fonradar

195 Saat Çalışma Süresi

Merhabalar Arkadaşlar;

Ben bir kamu hastanesinde taşeron bir firmada çalışmaktayım çalışma saatleri ile ilgili kafama takılan bir kaç soru var bu konu hakkında konuya vakıf kişilerin yardımlarını ve önerilerini beklemekteyim.

Öncelik ile şunu belirtmek isterim çalıştığımız hastanede 3 vardiya sistemi ile günlük 8 saat üzerinden çalışmaktayız yarım saat yemek izini var yani günlük 7.5 saat çalışma süremiz var. bir haftada 7/24 çalışmaktayız haftada 1 gün iznimiz var(h.içi) ve aylık toplamda 195 saat çalışmaktayız. Şimdi kısaca çalışma şartlarımızı özetledim asıl kafama takılan soruya gelelim kanuna göre haftalık 45 saat çalışma var ve bir ay 30 gün olarak hesaplandığına göre bir ay 4 haftadan ibaret olduğuna göre 7*4= 28 GÜN bu aradaki 2 gün nerede? 195 saatlik çalışma fazla değil mi? sizce kısaca şöyle bir hesap yapacak olur isek.

7.5*6=45 SAAT bir haftalık çalışmamız
45*4=180 aylık çalışma olması gerekmez mi?
aynı çatı altında çalışmakta olan diğer taşeron firmalar aylık 180 saat çalışır iken biz 195 saat çalışıyoruz yetkililere bu durumu sorduğumuzda onların sorumluları farklı insiyatif almışlar doğrusu bu deyip geçiştiriyorlar. normalde hesaplamayı aylık bazda hesap edecek olur isek

30*7.5=225 SAAT yapar 4 gün (30) saat izini düştükten sonra
225-30= 195 saat eder bizi çalıştıran sorumlularımız saat hesabını bu şekilde yapıyorlar bu 195 saatlik hesap mı doğrudur yoksa 180 saatlik hesap mı doğrudur. o zaman bu haftalık çalışma saati olan 45 saatin mantığı nedir?

45 saat haftalık yasal çalışma süresinin üst sınırıdır, işveren dilerse haftalık 45 saatin altında da çalışma süresi belirleyebilir, örneğin 40 saat haftada 5 gün çalışma şeklinde bir çalışma düzeni de kurabilir. Uyması gereken 2 kural, günlük 11 saat çalışma süresi sınırını aşmadan haftalık belirlenmiş olan çalışma süresini ,ayrıca belirlenmediyse de yasal olarak bildirilmiş olan 45 saati aşmamak, aşan kısım için fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma ücreti ödemektir.

Size yapılan , yasal olan budur, diğer firma insiyatif kullanmış açıklaması doğrudur.

Keremcem açıklamaların için teşekkür ederim fakat benim hala anlayamadığım bir nokta var haftalık şu kadar çalışma saatini geçemez diyor 4 haftayı tamamladığında 28 gün yapıyor bu 2 gün nerede işçinin sırtında neden? o zaman beni ay içinde bir hafta 2 gün fazla çalıştırıyor.

en önemli şey işyeinde puantaj kayıtlarıdır puantaj kayıtları işçinin işe ne zaman geldiğini ne zaman paydos ettiğini gösteren bir belgedir maalesef her işyerindede kolay kolay bulunmaz

sizin iki günlük kayıp dediğiniz şey öncelikle sözleşme şeklinize bakılmalıdır kısmi sürelimi belirsiz sürelimi bunları da hesaba katmak lazım saat başı ücret alıyorsanız 2 günlük kaybınız olabilir ama günlük çalışma ve aylık maaş alıyorsanız kayıp tan söz edilemez fazla çalışma zammı yada fazla sürelerle çalışmaktan bahsedebiliriz

puantaj ve sözleşme bilgileri olmadan hesap yapmak yorumlamak sadece örtbast etmek olur herşey puantaj ve sözleşmede mevcuttur bunlar yol gösterir

