15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı

Merhaba,

Iş yasasına göre 15 yıl ve 3600 ödenmiş prim kriterini sağlayan bir çalışan işyerinden kendi rızasıyla ayrıldığında SGK bölge müdürlüğünden ''kdem tazminatı ödenmesi uygundur'' türünde bir yazı alarak, kıdem tazminatı alabiliyor.
Bunu sorgulamak için gittiğim bölge müdürlüğünde 01-04-2009 yani gelecek aydan itibaren buna hak kazanacağımı söylediler.
Sigorta müdürlüğünden döndüğümde bende hesap yatım sanki bir yıl yanılma var, görevlinin hesabında. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.
ilk sigotalı oluş tarihim 01-04-1995. Benim hesabıma göre gelecek ay 14 yıl dolacak 15 yıldan gün alacağım. Bu durumda bahsedilen hakkı kazanabiliyormuyum ?( bu arada prim günüm 4800 civarında )
Yardımcı olan herkese teşekkür

Ynt: 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı

Bahsedilen olay, "yaş hariç emeklilik için gerekli diğer şartların sağlanımı halinde kıdem tazminatı hakkı" olabilir mi?

Ynt: 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı

osmanow ' Alıntı:
Merhaba,

Iş yasasına göre 15 yıl ve 3600 ödenmiş prim kriterini sağlayan bir çalışan işyerinden kendi rızasıyla ayrıldığında SGK bölge müdürlüğünden ''kdem tazminatı ödenmesi uygundur'' türünde bir yazı alarak, kıdem tazminatı alabiliyor.
Bu yasa maddesini buraya yazabilirmisiniz?
Sanki yanlış biliyorsunuz.

15 yıl sürekli sigortalı mı olamk gerekiyor yoksa toplamda 15 yıl ssklı olup 3600 günü geçenler işyerinden kıdem tazminatı alabilir mi

Toplamda en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün gereklidir. Bu durumda kıdem tazminat yazısı sigorta müdürlüklerinden alınabilmekte.

Kişi SGK'dan böyle bir yazı aldıktan sonra sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilir mi yoksa emeklik için yaşının dolmasını mı bekleyecek?

dogan76 ' Alıntı:
Kişi SGK'dan böyle bir yazı aldıktan sonra sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilir mi yoksa emeklik için yaşının dolmasını mı bekleyecek?
Engel yok, çalışabilir.

Merhaba,
Bu kişilerin işten çıkış nedeni "Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi" mi "Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartların tamamlanması" mıdır?

"Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartların tamamlanması" dır.

yanlış mı anladım acaba kendimden örnek vermek gerekirse ben 30.01.1978 doğumlu ve 02/1996 dan beri arada boşluklarda mevcut 14 yıl 6 ay 3.460 iş günü olarak ssk lıyım.bu şartlar altında 15 yılı ve 3600 iş gününü tamamlayınca işten ayrılmak isteyen kişi kıdem tazminatı alabilir mi çünkü işten çıktıktan sonra çocukta yapıp 4 yılı borçlanabilir

teşekürler

açıklayıcı bilgi veren yok mu

YAŞI BEKLEYEREK KIDEM TAZMİNATI ALMA HAKKI
(15 yıl Sigorta Süresi, 3600 Prim Gün Sayısı Yeterli)

1475 Sayılı İş Kanunu?nun yürürlükte olan 14.maddesi, kıdem tazminatını düzenliyor. Bu maddenin bir hükmüne göre çalışan kişi emekli olduğunda kıdem tazminatı alma hakkı var. Emeklilik sebebiyle kıdem tazminatını hak edebilmek için, sigorta süresini, prim gün sayısını ve belli bir yaşı doldurmak gerekiyor. Bu şartları taşıyan bir çalışan, sigorta müdürlüğüne emeklilik başvurusu yaptığında iş sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı alabiliyor.

Ancak 1999 yılında 14.maddeye eklenen bir hükümle sigorta süresini ve prim gün sayısını dolduran ama yaşı tutmayanlara da kıdem tazminatı alma hakkı getirildi. Eğer bir çalışan Sosyal Sigorta Kanununa göre emekli olmak için sadece yaşını bekliyorsa, dilerse bu sebeple işten ayrılıp kıdem tazminatını isteyebiliyor. Bunun için önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması gerek. Sigorta müdürlüğü, başvuran kişinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazıyor. Kişi bu yazıyla işverene başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip. Yani bu şekilde kıdem tazminatı alma hakkı sadece sigorta süresi ve prim gün sayısına bağlı.

