fonradar

2007'den bu yana uyuyan şirket...

alper

Katkı Sunan Üye
Bir şirket 2007 yılının başından beri faaliyet göstermemiş ancak vergi kaydı açık kalmış. Muhasebeci hiç bir beyannamesini düzenlememiş.Defterleri tasdik edilmemiş,vergi levhaları tasdik edilmemiş.
Mükellef bana geldi; 3,5 yıllık KDV ve Muhtasar beyannamelerini düzenledim.Defterleri tasdik edildi,geçici ve kurumlara geldi sıra ancak... Ba-Bs ler nolucak?

Aylığa döndü üstelik, boş hepsi gerçi ama cezalarında korkuyorum.Beyannameler için bayağı bir ceza ödedi mükellef ama ba-bs lerde cezalar zaten çok yüksek.Şİmdiden sonrası için mi devam etsem, geçmişi hiç karıştırmasam mı bilemiyorum. Ne yapmalıyım bir yol gösteren olsa. Şİmdiden teşekkür ederim.......

Ynt: 2007'den bu yana uyuyan şirket...

Vergi dairesiyle görüştünüz mü belki re'sen terk yapılmıştır.En erken tarihli terk yapılması hususunu vergi dairesiyle görüşmenizde fayda var.Ayrıca bu mükellef beyannameler konusunda takdire sevk edilmişte olabilir.Vergi dairesiyle özellikle müdürü ile görüşme yaptınız mı? Sorunuzda bu hususa değinmemişsiniz.

aynı durumlarla karşılaştım ve firmaya ait geriye dönük en son hangi tarihte beyanname verilmiş ise o tarihe göre kapanış dilekçesi verdik ve sadece yine son beyanname verilen yıla ait yıılık beyannamesini düzenledik..diğer türlü çok fazla ceza ile karşı karşıya kalıyor firmalar.sizede aynısnı yapmanızı tavsiye ederim.dilekçeyi elden almazlar ise posta ile gönderebilirsiniz.

Sayın Neslişah yaptığınız işlemi yazmışsınız da sonucu ne oldu.Daire kapanışı yaptı mı peki?

zaten daire ile görüşme sonucunda bu kararın daha doğru olduğuna karar vermiştik.kapanış yaptılar.zaten 2004/13 g.faal şirketlerin kapanışı ile ilgli uygulama iç genelgesinide dilekçeye not düşerek yaptık kapanışı.

Vergi dairesi ile elbette görüştük, 2007 yılı beyannamelerinin cezaları takdir komisyonundan geçmiş. Onlar ödendi, 2010 6. aya kadar diğer beyannameleri de düzenlendi ve cezaları ile birlikte beyanname vergileri de ödendi. Ayrıca şirket kapanmayacak yeniden faaliyete geçiyor, ancak önce geçmişi temizlememiz gerekiyor.

Benim takıldığım husus yukarıda da belirttiğim gibi Ba-Bs ler konusunda. Cezaları çok yüksek olduğu için tereddüt ettim. Şimdiden sonrasını mı düzenleyeyim yoksa geriye döneyim mi bilemiyorum.

Keşke hiç faaliyete sokmadan yeni şirket açsaydınız.... Geçmiş ba/bs leri vereceksiniz.