turkcell

18 Yaşın Altında Sigortalı Olma Emeklilik Yaşı?

Üyelik
10 Eki 2008
Mesajlar
2
Kendim devlet memuruyum ve eşimi 1 yıl önce bağkurdan isteğe bağlı ev hanımı olarak üye yaptım.Geçen aya kadar prim 90 YTL iken bu ay 215 YTL oldu. arada muazzam bi fark var hadi eşimin sigortası olmasa bu rakam da iyi diyecem ama zaten benim sigortamdan yararlanırken bunun bu derece yükselmesi bana dokundu. Buna göre çalıştığım yerde konunun uzmanına bir danışayım dedim ve uzman bana şu hesabı çıkardı.

Eşim 01/01/1973 doğumlu
İlk işe girişi 01/07/1988 yılı olmak üzere toplam 78 gün S.S.K. lı.
Bağkurlu oluşu 01/10/2007 yılı olmak üzere 365 gün Bağkurlu ödemesi mevcut.

Ustalarım buna göre bana eşimin 1988 yılında 15 yaşında başlayan sigortasının yaşından dolayı sayılmayacağı ve bunun 18 yaşında yani 1991 yılından itibaren sigortalı sayılacağı ve 5200 prim ödeyerek eşimin 56 yaşında emekli olabileceği burdaki yetkili tarafından bana söylendi mantığım almadı ama acaba doğrumu?

Doğru değilse verdiğim bu bilgilere göre eşim kaç yaşında ve kaç gün daha bağkurlu olarak prim öderse emekliliği hakeder.

Zaten memur olmam sebebiyle sosyal güvencesi olan birine bu kadar prim ödemek sonunda bana yarar getirir mi yoksa bu parayı her ay biriktirsem daha mı karlı yatırıma dönüşür. Yardımcı olursanız çok çok makbule geçer saygılar efendim.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: 18 yaşın altında sigortalı olma emeklilik yaşı?

18 yaş konusu doğru.
Yeni kanunla ibs sağlık primi ödemek zorunda. O yüzden prim arttı.
-/-
Bence ibs çıkın. ibs olarak yatıracağınız parayı ister özel emeklilik sigortası ister b tipi fon gibi başka bir yerde değerlendirin. ibs yatırır gibi düzenli olarak her ay birikim yapın. Tabii ülkemizde daha 10 yılı dolmadan kanuların değiştiğini de unutmamak gerek. Bakarsınız Demirel'in erken emekliliği gibi birileride seçim yatırımına girişir.
 
Üyelik
8 Nis 2006
Mesajlar
372
Ynt: 18 Yaşın Altında Sigortalı Olma Emeklilik Yaşı?

18 yaşından önce sigortalı olmuş birisinin SSK sı sayılmıyorsa neden yapıyorlar bunu benimde mantığım almıyor.

benimde oğlum yaz tatilinde bir iş yerinde çalışırken 17 yaşında ssk. lı oldu ve daha sonra işten çıkınca ssk.sı durduruldu

hadi günlerini geçtikte başlangıç tarihidemi sayılmıyor acaba.

birde bildiğim kadarı ile stajyerlik süresindeki ssk.lılık emeklilikten sayılmıyor
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: 18 Yaşın Altında Sigortalı Olma Emeklilik Yaşı?

18 yaşından önce tescil edilen sigortalı hizmeti 20 veya 25 yılın hesabında nazara alınmaz ancak emeklilik yaşı ile prim gün sayısı açısından hesaba dahil edilir.
 

Benzer konular

Üst