2. El Binek Taşıtın, Şirketime KDV Yönünden Ne Gibi Faydası Olur?

Merhaba arkadaşlar bodrumda turizmciyim yüksek miktarda faturalar kesiyorum ve yüksek kdv ödüyorum.

1.Sorum: 2. El 2009 model model binek bir araç almak istiyorum mesela 45.000 tl ye aldığım 2. el araç ne kadar kdv düşer. Ve aracı alacağım kişi bana fatura kesemiyor bunu nasıl işleticeğim maliyeye? 2. el araçlarda ne kadar kdv düşer?

2.Sorum: 0 Binek araçda kdv oranı nedir? 0 Ticari araçlarda kdv oranı nedir?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: 2. El Binek Taşıtın, Şirketime KDV Yönünden Ne Gibi Faydası Olur?

Binek aracın kdv sini indirim konusu yapamazsınız eğer araç kiralamıyorsanız. Meslek Mensubunuzla görüşün bu konuyu. Memnun değilseniz bir tane tavsiye edebilirim.

Sıfır alınan binek araçlarda kdv %18 dir.2.el alımlarında %1 dir.Binek oto alımları (kiralamak maksadıyla olmayan) işletmede kullanılmak üzere alnıyorsa alım faturasında ki kdv indirilmez,aracın maliyetine atılır.Ancak giderlerin kdv leri indirim konusu yapılabilir..(yakıt,bakım,park vs.)

Fatura kesilemediği durumlarda noter satış sözleşmesine ilaveten kendi adınıza tastik edeceğiniz gider pusulasını düzenleyeceksiniz.(sadece araç bedeli yazacak,kdv veya stopaj olmayacak) Vergi dairesine dilekçe ekinde ruhsat ve gider pusulası sunularak aktife alınacak.
Saygılar.

Sayın kanunkaide tavsiye edeceğiniz meslek mensubu ile bağlantınızı merak ettim.Cevabınızın peşine bunu eklemeniz tuhafıma gitti.Soru bu değil çünkü...

Esas sorun bence bu. Hizmet aldığın kişiye güvenmiyorsan niye devam edesin ki, hele ki güvene dayalı bir sektörde. Eğer doğrusu öğrenilecek ise başvurulması gereken yine bir başka meslek mensubu olmalı bence. Bir de şu var, siz bir avukat sitesine girdiğinizde durumunuzu yazdığınızda avukatlar hemen sorununuza cevap yazıyor mu?

İyide Sayın Kanunkaide gelen soruda meslek mensubuna güvensizliği içeren herhangi bir yorum yok ki..Kaldı ki burada soruları meslektaşlarımız (bizler) değilde işveren veya herhangi bir vatandaş sorsa hemen böyle mi düşünmemiz gerekiyor.Güzelce derdinizi anlattığınızda neden cevap yazmasınlar ki. Siz böylemi yapıyorsunuz :) mükelleflerinizin haricinde ben gelip size birşey sorsam bana cevap vermez misiniz.Ya da cevap verir hemen makbuzunuzu düzenlersiniz herhalde,danışma bedeli olarak :)
Bu konuda sanıyorum sizinle farklı düşünüyoruz :)
Saygılar.

Peki Tahsin Bey, siz gidip sade bir vatandaş olarak avukata bir şey danışabiliyor musunuz?

İki yanıt vermekle ağzımız aşınmaz, tabi ki insanlara yardımcı olmak lazım orası doğru hemfikiriz ama bir şeyi ayırt etmek lazım.

Soru sahibinin soruna bakacak olursak, genel kdv oranının sorulmasında problem yok, ancak 1.sorunun ikinci cümlesi bence sözleşme yaptığı meslek mensubuna sorulmalı. Eğer ki soruyu soran kişi deseydi ki muhasebecim/müşavirim şöyle şöyle bilgilendirdi ama ben böyle böyle diye araştırdım deseydi tamamdır.

Yukarıdaki tespitlerim paralel meslek yaptığımız avukatlarla aramızdaki temel farklardan. Biz hala kayıt tutma aşamasındayız.

Unutmuşum, seviyeli katılımınız için teşekkür ederim Tahsin Bey. Umarım diğer forumdaşlarda görüşlerini belirtir.

Anlayışınız için ben tşk.ederim.Saygılar.