15 yıl ve 3600 gün prim ödeme

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm Kolay Gelsin
ben sigortadan emeklilik için
7000 gün prim şart yani 7000 gün prim ödemeden emekli olamıyorum
bu halde
ben 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlayınca kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirmiyim
çünkü 3600 günde emekli olmak için yeterli günüm dolmamış oluyor
Teşekkürler

Ynt: 15 yıl ve 3600 gün prim ödeme

sayın ilgili ;

Kimlerin kıdem tazminatı alabileceği konusu 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde düzenlenmiştir. Normal şartlarda istifa edene kıdem tazminatı verilmemektedir. Ancak kademeli emeklilikle ilgili 4447 Sayılı Kanun'la 1999 yılında yapılan yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. Buna ilişkin düzenlemede 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir' hükmü getirilmiş olup, bir çok mahkeme kararında 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine hüküm verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu?nun ilgili müdürlüğüne başvurarak ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısını almanızı ve bu belgeyle birlikte işvereninize başvurarak kıdem tazminatınızı talep etmeniz gerekmektedir.
Saygılarımla
Şule Kökçü
İnsan Kaynakları Müdürü

Merhaba,

Bu konuyla ilgili olarak kafamı kurcalayan ve gerçekten öğrenmek istediğim bir kaç konu var:

Ben 1968 doğumlu ve 1987 yılından bu yana çalışıyorum ve toplamda 7300 günün üzerinde prim ödemişliğim var. Yani emeklilik için 50 yaşını doldurmak ve 5300 prim ödemek zorundayım. Prim ödemede bir sorun yok, ama yaş beklemeden hali hazırda çalıştığım yerden tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum.

Değişik kanunların değişik maddelerinde ve belirttiğiniz 506 sayılı kanunun 60 maddesi ve geçici 81. maddesinde 15 yıl ve 3600 gün süresi verilmesine rağmen kıdem tazminatı alınabileceği yönünde bir maddeye rastlamadım. Yaşlılık aylığı alabilmek için bir takım kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili mahkeme kararları olabilir. Ben, SSK'dan kıdem tazminatı alabilir yazısı aldığımda, iş veren bu yazıya mutlak suretle itiraz edecektir. Bu durumda izlememiz gereken bir yol ve sağlam bir takım verilere ihitiyaç olacaktır. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

Teşekküler / MS

Bu yazıyı aldığınızda işveren itiraz edemez,kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır.

merhaba,15 yıl ve 3600 gün prim ödeme tüm çalışanlar için geçerli mi?çünkü bazı yerlerde 1999 yılından sonra işe başlayanlar için geçerli diye duyuyorum.1975 doğumluyum ve 24.04.2010 yılından itibaren özel bir bankada
çalışıyorum.15 yılım dolduktan sonra kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Teşekkürler

arkadaşlar selamlar,

ben 15 yıl süre ve 3600 gün prim ödemesini 2 yıl önce doldurdum ve eski işyerimden yine 2 yıl önce ayrıldım acaba geriye dönük olarak iş yerimden bu kıdem tazminatımı talep edebilirmiyim.Teşekkürler