fonradar

2006 Harcamam İçin Yatırım İndiriminden Faydalanmak İstiyorum.

butterfly effect

Tanınmış Üye
Devam eden inşaat için 2005?den devreden Gelir Vergisi Kanunu 19. Madde kapsamındaki yatırım indirimi tutarı 1.992.494.-YTL?dir.

Aynı inşaat için 2006'da 1.871.893.-YTL yatırım harcaması yapılmıştır. (Yatırım indirimi istisnası: 748.757.-YTL).

Ancak 14.08.2006 tarihine kadar, 2006 da mali zarar olduğu gerekçesiyle, dilekçe vermediği için 748.757.-YTL yatırımı kullanma imkanım nedir.

Bu işin oluru yok mudur? Tutar da yüksek yazık etmek istemiyorum. Bir çıkış noktası arıyorum.

Değerli üstadların ve dostların görüş ve eleştirilerini bekliyorum.

Ynt: 2006 Harcamam İçin Yatırım İndiriminden Faydalanmak İstiyorum.

2005 yılında başladığınız inşaat için 2006 yılında yaptığınız harcamalar dolayısıyla yatırım indirimi istisnasından (Yİİ) yararlanmanızın mümkün olup olmadığını ancak durumunuza göre değerlendirerek söylemek mümkündür. 2005 yılında yaptığınız harcamala yatırımınız için başlama olarak değerlendirilebilecek durumda mıdır?

Mali zararınız olması nedeniyle 14 Ağustos 2006 tarihine kadar tercihte bulunmamış olmanız sizin için hak kaybına yol açmaz. Ancak sonraki geçici vergi dönemlerinde kar elde ettiyseniz ve Yİİ den yararlanmadıysanız bu tercihinizi yararlanmamak olarak kullandığınızı gösterir.
2007 yılında Yİİ den yararlanmak yönünde tercihte bulunduysanız
--2006 yılında indirilebilecek (ancak indirmediğiniz) tutarı indirin ve kalan kısma endeksleme uygulayarak yararlanın.

Sayın B.Efect

2005 yılında başlamış olan inşaat için 01.01.2006 tarihinden önce ve sonra yapılan yatırım harcamaları sebebiyle yatırım indirimi hakkı elde edersiniz.

Ancak, 14.08.2006 tarihine, yani 2. geçici vergi beyannamesi verilmesi süresine kadar yatırım indiriminden yararlanıp yararlanmama tercihlerini belirlemeleri gerekmektedir.( 2007 ve 2008 yıllırında 1. geçici vergi beyannamesi verilme zamanına kadar).

2006 yılında anlaşıldığı kadarıyla geçici vergilerde zarar olduğu için yatırım indirimden yararlanılmamıştır. Eğer 2006 yılı k.v ( veya g.v ) beyannamesinde kar çıktı ise ve yatırım indirimden yararlanmadı iseniz o kadarlık yat.ind. den feragat etmiş olursunuz.

2007 yılına gelecek olursak,

Eğer;
- 1. geçici vergi beyannamesinde yatırım indiriminden yararlanılmış olması,
- 1. geçici vergi beyannamesi verilme zamanına kadar VD.ne dilekçe verilmesi ( yat.ind.den yararlanılacağına dair)
- Dilekçe verilmiş olsun veya olmasın, yat.ind.den yararlanılmış olsun veya olmasın eğer 1. geçici vergi beyannamesinde mali zarar meydana gelmiş olması,

şartlarından herhangi biri meydan gelmiş ise bundan sonraki geçici vergi ve kurumlar vergisi beyannamelerinde eğer istenirse yatırım indiriminden yararlanılabilir.

2006 Yılındaki K.V Matrahınız Varmı ve sizin Beyanınız nasıldır.?

Diğer Bir Husus GVK Geç.69. Maddesine göre Yatırımda iktisadi bütünlük var olduğundan 2006 yatırım tutarı üzerinden Y.İndirimi hesaplanabilir

ANCAK rakamların yüksek olması nedeniyle Yatırım indirimi harcamaları ile ilgili Mutlak surette Yeminli Mali Müşavir Raporu Gerekmektedir.

Saygılar