Peki, kimler, hangi süreler sonunda kıdem tazminatı alabilir. Bu konuda Sosyal Sigorta Kanununda yer alan emeklilik hükümleri uygulanıyor. İster kadın olsun ister erkek, bir çalışan 15 yıl sigorta süresini ve 3600 prim gün sayısını doldurmuşsa kendi isteği ile ayrılıp kıdem tazminatı alabilir. Tek yapması gereken sigorta müdürlüğüne başvurup süre ve gün sayısını tespit ettirmek. Bu tespiti yaptırdıktan sonra işverenine başvurup 1475?14/5 uyarınca iş sözleşmemi feshedip kıdem tazminatımı istiyorum dedi mi işveren, bu ödemeyi yapmak zorunda. Oysa yasanın hükümlerinde onlarca farklı sigorta süresi ve prim gün sayısı görülüyor. Kademeli geçiş sebebiyle çok değişik emeklilik ihtimalleri var. Ama bunların tümü yaşa dayalı kademelendirme olduğu için ele aldığımız konuyla ilgisi yok. Ele aldığımız konuda yaş koşulu aranmadığından kademeli geçişler dikkate alınmıyor. Bu nedenle 506 sayılı Kanunu?nun Geçici 81. maddesinin C bendi dışında bu konuda uygulanacak hüküm yok. ?C? bendinde ise yaşı dikkate almadığımızda sadece 15 yıl ve 3600 gün var. Bu nedenle gerek sigorta müdürlüklerinin gerekse Yargıtay?ın yaşı bekleyerek kıdem tazminatı hakkının kazanılmasında bu koşullar dışında süre ve gün sayısı araması yasaya aykırı olur.

Süre ve gün sayısı bakımından, askerlik, yurt dışı hizmetleri, grev ve lokavtta geçen süreler gibi borçlanma yapılan tüm süreler de dikkate alınmalı. Ayrıca kamuda çalışan işçilerden yaşı bekleyerek kıdem tazminatı almak isteyenlere ödenecek tazminat miktarı belirlenirken askerlik borçlanması süresinin de Yargıtay kararları uyarınca hesaba katılması gerekiyor.

Yargıtay 4 Nisan 2006 tarihinde yaşı bekleyerek kıdem tazminatı almak için, ayrılma anında bir daha çalışmama iradesinin olması gerektiği şeklinde bir karar verdi. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir insanın yasadan kaynaklanan bir hakkını kullanmak için anayasadan kaynaklanan çalışma hak ve özgürlüğünden geçici de olsa vazgeçmesi gerektiği ileri sürülemez. Emekli olanların bile hemen ertesi günü destek primi ödeyerek çalışmaya başlamasının kanuna uygun olduğu bir sistemde, yaşın dolmasını beklemek için ayrılanların en azından ayrılma anında çalışmama niyetinde olması gerektiği görüşünün hiçbir hukuki değeri olamaz. Hukuk niyetlerle uğraşmaz. Sonuç olarak yaşı bekleyerek kıdem tazminatı alma hakkını kullanan kişi elbette yeniden çalışabilir. Çünkü bu hak bir daha çalışmamak koşuluna bağlanmış değil. Kişi, taraflar anlaşırsa ayrıldığı işyerinde dahi yeniden çalışmaya başlayabilir. Ancak kişi sigorta süresi ve prim gün sayısına dayanarak ikinci kez bu haktan yararlanamaz. Bu haktan yararlanan kişilerin sonraki çalışmaları bakımından emeklilik sebebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alma hakları ise saklıdır.

