2 Farklı Ürünü Tek Kalemde Faturalama

Merhabalar, bir konuda sıkıntım var muhasebeciden net bir yanıt alamadım. İnternetten ürün satışı yapıyorum. Bir tedarikçiden gidip 1 kg çim tohumu ve 1 lt torf aldım sonrasında bu ürünleri 0,01 kg çim tohumu ve 0,10 litre torf olacak şekilde birleştirerek tek bir paket yaptım. Tek bir ürün haline getirdim. Tek paket haline getirdiğim ve yeni bir ürün ismi ile satacağım bu pakete tek kalem şeklinde nasıl fatura kesebilirim? Faturaya 0,01kg çim tohumu 0,10 litre torf değilde atıyorum A Paketi diye fatura kesmem mümkün müdür? Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkürler, sağlıcakla kalın.

A paketi diye kesebilirsin, (ürüne ayırt edici bir isim vermen gerekiyor) "Torflu Çim Tohumu" gibi
ancak müşavirine satışı yaptığın ürünlerin karışım oranını (reçete oranını) bildirmen gerekiyor, maliyet yapabilmesi için.
karışım oranı her değiştiğinde de bildirmen gerekiyor.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayın : berkanp,
**Merhabalar, bir konuda sıkıntım var muhasebeciden net bir yanıt alamadım.

--Muhasebecinin bu konuda yeterli bilgisi olmayabilir. Ama siz doğru yerdesiniz. Biz yardımcı olalım.

**İnternetten ürün satışı yapıyorum. Bir tedarikçiden gidip 1 kg çim tohumu ve 1 lt torf aldım sonrasında bu ürünleri 0,01 kg çim tohumu ve 0,10 litre torf olacak şekilde birleştirerek tek bir paket yaptım. Tek bir ürün haline getirdim. Tek paket haline getirdiğim ve yeni bir ürün ismi ile satacağım bu pakete tek kalem şeklinde nasıl fatura kesebilirim?

--Evet kesilebilir . Tek kalem halinde kesebilirsin. Ancak burada dikkat etmen gereken konu KDV. Kdv'ye ziyaa verme şimdi bunu açıklayalım.

Örneğin çim tohumunun KDV'si % 1 olsun, Torfunun Kdv'si % 8 olsun. Sen paket yapıp sattığın zaman Genel Oranda % 18 KDV uygulayacaksın. UNUTMA

** Faturaya 0,01kg çim tohumu 0,10 litre torf değilde atıyorum A Paketi diye fatura kesmem mümkün müdür? Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkürler,

-- Zaten faturaya 0,01kg çim tohumu 0,10 litre torf değil A Paketi diye fatura keseceksin. Çünkü ortaya yeni bir paketli ürün çıkardın.Tekrar yazıyorum KDV'ye dikkat

Moderatör tarafında düzenlendi:
A paketi diye kesebilirsin, (ürüne ayırt edici bir isim vermen gerekiyor) "Torflu Çim Tohumu" gibi
ancak müşavirine satışı yaptığın ürünlerin karışım oranını (reçete oranını) bildirmen gerekiyor, maliyet yapabilmesi için.
karışım oranı her değiştiğinde de bildirmen gerekiyor.

Çok teşekkür ederim. Bilgilendirmeyi yarın sabah hemen yapacağım.

Sayın : berkanp,
**Merhabalar, bir konuda sıkıntım var muhasebeciden net bir yanıt alamadım.

--Muhasebecinin bu konuda yeterli bilgisi olmayabilir. Ama siz doğru yerdesiniz. Biz yardımcı olalım.

**İnternetten ürün satışı yapıyorum. Bir tedarikçiden gidip 1 kg çim tohumu ve 1 lt torf aldım sonrasında bu ürünleri 0,01 kg çim tohumu ve 0,10 litre torf olacak şekilde birleştirerek tek bir paket yaptım. Tek bir ürün haline getirdim. Tek paket haline getirdiğim ve yeni bir ürün ismi ile satacağım bu pakete tek kalem şeklinde nasıl fatura kesebilirim?

--Evet kesilebilir . Tek kalem halinde kesebilirsin. Ancak burada dikkat etmen gereken konu KDV. Kdv'ye ziyaa verme şimdi bunu açıklayalım.

Örneğin çim tohumunun KDV'si % 1 olsun, Torfunun Kdv'si % 8 olsun. Sen paket yapıp sattığın zaman Genel Oranda % 18 KDV uygulayacaksın. UNUTMA

** Faturaya 0,01kg çim tohumu 0,10 litre torf değilde atıyorum A Paketi diye fatura kesmem mümkün müdür? Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkürler,

-- Zaten faturaya 0,01kg çim tohumu 0,10 litre torf değil A Paketi diye fatura keseceksin. Çünkü ortaya yeni bir paketli ürün çıkardın.Tekrar yazıyorum KDV'ye dikkat

Gelen iki net cevap doğru yerde olduğumun kanıtıdır. Dediğiniz gibi kdv ye özellikle dikkat edeceğim. Tekrardan çok teşekkürler tam olarak öğrenmek istediklerimdi.

Bir sorum daha olacak, ön muhasebe olarak Paraşüt yazılımını kullanıyorum. Şimfi ben yeni yarattığım ürün ismi ile tek kalemde fatura kesiyorum fakat bu üründe kullandığım malzemelerin stok çıkışını dolayısı ile muhasebe çıkışını nasıl yapacağım? Teşekkürler