Puantaj sistemi hakkında her hangi bir bilgim yok ama ulaşmaya çalışırım yada en azından bilgi almaya çalışırım biz 1 senelik sözleşmeli taşeron işçileriz sözleşmelerimiz hakkında bir bilgiye vakıf değilim benim anlam veremediğim nokta şudur arkadaşlar millet iş sözleşmesi falan diyor bu yapılan iş sözleşmeleri neye göre yapılıyor? bildiğiniz üzere ülkemizde bir iş hukuku ve kanunları var iş veren ve işçi arasında yapılan bu sözleşmeler devletin belirlediği iş kanunu kurallarının üzerindemi yani? devlet belirli kriterler koymuş demiş ki haftada 45 saat çalış iş veren sözleşmede 60 saat çalışma diye bir ibare belirtemez belirtir ise şayet fazla mesai sistemi geçerli olur şimdi bizim burada 2 günlük kaybımız var mı yok mu asıl meselem o benim

aynı çatı altındaki A şirketi 180 saat B şirketi 180 saat çalışır iken C şirketini 195 saat çalıştırmak ne kadar adil? burada bahsi geçen A ve B şirketleri haftalık çalışmayı baz alarak işçilerini 180 saat çalıştırıyor C şirketi bunu yapmıyor. Bu anlamda hak aramak adına diğer A ve B şirketleri emsal gösterilebilir mi?

2 günlük değilde fazla çalışma ücretini hak kazanmışsınız diyeceğim ama iş veren sizi fazla çalıştırmamış çünkü fazla çalışmaya rıza göstermemişsiniz

haksız olarak işveren işçiliğinizi çalmış aşikar rıza göstermeden sizi fazla çalıştırmış ücret alsanızda hukuk açısından yasal değil işverenin yaptığı

Anladım peki bu anlamda hukuki süreç başlatmış olsak ben 2 senedir bu şekilde çalışmaktayım açılacak davada her ay için 15 saat mesai ücreti alma hakkı doğar mı sizce?

Sn.Keremcem beyin görüşlerine katılıyorum.

Arkadaşlar önce iş süresi konusu ile çalışma süresi konusunu ayrırmamız/ayrı düşünmemiz gerekir.
Buna göre;
a-aylık iş süresi yönünden,h.tatili,bayram ve genel tatil günleri(ile M.46-55 ve 66 daki hallere ilişkin süreler)ücretli iş süresinden sayıldığı için ay bazında bu durum 30x7.5=225 dir
b-Haftalık iş süresi olarak değil,esasen haftalık(fiili)çalışma süresi yönünden,her işyerine göre haftalık çalışma süresi ve iş günleri değişebilir/farklı uygulanabilir(dolayısıyle f.sürelerle ve ya f.çalışma doğar) ise de,bilindiği üzere haftalık çalışma süresi en çok 45 saat dir(M.63)

Olayımıza bağlı olarak,işci yönünden "a"şıkkının(fazlaca)önemi yok,maduriyet var ise(2 gün nerede derken)bu noktada "b"şıkkı önem arzeder.İşci yönünden aylık çalışma süresi değil,haftalık çalışma süresi üzerinde durulmalı ve bu durum üzerinden yorum yapılmalıdır.

Tatiller meseleside ayrı bir mesele mesela bu ay 1 gün resmi tatil var ama bizim yine aylık toplam çalışma saatimiz 195 saat ama 5 gün izin gözüküyor fakat benim kafama takılan şu 1 gün resmi tatil var ise aylık toplam çalışma saati 195-7.5=187.5 olması gerekmez mi? benim bu meselden anladığım kadarı ile bir boşluk var arada 2 günlük bir hesap farkı var iş verenlerde doğal olarak bu boşluğu kendi lehine çekerek 2 gün fazla mesai yaptırıyor çalışan olarak çalışan gözü ile bakıldığında neler yapılabilir? bunu öğrenmek istiyorum yukarıda belirttiğim gibi A ve B şirketleri 180 saat çalışarak örnek teşkil ediyorlar

