2 Nolu Kdv Beyannamesi Hakkında

hakan03

Katkı Sunan Üye
merhabalar; bir apartman binasının duvarını reklam ilanı için apartman yöneticiliğinden 1 yıllığına kirilıyoruz. bunun için %22 kira stopajı ödüyoruz. birde ayriyeten reklam gideri yazabilmek için 2 nolu kdv beyannamesi düzenleyip, %18 kdv tevkifatı işlemi yapmamız gerekiyor mu? prödürü nasıl işliyor. nasıl bir yol izlemeliyim. bilgi verecek. arkadaşlara teşekkürler.

Sayın hakan03...

Mesajı yanlışlıkla sildim...tekrar yazıyorum...kusura bakmayın...

30.No.lu KDV tebliğinin ilgili bölümünü aşağıa kopyalıyorum...

"...Reklam Verme İşlemlerinde Sorumluluk Uygulaması:
Uygulamada gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olan bazı işletmelerin, profesyonel veya amatör spor kulüplerine oyuncularının formalarında gösterilmek, şahıslara veya kuruluşlara ait bina, arsa, arazi gibi yerlerde duvarlara yazılmak, pano olarak yerleştirilmek, dergi, kitap gibi yazılı eserlerde yayımlanmak ve benzeri şekillerde reklam verdikleri bilinmektedir.

Bu şekilde reklam verme işlemleri ile ilgili katma değer vergisi, reklamı alanların gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmamaları halinde, reklamı verenler tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir..."

Saygılarımla...

sayın devrim beyaz;
bir kaynağa göre, kendi durumumdaki gibi belirttiğim reklam verme işlemlerinde gelir vergisi stopajı yoktur. kdv vardır. ve kurum sorumlu sıfatıyla bu kdv yi vergi dairesine ödeyecektir ibaresi var. acaba stopaj varmıdır? yokmudur? herhangi bir bilginiz varmı? teşekkür ediyorum.
saygılarımla;