fonradar

%18 Kdv ile Alınan 2.el Binek Otomobilin satış KDV' si hk.

Arkadaşlar nette bakmadığım yer kalmadı bir kaç tane özelge buldum benim durumuma benzeyen ama birinde
%18 demiş birinde %1 bir türlü içime sinen evet işte bu doğrudur diyebileceğim bir cevap bulamadım ne yazıkki.
Konu şu: Biz "motorlu araç alım-satımı yapan ve iştigal konusu menkul ve gayrimenkulleri kiralama yetkiside bulunan" bir A.ş.'yiz.254'e aldığımız binek otolardan kiraya verdiklerimizde var zaten.Geçenlerde 2010 model bir 2.el (Ocak 2010'da trafik tescili yapılmış) binek oto aldık bu aracın alış faturasında kdv %18 olarak hesaplanmış firmayla görüştüğümde araç kiralama yetkisi olduğu için ve aracı 2 yıl envanterindede bulundurmadan sattığı için %18 hesaplamışlar buraya kadar anlaşılmayan bir durum yok.Fakat ben bu aracı ertesi gün noter satışıyla bir şahısa sattım fakat faturasında kdv oranını kaçtan keseceğime bir türlü emin olamadım özelge almayada vaktim yok çünkü beyanname dönemi yaklaşıyor.Daha önce bu durum birebir başına gelen veya elinde kanun yada tebliğ örneği olan tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. ???Şimdiden herkese çok teşekkürler

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: %18 Kdv ile Alınan 2.El Binek Otomobilin satış KDV'si hk.yardım lütfen

2007/13033 Kararnamenin 2008/13426 sayılı Kararname ile değişik hükümlerine göre;

-- Kullanılmış binek otomobili teslimlerinde;

-- Aldıkları binek otomobillerin KDV'sini indirme hakkı bulunan yani faaliyetleri kısmen
veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan
mükelleflerin (oto kiralama şirketleri, rent-a-car firmaları, vb) yapacakları ikinci el binek
otomobil teslimlerinde;

--- Taşıtın 31/12/2007 tarihi itibarıyla firma aktifinde veya envanterinde bulunması ve
iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu edilmesi halinde % 1,

--- Taşıtın 31/12/2007 tarihinden önce firma aktifine alınması durumunda iktisap tarihinden
itibaren 2 yıl içinde yapılan teslimler ve bu tarihten sonra aktife alınacak taşıtların teslimi
genel oranda (%18),

-- KDV'sini indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin yapacakları ikinci el binek otomobil teslimlerinde % 1,

KDV oranı uygulanır.

Ayrıca yine,
Oto kiralama şirketleri, rent-a-car vb. firmalarının kullanılmış binek otomobilleri satışında
--- 31/12/2007 tarihi itibarıyla firma aktifinde veya envanterinde bulunması
--- İktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu edilmesi, şartlarının birlikte bulunmaması halinde söz konusu firmaların yapacakları ikinci el binek otomobili teslimleri genel oranda (%18) KDV?ne tabi olacaktır.

buradan yola çıkarak, siz bu 2010 model 2.el otoyu yukarıdaki şartlar oluşmadığından, genel oranda (%18) kdv hesaplamalısınız.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim Sn.İrem35.Bende %18 diye düşündüm ama sorduğum bir kaç kişi durumu tam anlamıyla kavrayamadıklarından dolayı olsa gerek % 1 diye ısrar edince muallakta kaldım :) Bu alış kdv'sini indirim konusu yapabileceğim ve % 18 hesaplamam konusunda hem fikir olduğum biri çıktı sonunda ilgi alakanız için tekrar teşekkürler :D Bu arada söz konusu bu aracı ötekiler gibi 254'e almalıyım değilmi?

rica ederim.

254 nolu hesaba almalısınız.

Peki Sn.İrem35 son bir sorum daha olucak anlayışınıza sığınarak ben bu aracı sadece satmak için alsaydım yani kiralama söz konusu olmasaydı yinede indirim konusu yapıp %18 kdv ilemi satacaktım? yoksa alış kdv sini doğrudan gider yada maliyet unsuru yapıp %1 kdv ilemi satacaktım?

siz, aracı personelin kullanıma, genel mudurun kullanımına tahsis etmeniz gibi durumlar için alırsanız KDV sini indirmeyip gider veya malıyet (ki bence malıyet) kaydedersiniz. diğer kullanım durumlarında (alım, satım-kiralama, işletme gibi)(sizin için) satan kişi-kurumun durumuna göre belirlenen oranı indirim konusu yapıp, 18 kdv oranı ile satarsınız.

indirim hakkı olmayanlardan aldıgınız araclarda dikkatli olmanızı öneririm (KDV oranı açısından)

mennes ' Alıntı:
siz, aracı personelin kullanıma, genel mudurun kullanımına tahsis etmeniz gibi durumlar için alırsanız KDV sini indirmeyip gider veya malıyet (ki bence malıyet) kaydedersiniz. diğer kullanım durumlarında (alım, satım-kiralama, işletme gibi)(sizin için) satan kişi-kurumun durumuna göre belirlenen oranı indirim konusu yapıp, 18 kdv oranı ile satarsınız.

indirim hakkı olmayanlardan aldıgınız araclarda dikkatli olmanızı öneririm (KDV oranı açısından)

Sizede cevabınız için çok teşekkür ederim.Aslında şöyle bir durum var biz arabayı ne için aldığımıza karar veremeden araba satıldı ertesi gün :) bende ne yapacağıma bir türlü karar veremedim sarıldım internete o site,bu forum derken konu içinden çıkılmaz bir hal aldı benim için.Soru sorduğum herkes 30/b yi kopyalayıp yapıştırıyo oysa ben belki onlarca kez okudum kanunu ama şu "faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otoların kiralanması ve çeşitli şekillerde işletilmesi amacıyla"nın kapsamında satmak filide varmı yokmu bir türlü anlayamadığım için ve açıkcada bunu içeren kanun maddeside bulamadığım için benim durumumu yansıtan bir özelgeyi dikkate aldım bu seferde özelgeler sahibini bağlar yalnızca diyenler oldu :) ama sağolun siz parantez içinde bu kapsamı yazmışsınız açıkca son kararım kdv yi indirim konusu yapıp %18 kdv ile satıyorum aracı :)
İyi çalışmalar...

Ynt: %18 Kdv ile Alınan 2.el Binek Otomobilin satış KDV' si hk.

herkese günaydın kolay gelsin,
arkadaşlar wolsvagen Transporter aracın kdv si indirim konusu yapılabir mi?

a-ce ' Alıntı:

Ticari Araç Sınıfında Olduğundan Evet Yapabilirsin.

a-ce ' Alıntı:

Binek oto kapsamında değerlendiriliyor Ötv makbuzunda G.T.İ.P. bakınız 87.03 ise Kdv indirim konusu yapılamaz.

indirim mevzuatının sınırlarını detaylı olarak nerden öğrenebiliriz arkadaşlar ?