fonradar

18 Yaşından Küçüklerin A.Ş. Ortağı Olması.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir AŞ' nin yönetim kurulunda olmayan bir ortak hisselerini 18 yaşından küçük çocukların üzerine devretmek istiyor. Ancak olayı daha da karıştıran bir başka olay da bu çocukların anne ve babası da aynı şirkette Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyesidirler.

Bu durumda hisse devri nasıl olur.?

Bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: 18 Yaşından Küçüklerin A.Ş. Ortağı Olması.?

Hisselerini devredebilir. Yönetime girerse vasi tayini gerekir .Menfaat çatışması olur çünkü.

Çocuklar yönetim kuruluna girmeyecek sayın Nizam bey.

Bu durumda vasi gerekmiyormu.?

Ki gerekmiyorsa bile aklıma takılan bir diğer soru da çocuklar imza atamayacak kadar küçükler. (5/6 yaşlarındalar)
Ve anne babası da aynı şirkette oldukları için anne/babası velayetten imza felanda atamaz diyenler var.?

Şimdi şöyle bakalım.Velisi hisseleri devir alabilir. Abcak devir edemez. Hisse devir almak çocuğu iltizam etmez. (borç altına sokmaz)
Ancak çok garantili iş isteniyorsa küçüğe sulh mahkemesine müracatla vasi tayini istenebilir.

Cevaplar için teşekkürler Sayın nguroy.
Sanayi Odası memuru ile görüştüm.Sizlerle de paylaşayım.

Anne ve babasıda aynı şirkette olduğu için, küçükler için mahkemeye müracat edip, kayyum tayini yaptırılması gerekiyormuş.
Ondan sonra hissede devir alabilir, yönetime de girebilir dediler.

Teşekkürler.

Dediğim gibi aynı şirkette oldukları için veli ile küçüğün menfaatleri çakışabilir. Bu ndenele küçüğü korumak amacıyla vasi tayini istenmektedir.
Ancak benim kanımca bu kayyum değil Vasi dir. Gerçi ikisini de aynı anlamda kullanma yanlışlığı var günümüzde.

Evt.Haklısınız.
Şirket avukatı ile görüşüceğim, ona Avukat karar verir artık.

Teşekkürler.
Kolay gelsin.