fonradar

15 Yıl Sigorta 3600 Prim Günü

merhaba arkadaşlar 33 yasındayım 15 yıl 3600 prim günüyle emekli olursam emekli maaşımı alma yaşım 60 iş yerimden kıdem tazmınatımı alıp 6-7 ay sonra başka bir işyerinde sıgortalı çalışmaya başlarsam emekli maaşımı yine 60 yaşındamı alacagim yoksa 56 yasındamı demek istedigim sgk'dan kıdem tazmınatı yazısı aldıktan sonra emeklı maaşı alma yaşım 60'a sabitleniyormu umarim anlatabilmişimdir cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkur ederim

Kısmi emeklilik yaşınız 60 tır. O yazıyı alırsanız normal emeklilik yaşınız 60 a sabitlenmez.Öyle bir şey yok.
Eğer 56 yaşında gününüzü sigortalılık sürenizi doldurmak şartıyla normal emekli olabiliyorsanız bunda değişen birşey olmayacaktır.

sgk'dan o yazıyı alırken ben artık çalışmayacagım diyorum ve emeklilik yaşım 56'dan 60 çıkıyor ama tekrar çalışmaya başlarsam 56 oluyor emeklilik yaşım bu çok önemli bir konu 56 yaşında emeklilik günüm geldigi zaman sgk'dan siz zamanında emekliliginizi talep edip kıdem yazısı almışsınız ve emeklilik yaşınız 60 demeleriinden korkuyorum açıkcası

Korkmayın öyle demezler.
Ama yazı icin başvurdugunuzda ;
üzgünüz ama siz 15yıl 3600 günden yararlanamıyorsunuz diyebilirler.
SSK başlangıç tarihiniz nedir?

Korkmayın öyle demezler.
Ama yazı icin başvurdugunuzda ;
üzgünüz ama siz 15yıl 3600 günden yararlanamıyorsunuz diyebilirler.
SSK başlangıç tarihiniz nedir?

sigorta giriş günüm 01.11. 1996 bu ay sonunda 4000 gün prim günüm oluyor 15 yıllık süre dolup 16. senemden gün almaya başlıyorum 29.12.1979 dogumluyum ve ilk sıgorta oldugumda 17 yaşımdaydım 18 yaşından önce olan sigorta günlerim sayılmadıgı için 1 sene daha çalışmam gerek sanırım birde sigorta grişim 01.11.1996 olmasına ragrem sgk sitesinde sigortalılık sürem 14 sene 11 ay gözüküyor bu süre 15 oldugu zaman 15 bitip 16'dan gün almaya başlamıs oluyorum sanırım oysakı 1996 -2013 arasında 17 sene var bu nasıl hesap anlamadım

Son düzenleme:
18 yaşınızdan önceki prim günleriniz sayılır, hizmet süresi (yıl) hesabında 18 yaşını doldurduğunuz tarih başlangıç kabul edilir, 96 da 18 dolmamış oluyor henüz.