fonradar

2.El Komisyon Faturalarının Tek Faturada Kesilmesi

yavuzakbal

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Biz 2.el alım satımı yapıyoruz. Örneğin bu ay 3 tane araba sattık diyelim. Tek tek sattığımız kişilere komisyon faturası kesmek yerine "muhtelif müşreriler" diye tek bir fatura kesip uygun bir rakam yazıyoruz. 3 müşterinin listesini de faturanın arkasına iliştiriyoruz.
Bu uygulama doğru mu?

Merhaba,
Biz 2.el alım satımı yapıyoruz. Örneğin bu ay 3 tane araba sattık diyelim. Tek tek sattığımız kişilere komisyon faturası kesmek yerine "muhtelif müşreriler" diye tek bir fatura kesip uygun bir rakam yazıyoruz. 3 müşterinin listesini de faturanın arkasına iliştiriyoruz.
Bu uygulama doğru mu?

Merhaba ;

VUK 231/5 maddeye bakmanızı , yapmakta olduğunuz bu uygulamadan vazgeçmenizi ,haddim olmayarak da müşaviriniz ile bu konuyu en kısa zamanda görüşmenizi öneririm.

Merhaba,
Bu uygulama doğru mu?

Sayın yavuzakbal,

Uygun bir rakam yazıyoruz ne demek ? İncelemede size büyük sıkıntılara doğuracak işlemleri yapıyorsunuz. Araçların satış değerleri üzerinden satın alan kişi yada tüzel kişilere fatura düzenlemeniz gerekiyor. Yaptığınız için komisyonculuk olmadığı araç alım/satım işi olduğundan düzenleyeceğiz araç satış faturalarınızı komisyon olarak göstermemeniz ve tam tutar üzerinden faturalandırmanız gerekir. Müşaviriniz ile görüşüp faturaların düzeltilmesi verilmiş ise beyannamelerin düzeltilmesi yoluna gidiniz. Zaten düzeltmelerde sıkıntı yaşayacağız aşikar.

İyi Günler,

Burada şu önemli belki yanlış anlaşılmış olabilir. Araçları sahiplerinden aldığınız vekaletle mi satıyorsunuz? Yoksa araç noterde sizin adınıza tescil edildikten sonra mı satıyorsunuz? Araç sizin adınıza ise komisyon faturası kesemezsiniz. Sizin adınıza değilse vekalet ile satış yapıyorsanız komisyon faturası kesebilirsiniz. Her iki durumda da muhtelif müşteriler olarak değil isme fatura kesmelisiniz.

Soruda detay vermediğim için yanlış anlaşılma olmuş kusura bakmayın. Konsinye araçlardan bahsediyorum, yani üzerimize almıyoruz komisyonculuğunu yapıyoruz. a.makineci arkadaşımız direk kanun maddesi verince yaptığımız hatayı fark etmiş oldum. Bu aydan sonra artık komisyon faturalarını ismen kesecez.

Diğer cevap veren arkadaşlarada ayrıca teşekkürler.