmanlanarak bu hesapta takip edildiğini de gördüm.Veya alınan çeklerin akibeti bilinemediğinden uzun vadeye yayılması maksadıyla makyajlama amaçlı alacak senetleri hesabına alındığına da şahit oldum.
Mesela sizde böyle bir uygulama yapılmışsa tek yapılacak şey ters kayıt ile önce hesabı orjinal haline getirmektir.Yani tutar, önce olması gereken hesaba geri alınacak,sonrasında bu hesap nasıl kurtarılabilir,bunun çarelerine bakılacaktır.