zirve

153 - 600 Hesapları mı ?

bizim duvar kağıdı tasarım ve uyglama işi yapan işletmemiz var ( yani işçilikte yapıyor )

-malzeme alışları : duvar kağıdı , perde , kumaş , tuğla , macun , tutkal vb. aldığı malzemeleri 153 e atıyoruz çünkü malzemelerin üstüne kar koyup öyle fatura ediyor yaptığımız işlem doğrumudur ??

hem mal hem işçilik olduğunda 153/600 kullanılmalı mıdır ?

greatviper

Katkı Sunan Üye
Eskiden bu sitede üstadlar vardı,abiler vardı hemen her soruya cevap verirlerdi. Şimdi yazmıyorlar sebebini bilmiyorum yoğunluktan mıdır değil midir?

anakin

Katkı Sunan Üye
Slm, ben üstad değilim ama fikir verebilirim galiba :)

Anladığım kadarıyla bu firma Üretim sektöründe değil. bu nedenle 153 hesap kullanmanız normal. (eğer üretim ya da hizmet olsaydı 150-151-152-710-711 veya hizmet ise 150-740 gibi hesapları kullanacaktınız.

"malzeme alışları : duvar kağıdı , perde , kumaş , tuğla , macun , tutkal vb. aldığı malzemeleri 153 e atıyoruz çünkü malzemelerin üstüne kar koyup öyle fatura ediyor yaptığımız işlem doğrumudur": DOĞRUDUR.

"hem mal hem işçilik olduğunda 153/600 kullanılmalı mıdır ?" bu soruyu anlamadım. "Malzemeli servis hizmeti" gibi düşünelim. servis hizmetini de malzemeyi de 600 altında göstereceksiniz.
Örneğin : 600.01.001 servis hizmet geliri
600.01.002 dekorasyon malzeme satışları

sayın anakin cevabınız için teşekkür ederim benim demek istediğim duvar kağıdı uygulamasını yapan işletme

1. Malzemeleri kendi alıyor ve üstüne kar koyup öyle fatura ediyor yani malzemeleri satmış oluyor
2.Aldığı malzemelerle uygalama yapıyor ( yani duvar kağıdını duvara yapıştırıyor tuğlayı döşüyor perdeyi takıyor vb. ) işçilik yapıyor

Bu durumda işletme hizmet işletmesi mi Yoksa hem alım satım hem hizmet mi ?

Malzeme alışları 153 mü yoksa 740 mı benim görüşüm 153 sizin yorumunuz nedir ?????

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Eskiden bu sitede üstadlar vardı,abiler vardı hemen her soruya cevap verirlerdi. Şimdi yazmıyorlar sebebini bilmiyorum yoğunluktan mıdır değil midir?

Sayın greatviper,

Halen cevaplandırıyoruz. Ancak artık bazı soruları tekrar tekrar cevaplandırmaktan imtina ediyoruz. Bu forumda birçok sorunun cevabını bulmak mümkün, sadece biraz zaman ayırıp aramak yeterli, galiba kimse böyle bir zahmete katlanmıyor. Bizde aynı cevapları vermek zahmetine katlanmıyoruz belki. Tabi bu dönemin Geçici Vergi dönemi olması da etkilemiş olabilir, bunu da doğal karşılamak gerekmez mi ?

ahmet20 nikli arkadaşa ise özelime yazdığı mesajlar içinde yeterince cevap verdiğimi zannediyorum.

Bu tür bir meselede yapılması gereken "Yapılan İş / Kesilen Fatura" sisteminde, yapıyı bir sisteme koymak ve buna göre bir işlem sistematiği yaratmak gerekir. Hesap planı da işlemler de buna göre düzenlenir ve çalışılır.