fonradar

13-a Teslim Ve Hizmetlere İlişkin İstisna

URUM79

Fenomen Üye
3065 sayılı K.D.V. kanununda 13-a maddesine göre yapılan Deniz, Hava ve Demiryolu Taşıma Araçlarının Tesliminde, Tadil, Bakım ve Onarımında, İmal ve İnşasına İlişkin Alımlarda İstisna başlığına istinaden yapılan teslimlerde (satıcı tarafında olan müşterim) bir mükellefim iade almak istemektedir. Şöyleki istsina belgesini ibraz eden müşterisine
13-a göre kdv siz fatura düzenleniyor.
Sorum şu şekilde,

- Kendisinin imalatçı olmadığını alım satım faaliyeti ile ilgili uğraştığını dolayısı ile imalatçı olmadığından kendisine öncesinde iade alamayacağına yönelik önceki yıllarda bir YMM tarafından bildirimde bulunulmuş, 2008 ve öncesi için...

Ben kdv genel uygulama tebliğine baktım bahsedilen şeyle ilgili bir hüküm bulunmuyor.
Bende müşterime iade alabilmenizde sakınca olmadığını alabileceğini fakat mutlaka devreden kdv nizin olması ve 5.000-TL e kadar mahsuben iadelerde YMM raporu yada teminat aranmadığını gerektiğini belirttim. Ya da iade alınmaması durumunda devreden kdv nin arttığını ve rakamsal olarak bir kaybın olmadığını da ekledim. Ne dersiniz?

Son düzenleme:
Sayın Formdaşım URUM79

3065 sayılı K.D.V. kanununda 13-a maddesine göre yapılan Deniz, Hava ve Demiryolu Taşıma Araçlarının Tesliminde, Tadil, Bakım ve Onarımında, İmal ve İnşasına İlişkin Alımlarda İstisna başlığına istinaden yapılan teslimlerde (satıcı tarafında olan müşterim) bir mükellefim iade almak istemektedir. Şöyleki istsina belgesini ibraz eden müşterisine
13-a göre kdv siz fatura düzenleniyor.
Sorum şu şekilde,

- Kendisinin imalatçı olmadığını alım satım faaliyeti ile ilgili uğraştığını dolayısı ile imalatçı olmadığından kendisine öncesinde iade alamayacağına yönelik önceki yıllarda bir YMM tarafından bildirimde bulunulmuş, 2008 ve öncesi için...

**Sayın Formdaşım Sayın YMM'nin bu söylediğine ancak kargalar :):) Neden mi ? İşin özünde imalat olmasa bile bu KDV'yi satıcı yüklenmiş ise bu KDV'yi iade alır. (İade alır derken Devreden KDV'sinin olması koşuluyla çünkü yüklendiği KDV hala devreden KDV'nin içerisinde addedilir. Eğer ödeme varsa KDV iadesi olmaz zira yüklenilen KDV indirim yoluyla indirilmiştir.)

Ben kdv genel uygulama tebliğine baktım bahsedilen şeyle ilgili bir hüküm bulunmuyor.

Zaten öyle bir hüküm yok.

Bende müşterime iade alabilmenizde sakınca olmadığını alabileceğini fakat mutlaka devreden kdv nizin olması ve 5.000-TL e kadar mahsuben iadelerde YMM raporu yada teminat aranmadığını gerektiğini belirttim. Ya da iade alınmaması durumunda devreden kdv nin arttığını ve rakamsal olarak bir kaybın olmadığını da ekledim. Ne dersiniz?

Son cümlen mükemmel çok doğru söylemişsin hatta konuyu tamamen özetlemişsin bence bunu mükellefin bu sonucu o YMM'yede söylesin

Sonuç : Bende müşterime iade alabilmenizde sakınca olmadığını alabileceğini fakat mutlaka devreden kdv nizin olması ve 5.000-TL e kadar mahsuben iadelerde YMM raporu yada teminat aranmadığını gerektiğini belirttim. Ya da iade alınmaması durumunda devreden kdv nin arttığını ve rakamsal olarak bir kaybın olmadığını da ekledim. Ne dersiniz?