2 Farklı Adi Ortaklık

merihs12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2008
Mesajlar
793
Konum
kocaeli
Bir kişi 2 farklı adi ortaklıkta ortak olmuş. Bu durumda geçici ve gelir vergisi beyannameleri ne şekilde hazırlanacak bu şahsın? Teşekkürler
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
iki adi ortaklıktan gelen kar zarar birleştirilip tek beyanla vermek lazımdır.işletme hesap özeti veya gelir tablosu için 2 pul parası olacaktır.Kolay gelsin.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,665
Konum
İSTANBUL
Adi ortaklık şeklinde mükellefiyet tesis ettirilmiş ortaklıklarda, adi ortaklık faaliyetlerinden elde ettiği kazancı, ortaklar hisseleri oranında paylaşarak iştirak kazancı veya menkul sermaye iradı olarak beyannamelerine ilave ederek beyan edeceklerdir. Adi ortaklık şeklinde kurulan bu ortaklık kurum statüsünde olmadığı için işin bitiminde ortaya çıkacak kar veya zarar ortaklara pay edilerek iştirak karı veya zararı olarak kendi beyannamelerine aktarılmaktadır.
 

merihs12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2008
Mesajlar
793
Konum
kocaeli
Yani 2 farklı ortaklıktan elde ettiği kar toplamı ve ya kar zarar farkı tek beyannamede birleştirilerek beyan edilecek ...peki bu sadece yılllık gelir vergisi beyanında mı yoksa geçici vergi beyanlarında da aynı şekilde mi olacak...??? teşekkürler
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,301
Konum
Manisa
Hem Geçici hem yıllık beyanda kar/zarar hanesine tüm işletmelerden payına düşen kar/zararı toplayıp kümüle olarak yazılır. Ek kısmında her adi ortaklığa ait işletme hesap hülasası/gelir tablosu (yıllık beyanda bilanço) ayrı ayrı tam olarak (payına göre hesaplanmadan) yazılır.
 
Üst