aynı çatı altındaki A şirketi 180 saat B şirketi 180 saat çalışır iken C şirketini 195 saat çalıştırmak ne kadar adil? burada bahsi geçen A ve B şirketleri haftalık çalışmayı baz alarak işçilerini 180 saat çalıştırıyor C şirketi bunu yapmıyor. Bu anlamda hak aramak adına diğer A ve B şirketleri emsal gösterilebilir mi?
Siz hem A şirketinde, hem B şirketinde hem de C şirketinde çalışan değilseniz ( ki değilsiniz)
adillik kıyaslaması yapabilmek mümkün değildir.
Elma Armut ve Karpuzu kıyaslayabilirmisiniz??? bir neden diğeri kadar büyük değil, öteki neden beriki kadar sulu değil.....

Yaptığınız kıyaslama yanlış.
Haftada 45 saat çalışmayı tamamlıyormusunuz? -Evet ( 6gün x 7,5 saat = 45 saat)
Haftada 45 saat çalışmadan fazla çalışıyormusunuz? - Hayır. ( 6 gün x 7,5 saat= 45 saat)
Almış olduğunuz ücret aylık ücrettir. haftalık 45 saatlik çalışmadan 4 haftalık ücret değil, kimin sırtında ne bulduğunuzu anlayamadım doğrusu.
Bir sonraki ayın ilk haftası da 2 gün eksik çalışıp 45 saatlik ücret alıyorsunuz o zaman , öyle değil mi???

Gösterilemez.

anladığım kadarı ile bir boşluk var arada 2 günlük bir hesap farkı var iş verenlerde doğal olarak bu boşluğu kendi lehine çekerek 2 gün fazla mesai yaptırıyor çalışan olarak çalışan gözü ile bakıldığında neler yapılabilir? bunu öğrenmek istiyorum yukarıda belirttiğim gibi A ve B şirketleri 180 saat çalışarak örnek teşkil ediyorlar
Aylık ücretle çalışansınız, 4 haftalık ücretle değil. aylığınız 900tl ise, günlüğünüz 30tl ye gelir,
günde 9 saat çalışarak 5 günde 45 saati tamamlarsınız, kalan 2 gün evinizde dinlenirsiniz,
4 günde 11 saat çalışırsınız, 4 günde 44 saati tamamlarsınız( haftalık çalışma süresini 45 saati aşmamak şartıyla işveren dilediği kadar belirleyebilir) 3 gün dinlenirsiniz, 4 haftada 4x3= 12 gün çalışmamanıza rağmen o günler içinde sgk primleriniz ödenir, ücretini alırsınız.
Şubat ayı 30gün olmamasına rağmen, 30 günlük prim ödenir, ücret 30 gün veya 31 gün çalıştığınız ayda aldığınızdan 2 gün eksik ödenmez, tam ödenir, gibi, gibi,gibi...

2 günlük değilde fazla çalışma ücretini hak kazanmışsınız diyeceğim ama iş veren sizi fazla çalıştırmamış çünkü fazla çalışmaya rıza göstermemişsiniz

haksız olarak işveren işçiliğinizi çalmış aşikar rıza göstermeden sizi fazla çalıştırmış ücret alsanızda hukuk açısından yasal değil işverenin yaptığı
Ülkemizde karşılaşabileceğiniz yasaya en uygun uygulamayı yapmış bence işveren,
haftalık 45 saati günlük 7,5 saat net çalışma ile 6 günde tamamlanmasını sağlamış.
Yasal olmayan ne var burada sn.AKDENİZ36?

