1990 doğumlu sigortalı

Değerli Arkadaşlar

1990 doğumlu bir kişiyi sigortalı yapabilirmiyim, yaparsam çıraklık eğitim merkezine gitmelimi veya nasıl gitmeli izin gibi hakları nasıl olur.

yardımlarınıza teşekkür ederim.

18 yaşını doldurmamış kişiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağı için
çıraklık eğitime başvuracaksınız öncelikle işyerinde usta öğreti belgesi olan bir çalışan olması gerekiyor,
çırak adayın ise ilköğretim mezunu(8 yıllık)
14 yaşını doldurmuş olması gerekiyor
Haftada 1gün çıraklık eğitim merkezine devam ediyor(3 sene boyunca)
ssk ödemelerini çıraklık eğitim yapıyor siz sadece ücretini ödüyorsunuz
yanlız 3 yıllık çalışması prim günü olarak sayılmıyor.
Çıraklık eğitim merkezinden kayıtta istenen belgeleri öğrenebilirsiniz,
Kolay gelsin...

ece' Alıntı:
yanlız 3 yıllık çalışması prim günü olarak sayılmıyor.
...

Merhaba,
Sayın "ece" sanırım 15 yaş ile 18 yaş arasını kastediyorsun. İzin verirsen Sayın "Talşık"ın sorusuyla ilgili olmasa da küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. 18 yaşın altındaki çalışmalar yaşlılık aylığının hesabında gün olarak dikkate alınır yalnız sigortalılık süresinin hesabında dikkate alınmaz ve işe başlama yaşı 18 olarak dikkate alınır.

Kod:
  Yaşlılık aylığından yararlanma şartları :      

Madde 60-  

Yaşlılık aylığından yararlanma esas ve şartları aşağıda gösterilmiştir.
................

G) Bu maddenin uygulanmasında; 18 yaşından önce Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Ancak, bu tarihten önceki süreler için ödenen malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir.

Çıraklık eğitimden aldığım bilgi doğrultusunda;
çırak olarak geçen süre emeklilik hesabında prim gün sayısı olarak sayılmıyor tabi sigorta başalamış olarak görünüyor
Değilmi?