fonradar

18 Yaş Kıdem Tazminatı Yazısı Almaya Engel Olur mu?

Merhaba, 08.09.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar 15 yıl hizmet süresi ve 3600 prim gününü doldurarak kendi istekleriyle (istifa) işyerinden ayrılsalar da kıdem tazminatı alabiliyorlar.

Sorum : 18 yaşından önce çalışmaya başlayan bir kişi 08.09.1999 tarihinde 18 yaşını doldurmadıysa yani diyelimki 18 yaşı 08.09.2000 tarihinde doluyor, bu kişi 08.09.2015 tarihinde 3600 prim gününü tamamlar ise (08.09.2000-08.09.2015 arasındaki çalışmalarıyla) kıdem tazminatı yazısı alabilir mi?

Alamaz, çünkü 3600 gün şartı yanında 15 yıl hizmet süresi şartı da bulunuyor.
Hizmet süresi hesabında da , 18 yaşından önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler için ilk sigortalı çalışmaya başladığı tarih değil 18 yaşını doldurduğu tarih dikkate alınıyor.

Alamaz, çünkü 3600 gün şartı yanında 15 yıl hizmet süresi şartı da bulunuyor.
Hizmet süresi hesabında da , 18 yaşından önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler için ilk sigortalı çalışmaya başladığı tarih değil 18 yaşını doldurduğu tarih dikkate alınıyor.

Sayın keremcem, sigortalı şartlardan 08.09.1999 öncesi sigortalı olma şartını sağlıyor, 18 yaşını doldurduğu günden bu güne 15 yıllık süresi ve 3600 prim günüde dolmuş durumda. bu durumda yasanın 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olan ve bu tarihten önce 18 yaşını dolduran kişiler şeklinde çıkması gerekmezmiydi. sizin yorumunuzu eleştirmek için söylemiyorum, eleştirim yasanın çıkış ve uygulanışına.

3600 gün / 15 yıl hizmet süresi şartlarını sağlayan şeklinde belirtiliyor yasada.
Aynı yasada hizmet süresi hesabında 18 yaşın tamamlandığı tarih dikkate alınarak hizmet süresi hesabı yapılır da diyor bildiğim kadarıyla.

3600 gün / 15 yıl hizmet süresi şartlarını sağlayan şeklinde belirtiliyor yasada.
Aynı yasada hizmet süresi hesabında 18 yaşın tamamlandığı tarih dikkate alınarak hizmet süresi hesabı yapılır da diyor bildiğim kadarıyla.

sayın keremcem, bu konu ve emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili bu yasa çıkmadan sigortalı olunduğu fakat 18 yaşının dolmadığı dolayısıyla bundan faydalanılabilir mi şeklinde sgk uzmanı resul kurt'tan görüş istemiştim mail ile, cevabı aşağıdaki gibidir.

"İŞE GİRİŞ tarihiniz 7.7.1999 olur, emeklilik yaşınız bu tarihe göre belirlenir. Sadece 25 yıl sigortalılık süresi şartı 18 yaşı doldurunca başlar."

sayın keremcem, bu konu ve emeklilikte yaşa takılanlar konusuyla ilgili bu yasa çıkmadan sigortalı olunduğu fakat 18 yaşının dolmadığı dolayısıyla bundan faydalanılabilir mi şeklinde sgk uzmanı resul kurt'tan görüş istemiştim mail ile, cevabı aşağıdaki gibidir.

"İŞE GİRİŞ tarihiniz 7.7.1999 olur, emeklilik yaşınız bu tarihe göre belirlenir. Sadece 25 yıl sigortalılık süresi şartı 18 yaşı doldurunca başlar."

Benim söylediğim de aynı şey zaten.
25 yıl sigortalılık süresi şartı dediği hizmet süresi şartı başlangıç tarihi.
Hizmet süresi 15 yıl olduğunda 3600 gün şartını da sağlamışsa kıdem tazminatı alabilir yazısını alabilir, 25 yıl ve gerekli gün şartını sağlayınca emekli maaşı almaya hak kazanabilir.