fonradar

15 Yıl 3600 Gün Şartıyla İstifada Önel Süresi

Merhaba,

15 yıl 3600 gün şartını dolduran biri olarak çalıştığım yerden istifa etmek istiyorum. Buna yönelik bir kaç sorum olacak:

1. Yaklaşık 2,5 yıldır buradayım. Bu hakkım olmasaydı 6 hafta ihbar önel sürem olacaktı. Bu hak ile bu ihbar önel süresinden kurtulabiliyor muyum?

2. Kullanmadığım izin haklarım yanar mı, yoksa firma ödemek zorunda mı?

3. Daha önce biri askere giderken, diğeri proje bitimi nedeni ile işten çıkarma sebebiyle olmak üzere iki kez kıdem tazminatı almıştım. Bu hakkımı engeller mi?

4. Özel şirketteyim ve işveren lehine bazı Ar-Ge indirimler vs.. uygulanmakta. Bu kıdemimi etkiler mi?

5. Tavan matrah uygulanır mı?

6. Bu hak nedeni ile istifa ettikten hemen sonra kendi işimi kurmam ya da başka bir yerde sigortalı olmamda bir sorun olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Ercan

Merhaba,

15 yıl 3600 gün şartını dolduran biri olarak çalıştığım yerden istifa etmek istiyorum. Buna yönelik bir kaç sorum olacak:

1. Yaklaşık 2,5 yıldır buradayım. Bu hakkım olmasaydı 6 hafta ihbar önel sürem olacaktı. Bu hak ile bu ihbar önel süresinden kurtulabiliyor muyum?

SGK dan bu hakkı elde ettiğine dair yazı alırsan, ihbar süren olmaz.

2. Kullanmadığım izin haklarım yanar mı, yoksa firma ödemek zorunda mı?

İzin hakkın yanmaz , parasını ödemek zorundadır.
3. Daha önce biri askere giderken, diğeri proje bitimi nedeni ile işten çıkarma sebebiyle olmak üzere iki kez kıdem tazminatı almıştım. Bu hakkımı engeller mi?

Hiç ilgisi yok, 2,5 yıllık süre için tazminat hak edersiniz.

4. Özel şirketteyim ve işveren lehine bazı Ar-Ge indirimler vs.. uygulanmakta. Bu kıdemimi etkiler mi?

Hayır. Brüt maaş önemli.

5. Tavan matrah uygulanır mı?

Evet Kıdem tazminatında tavan vardır. Bunun üstü tazminat olarak ödenemez. Vergilendirilip ücret olarak ödenebilir.
6. Bu hak nedeni ile istifa ettikten hemen sonra kendi işimi kurmam ya da başka bir yerde sigortalı olmamda bir sorun olur mu?
Hiç bir sorun olmaz.

Şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Ercan

Bütün bunları dikkate alın, ama önce sgk dan yazı almalısınız.

Nizam bey cevaplama hızınız zahmetiniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler, saygılar.

Her zaman bu kadar hızlı olmaz. Denk geldi demek. Umarım sorunsuz halledersiniz.

Öncesinde de paylaşıldı ama yeri gelmişken küçük bir tavsiye,
örneğin işci mevcut işyerinden bugün(27.11.)ayrıldı(aralıksız)yarın(28.11 de)diğer(2ci) işyerinde çalışmaya başlamamasında yarar var.,zira istisnalar hariç, bir gün önceden(27.11 de)sgorta bildirimi yapılacağından,2ci işyerinde yarın(28.11 de) işbaşı yapacak olan işcinin bugün(27.11 de)mevcut 1ci işverenle olan iş ilişkisi henüz sona ermemişken,(2ci işveren ile) iş görüşmesi yapmış(ya da önceden tasarlanmış)olması durumu,işcinin gerçek iradesinin yaşı beklemek olmadığı kanaatini doğurabilir!
Bu noktaya ilişkin çeşitli sebeblerle "hayır"diyenler olabilir,değişik yargı kararlarıda var ama bu noktaya(bekleme süresi 1 gün bile olmayan, aralıksız bu şekil bir olaya)ilişkin yorum çok ama içtihat yok(var ise de ben bilmiyor olabilirim)bu sebeblerle "tavsiye"niteliğindeki bu kanaatimi,sadece işci yararına olabileceği düşüncesiyle paylaşmak istedim.

Sayın Nizam bey ve Şeref bey,

Tekrar cevaplama zahmetiniz ve uyarılarınız için teşekkürler.

Saygılarımla.

Ercan

Merhaba,

Ayrılışım sorunsuz gerçekleşti tabi şirketin çalışan hakları ile ilgili kötü sicili nedeniyle avukat aracılığı ile yapınca böyle oldu. Tekrar herkese çok teşekkürler.