15 Yıl 3600 Gün Çalışana Kıdem Tazminatı

Merhabalar,
Ben nisan 1995 yılında ssk numaramı aldım ve 11 günlük sigortalı olduktan sonra işten çıkışım yapıldı. 1995 ve 1997 yılları arasında herhangi bir prim ödenmedi. Ardından 1997 yılında kendi özel sandığı olan bir bankada işe başladım ve yaklaşık 13,5 yıl aynı bankada çalıştıktan sonra kendi isteğimle ayrıldım.

Benim sormak istediğim, 1995 yılında sigorta başlangıcımın olması yani 15 yıllık sigortalı süresi ve 3600 gün prim ödeme gün sayımın dolmuş olması sebebi ile bankadan tazminat isteme hakkım var mıdır? Yoksa bankadan tazminat talep edebilmem için aralıksız 15 yıl bankada çalışmış olmam mı gerekir?

SGK ya sorduğumda çalışma süremin özel sandıktan SGK ya aktarılmasının yeterli olmadığı ayrıca tazminat alabilir yazısının verilebilmesi için bankadan ayrıldıktan sonra 3,5 yıl SGK ya prim ödemiş olmak gerektiği ifade edilmiştir.

Bu konuda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Ynt: 15 Yıl 3600 Gün Çalışana Kıdem Tazminatı

adincel ' Alıntı:
... yaklaşık 13,5 yıl aynı bankada çalıştıktan sonra kendi isteğimle ayrıldım.
Kendi isteğinizle ayrılmış olduğunuz için, kıdem tazminatı alma hakkınızı zaten kaybetmiş durumdasınız.
İşinizden ayrıldıktan sonraki tarihte alabilecek olduğunuz tazmina alabilir yazısı, geriye dönük olarak bankadan kıdem tazminatı talep edebilme hakkı doğurmaz.

Ayrılma döneminde SGK da bir memura sorduğumda emeklilik hakkı yazının verilebilmesi için bankada çalışılan sürenin SGK ya aktarılması ve ayrıca 3,5 yıl SGK ya prim ödenmiş olması gerekir denmiştir. Çalışma süremin SGK ya aktarılmasının çok uzun sürmesi ve en önemlisi 3,5 yıl SGK ya prim ödenmemiş olduğundan emeklilik yazısını alamadım.
Bu 3,5 yıl prim ödeme hikayesi doğru mudur? Yoksa bankada çalışma süresi 15 yıl olmadığından zaten tazminat alınamaz mı?
Teşekkürler

adincel ' Alıntı:
Ayrılma döneminde SGK da bir memura sorduğumda emeklilik hakkı yazının verilebilmesi için bankada çalışılan sürenin SGK ya aktarılması ve ayrıca 3,5 yıl SGK ya prim ödenmiş olması gerekir denmiştir. Çalışma süremin SGK ya aktarılmasının çok uzun sürmesi ve en önemlisi 3,5 yıl SGK ya prim ödenmemiş olduğundan emeklilik yazısını alamadım.
Bu 3,5 yıl prim ödeme hikayesi doğru mudur? Yoksa bankada çalışma süresi 15 yıl olmadığından zaten tazminat alınamaz mı?
Teşekkürler

Sigortalılık süresi ilk işe giriş tarihinden bu tarafa geçen süreyi ifade eder. 3,5 yıl olayına gelince, kişinin ssk kapsamında emekli olabilmesi için son 7 yıllık hizmetinde ssk ya tabi çalıştığı günlerin fazla olması gerektiğidir. Halk arasında son 3,5 yıl diye buna deniyor. Kıdem tazminatı alabilir yazısı emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları yerine getirmiş kişilere veriliyor. Siz her ne kadar sigortalılık ve prim günü şartlarını yerine getirseniz bile, 3,5 yıl kuralına göre o yazıyı alamazsınız

O zaman bu durumda özel sandığa bağlı olan bir kurumda 15 değil 20 yılda çalışmış olsak SGK dan yazı alamadığımız için emekli olmak adına ayrılmak istediğimizde tazminat almamız mümkün olmamaktadır. Doğru mudur?

