fonradar

15 yıl 3600 gün veya evlilik nedeni ile kıdem t. fesih hakkı nasıl kullanılır

dogan76

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar

Forumda araştırdım fakat net bir yorum göremedim. 15 yıl 3600 gün sigortalılık şartı veya evlilik nedeni ile kıdem t.hakkı kazananlar bu haklarını kullanırken derhal fesih ya da bildirim önellerine uygun fesih hallerinden hangisini kullanması gerekiyor.

Ynt: 15 yıl 3600 gün veya evlilik nedeni ile kıdem t. fesih hakkı nasıl kullanılır

Bunların ikisi de bildirim öneli olmayan fesihlerdir yani derhal fesih olmalıdır.

Ynt: 15 yıl 3600 gün veya evlilik nedeni ile kıdem t. fesih hakkı nasıl kullanılır

Sn.Nguroy ben aslında bildirim öneli verilerek fesih yapılmasının uygun olacağını düşünüyordum. Evlilik ya da emeklilikten dolayı işi bırakıyorum gidiyorum deyip işvereni yüzüstü bırakmak bana makul gelmiyor. İşçinin Madde 24'e göre derhal fesih kullanma sebepleri sayılmış. Burada belirttiğim nedenler yok. Biraz muallakta bir konu gibi sanki.

Yoo değildir. Her iki durumda da ihbar söz konusu değildir. Mevzuat, yargı kararları, makaleler hep bun yöndedir.
Gerekçe de kuvvetli. Hem emeklilik, hem askerlik, hemde evlenme zamanı çoook önceden bilinmektedir zaten.

Gününü doldurmuş emekli olmak istiyor ssk dan kıdem tazminatı alabilir yazısını da getirmiş ihbar süreni bekle diyebilir misiniz ?

Birde sanırım sgk ekranında işten çıkışını yaparken emeklilik dışında diğer şartları yerine getirmeyi seçmeniz gerekli

Teşekkür ederim.