Keremcem ben burada anlatmak istedigim diger sirketlerin imkanlari ayni her sey ayni fakat yapilan islerin niteligi farkli onlarda taseron bizde bu boyle iken bizimki neden boyle burada bahsi gecen elma karpuz neyse hepsinde ayni hepsi bir yonetim altinda her ne kadar sirketler farkli olsada kardesim iyi diyosun hos diyosunda calisma bakanligi neden haftalik 45 saat diye bir uygulama getirmis o zaman sunu diyebilirdi aylik toplamda 195 saat calistirin derdi olur biterdi yani burada atladiginiz nokta su 1 ay 30 gun evet ben aylik sistemde calisiyorum ama bir ay 4 haftaban ibaret degil mi ?

1 ay = 4 hafta +2gün= 30 gündür.
Daha doğrusu, bazen 1 ay= 30 takvim günü, bazen 1 ay 31 takvim günü, bazen 1 ay 28 takvim günü , bazende 1 ay= 29 takvim günüdür, ama iş kanununa, sosyal güvenlik kanununa göre Türkiye de 1 ay herzaman 30 gündür.
Gene diyorum, işyerinde uygulanmakta olan çalışma sürelerinde yasaya aykırı olan bir nokta bulunmamaktadır.
1 tam aylık ücret almak için o ayın her iş gününde çalışmanız gerekir.
O iş günlerinde çalışarak 1 haftalık çalışma süresi içinde ( sözleşmeyle daha az bir süre belirlenmemişse) 45 saati tamamlamanız gerekir, bu da haftada 6 gün çalışıyorsanız ( ara dinlenme süreleri çıktıktan sonra) 45/6= günde 7,5 saat çalışma demektir. Siz de günde 7,5 saat çalışmaktasınız, fazlası yok.
Yaptığınız o taşeron şirket 190 saat çalıştırıyor, diğeri 180 saat çalıştırıyor, bizim şirket 195 saat çalıştırıyor hesabı,
kaba tabirle sadece size kaz görünen komşunun tavuğudur.

Sizde ayda 180 saat çalışmak istiyorsanız, C şirketindeki işinizden ayrılıp, A veya B şirketinde çalışmaya başlayabilirsiniz, bu hakkınız her daim mevcut.

Son düzenleme:
Merhaba. Çalıştığım iş yerinde haftalık 49.5 saat çalışmama rağmen işveren shiftte 45 saat gösteriyor. 09.45 vardiyasında sevkiyat çokluğundan 08.00'de mesaiye başlıyoruz fakat iş giriş saatimizi 08.00 olarak değil 09.45 olarak yazdırıyorlar. Kısacası 1.30 saatlik kaybımız var ve onu göstermiyorlar. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Merhaba. Çalıştığım iş yerinde haftalık 49.5 saat çalışmama rağmen işveren shiftte 45 saat gösteriyor. 09.45 vardiyasında sevkiyat çokluğundan 08.00'de mesaiye başlıyoruz fakat iş giriş saatimizi 08.00 olarak değil 09.45 olarak yazdırıyorlar. Kısacası 1.30 saatlik kaybımız var ve onu göstermiyorlar. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
09:45 te başlayan vardiyanın bitiş saati nedir?
Haftanın her günü 08:00 de başlayıp( 09:45 te gösterilerek) vardiya normal bitiş saatinde mi paydos ediyorsunuz?
Vardiya başlangıç ve bitiş saatleri arasında hangi saatlerde ne kadar ara dinlenmeniz oluyor?

09:45 te başlayan vardiyanın bitiş saati nedir?
Haftanın her günü 08:00 de başlayıp( 09:45 te gösterilerek) vardiya normal bitiş saatinde mi paydos ediyorsunuz?
Vardiya başlangıç ve bitiş saatleri arasında hangi saatlerde ne kadar ara dinlenmeniz oluyor?
Vardiya bitiş saati 20.15 oluyor. Ara dinlenmeyi de mağaza yoğunluğundan dolayı en fazla 30-40 dakika kullandırıp puantaja 90 dakika olarak gösteriyor.