fonradar

2-3 Temmuz Yeterlilik Sınav Sonuçları Hakkında

Bilmiyorum farkındamısınız ama eskiden forumda sınavlar açıklanacağı zaman büyük bir heyecan olurdu sayfalarca yazılar yazılırdı, keza sonuçlar açıklandığında da herkes notlarını paylaşır konuların sayfa sayısı 200'leri bulurdu. Şu son sınav açıklandı bir kişi bile foruma girip sınav notlarını yazmadı çünkü 7 dersten giren sayısı o kadar az ki, Temmuz sınavına 7 dersten girenler sadece yüksek lisansla staj kısaltan 3 yıllık stajerlerdi, sınavın açıklandığını ancak maliyetten çok sayıda dosya yakan arkadaşımızın serzenişleri ile anladık. Sınavlara giren insan sayısını asılan listelerden pek çoğumuz görmüşüzdür, maliyet dışında birçok dersten yok denecek kadar az kişi sınava girdi. Ama her nedense bunu komisyon görmek istemiyor, İlkokul mezunu SM'lere Peynir ekmek gibi dağıttıkları ünvanları şimdi bir takım ali cengiz oyunlarıyla bizlerden esirgiyorlar. Bu oyunlar ilk olarak Yusuf Sürmen'in Finansal Muhasebe Komisyonuna gelmesiyle başladı ve şimdi de Maliyet Hocası ile devam ediyor. Bakalım daha ne kadar insanın canını yakacaklar, ne kadar insanın ahını alacaklar. Dün tesmerin telefonları kilitlenmişti, herkes tepkisini sınavlara itiraz ederek ve dilekçelerle mutlaka bildirmeli ki, bir şekilde farkındalık yaratılsın,yoksa kimsenin bizleri düşüneceği yok.

Ynt: 2-3 Temmuz Yeterlilik Sınav Sonuçları Hakkında

ben 50 ile maliyetten tek dersten gectim 4.hakkımda. ama inanın yazık dedim. dün sorunun cevabına baktım. el insaffff dedim. kağıdın %70 80 ini doğru. 1.soruda bir kaç ufak hata var. 2.soru da değişken maliyeti ayırmadan sonuc bulmuştum. 12 14 10 mu neydi. bana sorarsanız en az 70 80 verilirdi bu kağıda. 30 ile kalanların kağıtları da en az 50 60 lıktı bence. yani ne diyeyim arkadaşlar allah yardımcınız olsun. bu maliyet inanılmaz kıt puan veriyor.

merhaba arkadaşlar benim ilk girişimdi ama sadece hukuğu verebildim.diğer 6 dersten iyi geçti dediklerimden kaldım.tekrardan çalışmaya başlamam lazım ama gözümde büyüyor dersler, sınavlar için işe bile girmeyi düşünmüyorum şimdilik .çok çalışmam lazım çooook.ama gerçekten maliyet çok zoruma gidiyor.2.5 aylık süreci çalışarak geçirmem lazım .ilk sınavda kafayı yedim sınavın birinden çıkıp öbürüne girmekten bildiklerimide şaşırdım ama gerçekten yazık bizlere o kadar masrafa yazık diyorum sadece ankarada girebilmemiz dahada beter yapıyor.neredeyse 2. üniversiteyi okuyoruz meslek için ama değermi zaman gösterecek

İlk sınavımda hiç çalışmadığım için 7/0 yapan ve arkasından gelen ilk sınavda 5/5 ve son temmuz sınavında 2/2 yapara belge almaya hak kazanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki; bu smmm yeterlilik sınavları abartılacak kadar zorlayıcı sınavlar değildir. 2.5 aylık çalışmayla bu belgenin alınabileceğini ben bizzat gördüm.

Sıkı ve disiplinli çalışarak rahatlıkla bu sınavlar verilebilir.