Teşekkürler.

adincel ' Alıntı:
O zaman bu durumda özel sandığa bağlı olan bir kurumda 15 değil 20 yılda çalışmış olsak SGK dan yazı alamadığımız için emekli olmak adına ayrılmak istediğimizde tazminat almamız mümkün olmamaktadır. Doğru mudur?

Teşekkürler.

Yukarıda da belirttiğim gibi kıdem tazminatı alabilir yazısı, yaş dışında diğer bütün emeklilik şartlarını kapsayan kişilere veriliyor. bir kişinin hangi kurumdan emekli olacağını son yedi yıl içindeki çalışmaları belirliyor. Ayrıca kendi isteğinizle işten ayrılmanız, yeterli değil. Dilekçe de yaş dışında diğer şartları tamamladığınızdan ve yaşı doldurana kadar çalışmayacağınızdan bahsetmeniz gerekirdi. Özel banka çalışanlarının bu şartlarla tazminat almaları konusunda bir yazıyı paylaşıyorum şimdi

Alıntı

Şevket Tezel

20 Şubat 2012

--------------------------------------------------------------------------------

Pazartesi, 20 Şubat 2012 08:40
15 yıl ve 3 bin 600 güne sahip olan 4/a (SSK) sigortalılarının son çalıştıkları işyerinden en az 1 yıl sürmüş hizmet sürelerine istinaden kıdem tazminatı haklarını alarak ayrılma hakkı 1999 yılında tanınmış olmasına rağmen normal uygulamaya girmesi ancak 2009 yılında söz konusu olabilmişti. SGK en az 15 yıl sigortalılığı ve bu 15 yıl içerisinde en az 3 bin 600 günü olan SSK sigortalılarına talepleri halinde bu durumlarına ilişkin belge veriyor ve bu belgeye istinaden de sigortalılar kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabiliyorlardı. SSK sigortalılarla aynı kanuna tabi olan ancak henüz sandıkları SGK'dan bağımsız durumda olan özel bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının sigortalıları bu hakkı bahse konu bu kuruluşların çıkarttıkları engel nedeniyle kullanamıyorlardı. Özel banka ve sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin sandıklarının henüz SGK'ya devredilmemiş olması nedeniyle ilgili belgeyi SGK yerine bu kuruluşlardan almak ve yine aynı zamanda işvereni konumunda olan bu kuruluşlardan kıdem tazminatlarını istemek durumunda olan sigortalılar çıkartılan engeller nedeniyle bu hakkı kullanamıyorlardı. Ancak daha önceki tavsiyelerimize uyarak dava açanlar bu hakkı kullanma şansına sahip oluyorlardı. Nitekim benzer durumdaki bir banka çalışanının bu konuda açtığı davada Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 2011/2722 Esas sayılı kararında ?506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında bir sandık olan davalı vakıf tarafından kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli yazının verilmesi gerektiğinin tesbitine karar verilmesini istemiştir. Davanın yasal dayanağını oluşturan 1475 Sayılı Kanunun 14/5 Maddesinde 506 Sayılı Kanunun 60. maddesinin 1. fıkrasının ( A ) bendinin ( a ) ve ( b ) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle, kıdem tazminatına hak kazanılacağı düzenlenmiştir. İşçinin kıdem tazminatını alabilmesi için, yaşlılık aylığı bağlanabilmesi bakımından yaş dışındaki diğer şartlara sahip olduğuna ilişkin belgenin düzenlenmesi Sosyal Güvenlik Kurumuna, somut olayda ise 506 Sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında kurulu sandık olduğu anlaşılan Türkiye Halk Bankası A. Ş. Emekli Sandığı Vakfına ait olup...? hükmüyle bu hakkın altını çizerek 15 yıl ve 3 bin 600 günle kıdem tazminatı açısından yoksunluk yaşayan özel banka çalışanlarına ışık tutmuş bulunuyor.