zirve

2006/1.dönem geçici vergi oranları.

Üyelik
21 Haz 2005
Mesajlar
10
Konum
Manisa
2006/1.döneminde Geçici Vergi Oranlarını yeni oranlara göre mi (Kurumlar vergisi mükelleflerinde %20, Gelir vergisi mükelleflerinde %15) beyan edeceğiz yoksa eski oranlardan mı?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Yeni gelir vergisi tarifesi resmi gazetede yayımlanarak 01.01.2006 tarihinden itibsaren yürürlüğe girdi. Buna göre yeni tarife üzerinden yatırılmalı, fakat Kurumlar Vergisi ile ilgili hehangi değişikik söz konusu olmadığı için 2005 yılında geçerli olan ve halen yürürlükte bulunan %30 oranı uygulunmalıdır.
 
Üyelik
29 Ara 2005
Mesajlar
396
Evet arkadaş haklı; odadan bana sms geldi: kurumlar%30, gelir%15.
 
Üyelik
1 Mar 2006
Mesajlar
96
Odadan sms gelmesine gerek yok. Kurumlar vergisi kanununda bir değişiklik yapılmadığı sürece KVK 25. maddenin "Kurumlar vergisi mükellefleri ........................ kurumlar vergisi oranında kurumlar vergisi öderler." hükmü uyarınca, kurumlar vergisi mükellefleri için geçici vergi oranı % 30'dur.

Kurumlar Vergisi Kanunu Tasarısını henüz Genel Kurula dahi gelmemiş olduğu düşünülürse....
 
Üst