"Yargıtay 4 Nisan 2006 tarihinde yaşı bekleyerek kıdem tazminatı almak için, ayrılma anında bir daha çalışmama iradesinin olması gerektiği şeklinde bir karar verdi. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir insanın yasadan kaynaklanan bir hakkını kullanmak için anayasadan kaynaklanan çalışma hak ve özgürlüğünden geçici de olsa vazgeçmesi gerektiği ileri sürülemez. Emekli olanların bile hemen ertesi günü destek primi ödeyerek çalışmaya başlamasının kanuna uygun olduğu bir sistemde, yaşın dolmasını beklemek için ayrılanların en azından ayrılma anında çalışmama niyetinde olması gerektiği görüşünün hiçbir hukuki değeri olamaz. Hukuk niyetlerle uğraşmaz. Sonuç olarak yaşı bekleyerek kıdem tazminatı alma hakkını kullanan kişi elbette yeniden çalışabilir. Çünkü bu hak bir daha çalışmamak koşuluna bağlanmış değil. Kişi, taraflar anlaşırsa ayrıldığı işyerinde dahi yeniden çalışmaya başlayabilir. Ancak kişi sigorta süresi ve prim gün sayısına dayanarak ikinci kez bu haktan yararlanamaz. Bu haktan yararlanan kişilerin sonraki çalışmaları bakımından emeklilik sebebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alma hakları ise saklıdır"

Bu karar geride kaldı. Şu anda emeklilik için yaş beklerken çalışmak mümkün.

Forumdaşlardan ricam emin olmadan alıntı yapmamak yorumda bulunmamaktır. yanlış anlamalar daha sonra telafisi zor sonuçlar doğurabilir.

merhaba arkadaşlar.
1997 yılı haziran ayında SSk'lı oldum 2012 haziranında 15 yıllık ssklı olacağım.2650 gün primim var. yani 3600 gün olmasını bekliyorum tazminat almak için. 2002 Aralık ayından 2003 yılı temmuz ayına kadar 7 aylık kısadönem askerlik yaptım. askerlik yaptığım 7 aylık süreyi kendim ödeyerek prim gün sayısını 210 gün daha arttırabilirmiyim. böyle bir imkanım varmıdır. Cevaplarsanız çok mutlu olacağım. Saygılarımla

merhaba arkadaşlar
1997 yılı haziran ayında SSk'lı oldum 2012 haziranında 15 yıllık ssklı olacağım.2650 gün primim var. yani 3600 gün olmasını bekliyorum tazminat almak için. 2002 Aralık ayından 2003 yılı temmuz ayına kadar 7 aylık kısadönem askerlik yaptım. askerlik yaptığım 7 aylık süreyi kendim ödeyerek prim gün sayısını 210 gün daha arttırabilirmiyim. böyle bir imkanım varmıdır. Cevaplarsanız çok mutlu olacağım. Saygılarımla

Merhaba,

Bu 15 yıl ve 3600 işgünü hizmet süresini doldurduktan sonra işverenden alınacak kıdem tazminatı, normal olarak yaştan veya çalışma süresinden emekliliğe hak kazanılıp SGK'dan alınacak emeklilik kıdem tazminatından mı düşülecek. Kısacası ben bu hakkımı kullanırsam emeklilikte alacağım tazminattan mı çekmiş olacağım? Yoksa bu tazminat bu şartları sağlamış olanlara işyerlerindeki hizmetleri süresince biriken kıdemlerinin yanmaması için verilen ayrı bir hak mı? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Bu tazminatı alıp ayrılıcaksınız zaten işyerinden. Siz hem kıdem alayım hem çalışmaya devam edeyim , hemde sonra normal emekli olayım bir daha kıdem alayım mı diye düşünüyorsunuz?

İşyerimdeki bir arkadaşım normal şartlarda 5450 işgünü prim yatırdığında emeklilik tazminatı alıp, emeklilik aylığı bağlanması için 54 yaşını beklemesi gerekiyor. Geçen hafta 15 yıl ve 3600 işgününü doldurduğuna dâir SGK'dan yazı alarak istifasını verdi. Bir süre sonra başka bir işe başlayacak. Kendisinin sağlam bir kaynaktan aldığını söylediği bilgiye göre işyerinden alacağı kıdem tazminatı ile prim gün sayısını doldurduğunda alacağı tazminat arasında bir bağlantı yokmuş. Yani prim gün sayısını doldurduğunda alacağı kıdem tazminatında bir eksiklik olmayacakmış. Ben de arkadaşımla aynı koşullarda istifa etmek istiyorum. Bu konuda başka bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirler mi? Teşekkürler...