fonradar

14 yıllık vergi borcum

arkadaşlar hepinize iyi günler ve hayırlı ramazanlar...
internette dolanırken bu siteyi buldum ve size yazıp akıl almak istedim inşallah da iyi haberler verirsiniz.

ben babamla 1998 yılında bir dükkan açmıştım ve vergi levhasını adıma yapmıştık, yaklaşık 1sene faaliyetteydi. Kapatırken de bütün herşeyi sıfırladık borç bırakmadık taaa ki 2 gün öncesine kadar. 26 temmuzda verdi dairesinden vergi borcum olduğuna, ödenmediği takdirde de haciz işlemlerinin başlayacağına dair bir mektup aldım. Öylesine apartman kapısına sıkıştırılmıştı.

Ben Aydın'da ikamet ediyorum ama İstanbul'da açmıştık dükkanı, ailem de İstanbul'da. Babama vergi dairesine gidip sormasını istedim. O da gidince 624 liralık borcumuzun 4bin lira olduğunu öğrendi. Tabi ne kadar şok olduğumuzu söylememe gerek yoktur. Ben öğretmenim ve zaten borç içinde yüzüyoruz. Bir de bu çıkınca tümden yıkıldım. Neyse babam oradaki memura daha önce böyle bir mektup almadığımızı damdan düşer gibi ilk mektupta böyle yazmasının mantıklı olmadığını söyleyince memur da bakmış bilgisayarına 2006nın 11.ayında bir kere daha gönderildiğini söylemiş. Ama bize ulaşan birşey olmadı o tarihte, daha yeni doğum yapmıştım o ay ve evdeydik. Kaybolmuş veya apartmandaki çocuklar almış olabilir. 18 aya kadar taksit yapabiliriz demiş . İyi de 18 ay bile yapsalar bize fazla ve neden boşuna ben 4bin lira ödeyeyim, çocuklarıma harcamak varken.

Benim size danışmak istediğim; böylesine önemli bir evrak nasıl olur da normal bir mektup gibi gönderilir herhangi bir imza karşılığı teslim edilmez. Ve diğeri de tamam ana borcuma birşey demiyorum belki muhasebeciden kaynaklanan birşeyler olmuştur, kaldı ki benim elime zaten 2006daki mektup geçseydi ben muhakkak biryerlerden borç alıp da kapatırdım ve hatta şu geçen seneydi galiba af çıkmıştı, en azından ondan faydalanırdım.
Benim durumumda olup da vergi mahkemesine dava açmış birisi var mı? Varsa sonucu ne olmuş, kişinin lehine sonuçlanmışsa bunu emsal gösterebilir miyiz? Pazartesi dava açmayı düşünüyoruz.
Lütfen güzel haberler verin . Çok teşekkür ederim şimdiden.

Ynt: 14 yıllık vergi borcum

Vergi mahkemesinde şansınızı deneyeceksiniz tabiiki. Fakat özellikle bu işlerle uğraşan, size yol gösterebilecek, vergi dairesi müfettişliğinden emekli ve büro faaliyeti olan bir mali müşavirle görüşüp bir izahat alabilirseniz çok daha sağlam adım atmış olursunuz. Tabiiki çevrenizde böyle bir mali müşavir bulmanız gerekecek. Allah yardımcınız olsun.

teşekkür ederim cevabınız için. İnşallah bulabiliriz ...

Verginin türü nedir? Hangi yıla ait?
Ceza var mı? Gecikme faizi var mı?
İlk tebligat kime yapılmış, ikinci tebliğatı kim almış vergi dairesinden öğrenin?
Dava açma süresini kaçırmamaya özen gösterin.

5520 ' Alıntı:
Verginin türü nedir? Hangi yıla ait?
Ceza var mı? Gecikme faizi var mı?
İlk tebligat kime yapılmış, ikinci tebliğatı kim almış vergi dairesinden öğrenin?
Dava açma süresini kaçırmamaya özen gösterin.

verginin türünü bilmiyorum ama 1998 yılına ait.
624tl olan borc gecikme ile beraber 4bin tl olmuş
tebligat öylesine postayla gönderilmiş, aşağı bırakmışlar, imza karşılığı değil yani, Gabiribime giden de o. Öylesine önemli bir evrak imza karşılığı teslim edilmiyor.
Dava açma süresi 1hafta mıdır?

Gelen tebligatın arkasında açıklamalar vardı.r Yapmanız gerekenler ve dava açma süresi gibi.
1998 yılına ilişkin vergi bugüne kadar zaman aşımına uğrar diye düşünüyorum. Arada zamanaşımını kesildiğini farz edelim. 2007 yılında yeniden başlamış olsa 2011 in sonunda yine zamanaşımına uğramış olur.

Size tavsiyem
1-ilgli vergi dairesine gidin, işlemler nedir? 1998 in vergisi niçin bugüne kalmış sorun?
2-Edindiğiniz bilgiler ve evraklarınızla birlikte bir meslek mensubuna gidip görüş alın
3-Dava açma süresini kaçırmadan dava açın.
4-Dava açma süresini kaçırdıysanız, önce vergi dairesine sonra da gelir idaresi başkanlığına düzeltme başvurusunda bulunan ve dava açın.