152 ve 731 nolu hs.

arkadaşlar kolay gelsin. 152 nolu hesapta bulunan bakiyeyi nesıl eritebilirim. hangi hesapla yani (153-621 gibi)
birde 731 yansıtma hesabındaki bakiyeyi hangi hesapla kapatabilirim.

ismailyardim' Alıntı:
arkadaşlar kolay gelsin. 152 nolu hesapta bulunan bakiyeyi nesıl eritebilirim. hangi hesapla yani (153-621 gibi)
birde 731 yansıtma hesabındaki bakiyeyi hangi hesapla kapatabilirim.

152 nolu hesabını kullandığınıza göre üretim firması olmalısınız. Üretim firmalarında 152 nolu hesap nihai hesaptır. Yani Üretilmiş olan mamul için yapılan bütün ilk madde gider ve harcamalar üretilen mamulün maliyetini oluşturur. Maliyeti belli olan mamulun satılması (sizin tabirle eritilmesi) ancak satış işlemiyle gerçekleşebilir. Dönem satışlarınızı normal şekilde yaparsınız.

----------- ------------
100
120
600
391
------- ----------
Geçici vergi döneminde veya 31.12.200- tarihinde (Aralıklı envanter yönteminde)

-------- ---------------------
620 Satılan Mamul Maliyeti
152 Mamuller Hs
-------- ---------
Şeklinde 152 nolu hesabınızı kapatabilirsiniz.

Diğer Sorunuz

731 G.İ.G.Y.Hesabı tek başına kullanılan bir hesap değildir.

Mamulün Üretim aşaması aşağıdaki şekilde gerçekleşir

İlk madde alışı
------------ -----------
150
191
100
320
------------- ---------------

İlk Maddenin üretime verilmesi
------- ----------
710
150
------- --------
Mamulun İşçilik Gider Tahakkuku
-------- -----------
720
360
361
335
------- ----------
Mamul için hapılan imalat giderleri (Kira Elektrik Telefon Su Yardımcı Malzemeler Vb)

----------- -------------
730
191
100
----------- -------------
Hesapların Kapanışı (Üretilen Mamul Maliyeti)
------- -------------
151
711
721
731
-------- ----------------
711
721
731
710
720
730
--------- ----------
152
151
--------- -----------
620
152
--------- -----------
Şeklinde olmalı

çok sağolun çok açıklayıcı teşekkür ederim. peki üretim firması olammıza rağmen işçilik ve diğer giderleri 760 veya 770 takip etsek ne olur büyük bir tek düzen sorunumu yoksa başka bir sorun doğururmu

Üretilen mamulün brim maliyetini yanlış hesaplamış olursunuz. Yüzeysel bir gelir tablosu incelemesinde üretilen mamulün maliyetinde işçilik olmadığı için brüt karınız yüksek çıkacak, buna paralel pazarlama satış giderleriniz ile genel yönetim giderleriniz şişkin gözükecektir.

tam olarak öğrenmek isteğim

rıza bey buna mütakip tam olarak öğrenmek isteğim şu bu şekilde yaptığımız yani 760 ve 770 hesapları kullandığımız için bize hesap soran olurmu yani herhangi bir usulsüzlüğü varmı. yoksa sadece üretim giderlerimi öğrenememişmi olurum.

işin açıkçasını söylemem gerekirse 760 ve 770 nolu hesapların bildiğiniz gibi fazla tefarruatı yok sadece yasıtıp 632 ve 631 atarak iş bitiyor bundan bu konunun üzerine bu kadar düştüm.

Sn. yardım,

Sayın Özbek hesap işleyişini net bir şekilde anlatmış. Fakat üretilen malının maliyetine gitmesi gereken türdeki giderleri 760 veya 770 hesaplarda izleminiz üzerine şunları ilava etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi dönem içinde yapılan harcamalar niteliğine göre üretim maliyeti,AR-GE, GYG, SPDG olarak izleniyor. SMM ise stok satılınca oluşuyor. Bunu ister sürekli envanter isterse de aralıklı envanter yoluyla yapın değişen bir şey yok. Yani stokta kalan malın maliyeti satılıncaya kadar sonuç hesaplarına aksetmiyor. Ama sizin dediğiniz gibi GÜG' e girecek giderleri direk gelir tablosu hesaplarına alırsanız eleştirilirsiniz. Ayrıca sayın meslektaşım Özbek' in de dediği gibi maliyetleriniz yanlış olur. Bunun neticesinde fiyat teklifleriniz yanlış olur, işletme sahip ve yöneticileri yanlış yatırım kararı alabilir gibi gibi..