fonradar

18.06.2009 Tarihinde Tasfiyesi Biten Şirketin Ba Bs Formu Ne Zaman Verilir

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Tasfiyesi 18 haziran 2009 tarihinde biten kollektif şirketin ba bs formu normelde 18 temmuza kadar verilmesi gerekiyor. Mali tatil nedeniyle 27 Temmuza uzarmı. Bununla birlikte kollektif şirket kurumlar vergisi mükellefi olmadığından ba bs verilmesi zorunluluğu varmı.

Ba Bs Şimdi verilirse 355 nasıl uygulanır 1 ağustosta verilirse nasıl uygulanır.

Bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi çalışmalar.

Ynt: 18.06.2009 tarihinde tasfiyesi biten şirketin ba bs formu nezaman verilir

Kollektif şirketlerin B formları bildirim zorunluluğu vardır. ( Bugüne kadar aylık olarak hiç verilmediği anlamını çıkarıyorum öyle ise işiniz zor) 18 Haziran 2009 da tasfiyenin sona ermiş olması nedeni ile Haziran 2009 dönemeine ait B formlarının takip eden ayın son gününe (31 Temmuz 2009 ) kadar verilmesi gerekmektedir.

Ynt: 18.06.2009 tarihinde tasfiyesi biten şirketin ba bs formu nezaman verilir

4- DİĞER HUSUSLAR VE CEZAİ YAPTIRIM

4.1. İşini bırakan (terk eden) mükellefler bildirim formlarını işin bırakıldığı tarihi izleyen ayın son günü akşamına kadar vermek zorundadırlar. Bu bildirimler; kullanıcı kodu, parola ve şifre almış mükelleflerce veya 3568 sayılı Kanuna istinaden yetki almış meslek mensuplarınca verilecektir. Bildirim formlarının verileceği vergi dairesi, mükelleflerin en son bağlı bulundukları vergi dairesidir.

Tasfiyesi devam eden mükellefler bildirimlerini, tasfiye süresince aylık dönemler halinde vereceklerdir. Tasfiye sonunda ise bildirimler, tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde tasfiye memuru veya 3568 sayılı Kanuna istinaden yetki almış meslek mensupları tarafından verilecektir.

Sayın TÜRK_BEY,

Bende sizin düştüğünüz yanılgıya düştüm. yani 31 temmuz diye biliyordum. Ama tebliğde öyle demiyor.

Ynt: 18.06.2009 Tarihinde Tasfiyesi Biten Şirketin Ba Bs Formu Ne Zaman Verilir

ilgili tebliğe göre ceza uygulanacağı net bir şekilde belli. ancak haziran 2009 ayı için ceza nasıl kesilir tutar nekadar olur. Çünkü 01 Ağustostan itibaren cezalarda değişiklik oldu. bu konuda görüş ve önerinizi bekliyorum.

İyi Çalışmalar.

200 kişi okumuş ama konunyla ilgili cevap yazan bir Sayın TÜRK_BEY oda benim düştüğüm yanılgıya düşmüş yani şirketlerde izleyen ayın son günü değil, tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün. Tebliğ bulmaca gibi, 3 tarih var; biri 5 inden 5 ine, diğeri işi bıraktığı ayı izleyen ayın son gün diğeride yukarıdaki gibi. İşimiz zor. Verilme süreleri anlaşıldı ancak, tasfiyesi 18 haziran 2009 da sonuçlanan şirketin verilmeyen ba bs bugün verilirse cezası indirimli indirimsiz ne olur. Bu konuda bilgi sahibi olan varsa cevap yazarsa memnun olurum.

18/7 da verilme süresi sona eriyor.
18/7 dan sonraki 15 gün yani 2/8 da verilirse 1000 TL cezanın 1/4 ü uygulanır.
2/8+15 gün ilave yani 17/8 da verilirse 1000 TL cezanın 1/2 si uygulanır.
benim tebliğden anladığım budur.

evet katılıyorum süresinden sonra verilen ba bs ler 1.sınıf ve serbest meslek için ilk 15 günde 250 ikinci 15 günde 500 oluyor, konu başlığı açtığım şirket için bugün gönderdim. ancak cezanın ne kadar olduğunu göstermedi. İlk defa gönderiyorum, Daha önce düzeltme beyannamesi gönderdim onda onaylamadan önce tahakkuk miktarı şukadar diye uyarı veriyor. ba bs de ceza tutanağını vergi dairesimi düzenliyor anlayamadım.

benim de başıma geldi. martta gönderdim, hala bu zamana kadar ceza gelmedi. ama bu gelmeyeceği anlamına gelmiyor...

inşaallah biran önce gelir, hemen mesleki sorumluluk sigortasını devreye sokacağım. Kimse başıma gelmez demesin bu durumlarda mesleki sorumluluk sigortası güven veriyor.