Yusuf Sürmen'le başlayan sorunlu süreç, mart 2011 sınavıyla son buldu. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Yusuf Sürmen sayesinde ben de dahil olmak üzere çoğu kişi muhasebeyi daha iyi öğrendi. Yusuf Sürmen sayesinde hayatımda çözmediğim kadar monografi ve muhasebe uygulamaları çözerek bir çok yeni şey öğrendim. O sınav dönemi çok sıkıntılı geçse de, o zamanlar yusuf sürmenin defolup gitmesini istesem de onun ters köşe ve kıt puanları yüzünden daha sıkı ve disiplinli çalışarak bir sonraki sınavlarda iyi puanlar alarak bu dersi geçtik.

Şu son dönem maliyette yapılan tamamen haksızlıktır. Çünkü maliyet muhasebesini bu kadar çok kasmanın hem pratikte hem de teorikte bize pek de bir şey katmayacağı ortadadır. Çünkü Maliyet muhasebesi daha çok uzmanlık isteyen ve daha teknik ve ayrıntılı üretim şirketlerinde işe yarayacatır.

Ama muhasebeyi iyi şekilde bilmeden bu belgeyi almak vicdanları rahat tutmayacaktı.

atellia ' Alıntı:
Yusuf Sürmen'le başlayan sorunlu süreç, mart 2011 sınavıyla son buldu. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Yusuf Sürmen sayesinde ben de dahil olmak üzere çoğu kişi muhasebeyi daha iyi öğrendi. Yusuf Sürmen sayesinde hayatımda çözmediğim kadar monografi ve muhasebe uygulamaları çözerek bir çok yeni şey öğrendim. O sınav dönemi çok sıkıntılı geçse de, o zamanlar yusuf sürmenin defolup gitmesini istesem de onun ters köşe ve kıt puanları yüzünden daha sıkı ve disiplinli çalışarak bir sonraki sınavlarda iyi puanlar alarak bu dersi geçtik.

Buna bende katılıyorum...

atelia birebir katılıyorum.bende ilk girişimde 7/5 yaptım kaldığım dersler finansal ile maliyet oldu ikinci girişimde yusuf sürmene rağmen 63 almayı becerdim.velakin maliyetten temmuzdaki 4.girişim olmasına rağmen geçemedim.hakikaten piyasadaki 100 meslek mensubunun eminim 95 i bu soruları yapıp geçemez iken ve hatta fiilen hiçbir zaman işlerine lazım olmayacakken maliyetten bu kadar kasmanın bi anlamı yok.bana göre gerçek manada mali müşavirlik yapacak birinin önemine göre sırası ile finansal muhasebeyi,vergi mevzuatını,denetimi,mali tablo analizini,hukuku,maliyet muhasebesini ve en son meslek hukukunu bilmesi yeterlidir.maliyet muhasebesi sondan ikinci derstir çünkü ihtisas gerektirir imalat işletmesinde çalışılmıyorsa smm tablosunu düzenlemek yeterli olacaktır.son olarak meslek hukuku dersidir bana göre boştur.mesleğinin mevzuatını kişi zaten bu işi fiilen yapmaya başladığında ister istemez öğrenecektir.

MGS ' Alıntı:
atellia ' Alıntı:

yusuf sürmen sayesinde muhasebeyi öğrendiğini sanan arkadaşlar sizin mantığınıza göre

maliyetten kalanlar çok şanslı hepsi maliyet muhasebesini bizlerden daha iyi öğrenecek...

böyle bir mantık olabilirmi ? yusuf sürmen binlerce insanın zamanını,parasını,sağlığını çaldı.

kim neyi öğrenmiş ondan?adamın kullandığı hesaplar bile yanlıştı...

(bu arada bankanın elektrik faturası,tesise katılma payı gibi şeyleri öğrendiğiniz iyi oldu

hergün kullanıyosunuzdur o hesapları...)

slm arkadaşlar maliyetin komisyon başkanını tanıyan varsa ismini yazsın lutfen tlfonda soylemiyorlar

MGS ' Alıntı:
atellia ' Alıntı:

Vay be ben katılmıyorum.Yusuf sürmen benim zamanımı,paramı ve emeği çaldı haram olsun. :mad: :mad: :mad: